Wpis z mikrobloga

Hejka, wie ktoś coś konkretnego na temat tego dlaczego o Chopinie mówi się, że był Polakiem (tak mówią Polacy, polska i angielska Wiki, jedynie francuska Wiki mówi, że był "pochodzenia francusko-polskiego), choć ma francuskie nazwisko? Znalazłem historię jego rodziny: https://genealogia.okiem.pl/genealogia.php?n=chopin . Historia nazwiska kończy się na Antonine Chapinie ("pokolenie 6"). Już od "pokolenia 3" widać inne francuskie nazwiska. Na moje oko Fryderyk Chopin był w 1/4 Francuzem. Dlaczego ten fakt zupełnie się pomija?
#genealogia #chopin #muzykaklasyczna
  • 12
@Nekai:
Tak przy okazji:
Prawie wszystkie Wikipedie: "Adam Mickiewicz był polskim poetą".
Białoruska Wikipedia: "Adam Mickiewicz był polskim poetą białoruskiego pochodzenia".
Litewska Wikipedia: "Adam Mickiewicz był litewsko-polskim poetą".

@BajerOp: Myślę, że nie chodziłem do szkół gorszych niż przeciętne. Wikipedia jest najczęściej czytaną encyklopedią na świecie (i też najczęściej pisaną :P). Dziś to ona propaguje wiedzę Kowalskim.
@musialmi: Jego stary miał mokro na punkcie Polski, przeprowadził się tu w wieku 16 lat, w domu używał polskiego. Był bardziej polski od wielu innych polaków. Matka była polką. Chopin wychował się w Polsce i potem ze względu na sytuację politycznę emigrował, tak jak wielu innych polskich artystów i poetów. Chopin w swoich utworach nawiązywał do klasycznych, ludowych melodii, motywów, rytmów no i sam Polskę uważał za ojczyznę. Nazwisko o niczym
@musialmi: Taa, z Marią Skłodowską jest trochę większe rozbicie. Inna rzecz, ciężko to stwierdzić, kiedy wiele państw wtedy nie istniało. To i w niektórych krajach traktuje się inaczej kwestie obywatelstwa\narodowości. Np. Francja uznaje za Francuzów prawie wszystkich z obywatelstwem. A z Adamem też taka kwestia, że Litwa była bardzo mocno polonizowana. Teraz na siłę się odpolonizują i podkreślają odrębność. Za czasów Adama jednak Litwa i Polska były niezwykle zbliżone, każdy Litwin
@musialmi @Nekai
Sam Mickiewicz napisał:
"Litwin i Mazur bracia są; czyż kłócą się bracia o to, iż jednemu na imie Władysław, drugiemu Witowt? nazwisko ich jedne jest, nazwisko Polaków"

Wtedy Litwin oznaczało to samo co Mazur, Wielkopolanin etc., bo silny był patriotyzm lokalny, zaś zagranicą mówiło się już Polak (Polonus). Z Mickiewiczem jest o tyle jasna sprawa, że wiadomo, że czuł się Polakiem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Ja nie przypomniam sobie, bym słyszał kiedykolwiek o jego francuskim pochodzeniu (chodziłem do szkoły też).

@musialmi: Szkoła szkole nierówna. Trafiłeś na słabych nauczycieli. Mnie akurat w szkole uczyli o tym, że część jego przodków pochodziła z Francji.

A za kogo go uważać? To zależy pod jakim kątem. Jeżeli w kwestii genealogicznej, to oczywiście nie ma wątpliwości, że miał obok polskich, również francuskich przodków. Ale krew jaka w człowieku płynie nie decyduje
@prezes_internetu:
Typowe gadanie ze wiki nie jest zrodlem xD
Na wikipedii sa zarowno wspaniale, jak i slabiutko udokumentowane hasla, wiec zalezy od hasla.
Zakladanie, ze info z wiki jest niewiarygodne tylko dlatego, ze wiki jest tak samo glupie, jak zakladanie, ze info jest niepodwazalne, bo z wiki.