Wpis z mikrobloga

Przed chwilą wróciłem z głosowania i zachęcam wszystkich do wygospodarowania chwili aby pójść oddać głos na swoich kandydatów. Powiem szczerze, że jak na tę godzinę zaskoczył mnie spory tłum głosujących emerytek i emerytów, a msza w pobliskim kościele dopiero się zaczynała. Podczas wyborów do europarlamentu chodziłem głosować o tej samej porze co dziś i lokal świecił pustkami, więc seniorzy się zmobilizowali, a wszyscy wiemy co to może oznaczać. Mam nadzieję, że młodzi też dadzą dziś radę.

#wybory
  • 217
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kidi1:

Nie mam swoich kandydatów


Zastosuj więc elementarną logikę w postępowaniu. Odpowiadasz sobie na pytanie: czy jestem zadowolony ze sposobu, w jaki jest zarządzane państwo. Jeśli odpowiedź brzmi tak, głosujesz na PIS. Jeśli odpowiedź brzmi NIE, głosujesz na partię opozycyjną. Jeżeli natomiast chcesz poświęcić na rzecz swojej przyszłości te kilka minut i realnie dowiedzieć się kto ma jaki program, to wykonaj sobie test na latarnikwyborczy.pl i zagłosuj zgodnie z jego
  • Odpowiedz
Trzeba sobie zadać pytanie - czy w związku z starzeniem się społeczeństwa nie powinniśmy nieco zmienić zasady wyborów i ograniczyć maksymalny wiek wyborców, tak jak jest wiek minimalny?


@mroznykasztan: W ogóle zasady wybierania reprezentacji wymagają gruntownej zmiany ale przeprowadzenie tych zmian jest niestety prawie niemożliwe w praktyce. Z tego względu uważam, że system demokratyczny jako taki czekają w najbliższe 2-3 dekady bardzo poważne wyzwania i nie wiem czy jest się
  • Odpowiedz
@LukaszN Niestety u mnie podobne spostrzeżenia mimo, że głos oddałem około 11:30. Średnia wieku jakoś 65-70 - niestety nie przesadzam. Wiele starszych ledwo chodzących o laskach i innych udogodnieniach. Poza mną, moją różową (która notabene jedynie mi towarzyszyła bo inny okręg wyborczy i zagłosowała później) i jedną dziewczyną nie było osób poniżej 60... Chyba, że w komisji się liczą. Ale tak jak ktoś już napisał - młodzi mają takie same prawa
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LukaszN: byłem ostatnio na kursie i poraża mnie omamienie tym 500+... Wszyscy z kursu głosują na PiS, gdyby nie oni to po już dawno sprywatyzowano KGHM, ja dostaję 1500 co miesiąc i 300 co rok i gitara, a jak coś powiedziałem złej sytuacji w służbie zdrowia, jaka #!$%@? zła, jak jestem chory to i lekarz do mnie dojedzie do domu. Po'wiec #!$%@?, LGBT pewnie.
O #!$%@?, raczej pewne jest kto
  • Odpowiedz
@LukaszN: "Fenomen" jaki opisujesz wynika wprost z tego, że przez ostatnie 4 lata osoby starsze (gdyż przypominam, że TVP Info jest jedyną TV informacyjną w naziemnej TV cyfrowej, a poza dużymi miastami nie ma innych opcji – z kolei w miastach TVP jest przez osoby starsze oglądane z przyzwyczajenia) były systematycznie straszone, że Polska jest zagrożona (właściwie to jest pod "inwazją" wrogich nam sił), zaś celem partii opozycyjnych jest zniszczenie Polski do spółki z Żydami, Niemcami, gejami (zresztą ty nawet nie trzeba TVP włączasz – na głównej wykopu też przeczytasz, że geje są najgroźniejsi dla naszej narodowej suwerenności), prawnikami, lekarzami, wykładowcami, klimatologami i – ha-tfu.jpg – ekologami (a przecież Polska węglem stoi, wiadomo).

Starsi ludzie są więc zmobilizowani jak nigdy, bo z ich perspektywy bronią swój kraj niemal jak za czasów wojny czy okupacji – taka rzeczywistość jest im non-stop przedstawiania. Dlatego dzisiejsze wyboru nie są tak naprawdę wyborami wolnymi. Publiczne media nie przekazują rzetelnych informacji, ostatnio został zignorowany wyrok sądowy w trybie wyborczym. Nasz obecny ustrój już teraz jest na modłę rosyjską (pełna kontrola nad mediami państwowymi, bezkarne ignorowanie prawa przez ludzi bliskich władzy, defraudacja środków publicznych na systemową skalę, nepotyzm, dyskredytacja środowisk eksperckich), a w kolejne 4 lata możemy (jak na Węgrzech czy w Turcji – zarówno o Orbanie jak i Erdoganie Kaczyński wypowiadał się w superlatywach) doświadczyć nacjonalizacji reszty mediów (ustawa repolonizująca jest już przecież gotowa) i systematycznego wyprowadzania nas ze strefy wpływów zachodu na rzecz powrotu do strefy buforowej Kremla.

I jeśli mam być szczery to nie dziwię się wcale, że po a) braku publikacji wyroków TK, b) braku publikacji list poparcia do KRS, c) ignorowaniu wyroków sądowych przez PiS, d) zajęciu prokuratury przez jej pełne upolitycznienie, e) nie przestrzeganiu prawa UE i międzynarodowych porozumień, obecne wybory kontrolują obserwatorzy
  • Odpowiedz
@Mrboo: Aż mi przez twój komentarz przyszedł do głowy pomysł, że w Polsce powinien powstać opiniodawczy parlament młodzieży/ludzi młodych (zakres wieku do ustalenia, ale myślę, że max 15-30). To by było ciekawe, bo pozwalałoby na przykład do pewnego stopnia przewidywać trendy w myśleniu politycznym.
  • Odpowiedz
@mroznykasztan: Brzmisz mądrze, ale mówisz głupio. Na tej samej zasadzie możesz od razu wybrać wodza naczelnego. Demokracja to jest albo wszystko, albo nic. Inaczej nie ma demokracji.
  • Odpowiedz
@mroznykasztan

Hehe, to kto to ma wprowadzić te zmiany z max wiekiem bo tutaj jest konieczna zmiana konstytucji, no i oczywiście dopiero byś rozpętał piekło, bo dyskryminuje starszych :) bo nie każdy emeryt leci tylko na emeryturę czy coś. Także tu się pojawia problem ze generalizujesz i wrzucasz też tych wg Ciebie dobrych.
  • Odpowiedz
@Unik4t: nie chce się, niektórzy na kacu, jedni jeszcze myślą "a i tak to by nic nie dało, nie dałoby nic" i tak się koło zatacza, u mnie także zajmuje chwilę, ale dzisiaj odnotowałem bardzo dużą frekwencję
  • Odpowiedz
@Unik4t: Mają to w nosie. Dużo ludzie nie wie tego, że szampan nie będzie się lał cały czas i że są ludzie od których zależy ich przyszłość. Oni jedynie mogą sobie pojechać na saksy do innego kraju, bo interesowanie się polityką, która ma realny wpływ na ich życie w rodzimym kraju uważają za zbędną.
Pozwalają wybierać innym za siebie, tylko że Ci inni mają ku temu jakieś powody (programy z
  • Odpowiedz