Wpis z mikrobloga

Cześć. Skończyłem pierwotnie studia z finansów, ale jednak w pracy odkryłem, że nie to mnie interesuje najbardziej.
Poszedłem na studia magisterskie z Aplikacji Internetu Rzeczy w wydziale informatyki UEP oraz wydziale fizyki UAM. Miałem tam podstawy programowania, elektroniki, automatyki, itd. We własnym zakresie podszkoliłem się z Javy. Dostał się na staż w Krakowie, a niedawno na juniora w tej samej firmie. Z pracy jestem póki co zadowolony. Typowa praca w Javie w projektach webowych. Obecnie mam już prawie 5k netto na UoP.

Zacząłem się zastanawiać czy zrobić jakieś dodatkowe studia z czysto informatyki. Dostałem się na informatykę zaoczną na PW. Kosztowałyby mnie pewnie około 2-2,5 roku oraz jakieś łącznie z 15k zł.

Nie wiem czy studiowanie kolejnego kierunku ma sens. Z jednej strony czegoś tam się dowiem z ogólnej informatyki i będę miał 'papier' mgr inż informatyki z PW. Z drugiej to sporo czasu i pieniędzy. Gdybym ten czas i pieniądze przeznaczył na praktyczną naukę programowania, tym razem bardziej zaawansowanego, na pewno moje umiejętności mocno by wzrosły.
Poza tym jak zdobędę z 2-3 lata doświadczenia, to pewnie dyplom będzie tracił na znaczeniu.

Jednak ja zastanawiam się nad wyjazdem z Polski za te 2-3 lata. Nie w celach zarobkowych, a w celach doświadczenia życiowego. Na studiach byłem na wymianie i bardzo mi się spodobało. Chciałbym sobie pomieszkać w różnych miejscach przez jakiś czas (np. 5 lat). Teraz nie wiem czy, żeby dostać pracę za granicą, potrzebowałbym jakiś 'papier' studiów z czystej informatyki, np. w celach wizowych.

Miał ktoś podobne doświadczenia, przemyślenia?

#programowanie #java #programista15k #studbaza #studia #pracbaza #pracait #informatyka #politechnikawarszawska
  • 20
  • Odpowiedz
@jazyna: Nie mam doświadczeń (IT) ale wg mnie studia w Polsce to będzie strata czasu, pieniędzy i godności. Tego samego możesz dowiedzieć się z książek, bez formalnego studiowania.

@LifeIsBetterLivedTogether: czemu bait? Mój kolega 10 lat temu dostał ponad 3k na start w #!$%@? firmie w Szczecinie
  • Odpowiedz
@InterferonAlfa_STG: Pracuje w dużym korpo, to była standardowa stawka wejściowa. Byłem już po mocnym stażu w tej firmie.
Te studia na PW też są internetowe :) Tylko głównie na egzaminy trzeba się pojawiać.
Tylko nie wiem czy coś mi to da. Mam już tytuł magistra z kierunku ścisłego, około IT.
  • Odpowiedz
@jazyna: Nie będzie to obiektywna opinia, bo studia mam skończone.

Żeby być jakimś tam średnim programistą 12k pewnie nie potrzebujesz studiów.

Tylko są takie elementy, które moim zdanie warto znać, a z których będąc samoukiem nawet nie zdajesz sobie sprawy. Często nie nauczysz się tego sam, bo nawet o tym nie wiesz. Czasami ta sucha teoria, która jest uczona na studiach, której nikt nie lubi, ma swoje odzwierciedlenie w pracy.

Żeby
  • Odpowiedz
@budyn: U mnie w korpo są osoby po różnych studiach. Może połowa programistów skończyła tu jakąś informatykę. Na pewno wszyscy mają jakieś tam studia skończone.
Widzę, że jeden architekt jest, np. po informatyce i ekonometrii, inny po samej informatyce, trzeci po jakimś kierunku technicznym. Jeden wymiatacz jest po elektrotechnice, drugi po automatyce. Jeden mocno ogarnięty gościu jest po fizyce.

Mam mieszane uczucia. Gdyby wybór był prosty, to po prostu bym poszedł
  • Odpowiedz
Z głowy na szybko: ACID vs noSQL, podstawy złożoności algorytmów, struktury danych, stack sieciowy, programowanie funkcyjne, podstawy wyższej matematyki, sztuczna inteligencja (wcale nie taka inteligentna)


@budyn: To wszystko można (i trzeba) poznać samemu bez studiów. Studia i tak raczej zapoznają z tematem, a nie zagłębiają się w nim na tyle, by absolwent był z nich bardzo kompetentny, oprócz "podstaw wyższej matematyki" (huh?) i podstaw algorytmiki
  • Odpowiedz
@jazyna: Jak masz czas - spoko, ale moim zdaniem to będzie błąd. Jak jesteś juniorem to potrzebujesz dużo czasu by pracować poza pracą nad swoimi projektami i nad pogłębianiem wiedzy takiej typowo programistycznej. Studia będą long-term pożytkiem dla Ciebie, ale poszedłbym na nie dopiero gdybym miał solidny background i kilka(naście) projektów za pasem.

W innym wypadku możesz postawić się w bardzo niebezpiecznej sytuacji, w której nie rozwijasz się przez 2 lata
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny: trzeba nie trzeba, jak ktos czytal sylabus studiow to wie ze trzeba. Wczesniej pracowalem w firmie gdzie malo kto mial wyksztalcenie informatyczne i jezyk jakim Ci ludzie operowali prosil o pomste do nieba. Teraz pracuje w firmie gdzie kazdy jest po informatyce i umie dobrze opisac problem, rozwiazanie, konstrukcje etc...
@LifeIsBetterLivedTogether: ale po co nie pracowac w duzym korpo skoro jak zauwazyles tam sa lepsze zarobki, wieksze projekty i
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny: Właśnie nie wiem czy mam czas :) Chciałbym sobie przerobić materiały z zaawansowanej Javy, wzorców projektowych, clean code, frameworków. Pouczyć się też trochę front-endu. Zrobić jakieś projekty.

Studia pewnie sporą część czasu zajmą. Tu jest program:
Studia OKNO PW mgr
  • Odpowiedz
@jazyna: jaki ma zwiazek ogolne wyksztalcenie z operowaniem pojęciami typu obiekt, instancja, funkcja, referencja, wskaźnik, leksem, token, homoikoniczność, pole... ? Dodam, ze Ci ludzie w toku pracy jakos intuicyjnie znaja takie zagadnienia tylko nie potrafia ich nazywac jak nalezy. Najlepsze ze kretyn manager nie widzial w tym problemu... To w pewnym momencie mowie mu o analogii do żeglowania. Masz jacht 4 masztowy, razem 16 zagli, kazdy po 3 liny. Jest sztorm
  • Odpowiedz
@InterferonAlfa_STG: Teraz rozumiem :) Nie mam problemu z operowaniem tego typu pojęciami.
Sam ostatecznie nie wiem, czy brnąć w te studia czy nie. Jedni mówią, że tak. Drudzy, że absolutnie nie.
Poznałem osoby, którzy są seniorami z wieloletnim doświadczeniem z wykształceniem średnim. Myślę, że nie jest to jakaś specjalna rzadkość.
  • Odpowiedz
@Bruno_: Niecałe 5k i to z autorskimi kosztami. Około pół roku dobrego stażu.
Może ktoś z tych tagów się orientuje, jak wygląda rynek pracy w Polsce i za granicą w kwestii wykształcenia z czysto informatyki. Na ile warto ją kończyć, jeżeli ma się już tytuł magistra z finansów i magistra z Aplikacji Internetu Rzeczy (mały kierunek informatyczny z elementami elektroniki, automatyki, fizyki)?

#programowanie #programista15k #studbaza
  • Odpowiedz
@Bruno_: Słyszałem :) Jednak wciąż jest trochę firm wspominających w ogłoszeniach o wykształceniu z informatyki lub "related degree / similar" (a propos: co to znaczy?).
Nie chciałbym za 5/10 lat żałować, że na przykład jednak nie poszedłem na te 2 lata studiów.

Ostatnio zacząłem się zastanawiam nad ewentualną certyfikacją. U mnie firma płaci za to, więc mógłbym zrobić sobie jakieś certyfikaty z Javy.
  • Odpowiedz
@jazyna: certyfikaty nic nie daja, o studiach nie jestem w stanie nic wiecej powiedziec bo sam jestem dosyc niedlugo w branzy

tak czy inaczej, ja nie ide i nie mam zamiaru - nie umiem sie uczyc rzeczy o ktorych wiem ze mi sie nie przydadza, a na studiach jest tego masa
  • Odpowiedz