Wpis z mikrobloga

@dobrzecisiewydaje: mamy najniższe lub jedne z najniższych kosztów pracy w UE więc opowiadasz jakies bajki albo słabo optymalizujesz koszty. W niemczech koszty pracy są wyższe i sie da, myslisz że tam mają inne przedsiębiorstwa czy jak? W niemieckim lidlu płacą 1800 euro, u nas 1800zł, a ceny są produktów takie same lub nawet niższe bo niejednokrotnie kupowałem chemię gospodarczą w niemczech i jest porównywalnie. Chyba że twoja firma jest rodzinna a
@pijekubusplay: Dokładnie, tyle będzie wynosić minimalna. Faktyczna siła nabywcza osób które zarabiały minimalną zasadniczo się nie zmieni, zaś osoby które już zarabiają 4k brutto - ich różnica w sile nabywczej to w zasadzie spłata długu zagranicznego Polski. Do czasu aż rynek się nie ureguluje.

To prawne uregulowanie pod hasłem zwiększenia pensji - bo numerycznie będzie większa - kryje pod sobą właśnie spłąte długu zagranicznego oraz obniżenie obciążenie budżetu programami socjalnymi jak
@pijekubusplay: właśnie sam się zostałeś myśląc, ze jedyne koszty przedsiębiorcy to koszty pracy. Powiem ci w bardzo prosty sposób. Zajmuje się branża budowlana. Wyobraź sobie, ze jedna cegła kosztuje 2 zł. Do wyprodukowania jednej cegły potrzebujesz jednego człowieka zarabiającego 2200 brutto, w ciągu miesiąca może ich wyprodukować 100. Do postawienia stanu surowego otwartego potrzebujesz 200 cegieł.
Nadchodzi mityczne 4K brutto. Pracownik nadal może wyprodukować ich tylko 100 miesięcznie, bo się nie
Polska nigdy nie będzie silna jeśli ludzie będą zarabiać mało, ale co ty tam możesz wiedzieć, PIS złyyyyyy


@pijekubusplay: Jasne, może jeszcze dodrukujmy pieniędzy ( ͡º ͜ʖ͡º)

Chcesz #!$%@?ć za 1800 netto to droga wolna, na zachodzie też tyle ludzie zarabiają, ale w tydzień.


@pijekubusplay: Tak ale to nie jest jakoś magicznie, tak, że oni się umówili na zachodzie, że będą zarabiać więcek, pstryk i
@pijekubusplay: ej ale wiesz, że jak podniosa minimalna, to spadnie wartość nabywcza złotówki więc ceny pójdą w górę? Choćby dlatego, że produkcja będzie musiała sobie to zrekompensować i z czegoś płacić te 4k.spoko, minimalna pójdzie w górę, ale ceny też, więc za te 4k kupisz tyle samo co teraz za minimalna. W sumie nie wiem czy jest sens to tłumaczyć, skoro jesteś jedną z tych osób co twierdzą, że każdy PRYWACIARZ
@dobrzecisiewydaje: Akurat branże budowlaną dobrze znam i co nieco wiem. Murarz i 4k brutto? Ci od kostki brukowej mają lekko 7-8k i brak terminów. Jasne, materiały podrożały w stostunku do tego co bylo 10 lat temu ale ludzie jak sie budowali tak sie budują, deweloperzy wykupują każdy skrawek u mnie w mieście za super hajs. Słuchaj na zachodzie kasjerki zarabiają na nasze nawet ponad 4k brutto i wiesz jakie są ceny
trudno żebyśmy dogonili jak oni mieli plan Marshalla a my komunizm i okupacje sowietów do 89 a potem rozsprzedanie majątku narodowego za bezcen i obecnie 0 przemysłu, żadnej własnej marki auta, a jedynia jabłka, porzeczki i mięso drobiowe.


@pijekubusplay: Właśnie. To dlatego nie mamy możliwości, by mieć taki sam poziom życia jak na zachodzie.
@dobrzecisiewydaje Niech zamykaja. Wreszcie upadna te januszeksy co ich nie stac na pracownika i rzeźbia kase na ludziach. Na rynku zosrana same firmy ktore stac na ludzi. A, że rynek nie lubi pustki to na miejsce tych #!$%@? wejda inbe nowe lepsze. I wlasnie w taki sposób pozbędziemy sie tych pseudo biznesmenow. Jak go nie stac na wyplate to niech #!$%@? sam albo zwija kramik.
@HonyszkeKojok: A słyszałeś żeby podnieśli mininalną i ceny poszły w dół? No tłumaczyć jak dziecku.. No skoro za 4k kupisz tyle samo ile teraz za minimalną to czemu nie ma minimalnej 500zł skoro to dla ciebie sposób na dobrobyt? Znam takich i podziwiam bo mimo tego płacili godnie ale 90% płaciło ochłopy a rozbijają sie nówkami BMW więc nie twierdzę że KAŻDY prywaciarz zły, tylko żaden ci nie zapłaci wiecej niż
zarabiaj sobie i 1500 minimalnej jak ci pasuje albo pracuj za 500zł netto jak jeszcze z 15-20 lat temu


@pijekubusplay: Nie wiem dlaczego stosujesz ten rodzaj argumentacji.

No nie umówili się, tylko oni nie są montownią śrubek


No i podniesieniem płacy minimalnej nie sprawisz, że przestaniemy nią być. Dlatego to nie rozwiązuje problemów. Podniesienie płacy minimalnej jest bardzo krótkowzroczne.

I serio nie chodzi tutaj o jakąś wygraną w dyskusji. Sprawdź chociaż