Wpis z mikrobloga

Mireczki, potrzebuję rozwiązać w GIS następujący problem.

Dane wejściowe:
- sieć drogowa (warstwa liniowa)
- przystanki komunikacji miejskiej (warstwa punktowa - każdy z przystanków ma m.in. swój indywidualny id_nr)

Potrzebuję, by program zwrócił informację o wszystkich najbliższych przystankach od punktu startowego [START], z wykorzystaniem sieci drogowej, czyli w przypadku takim jak na załączonym szkicu, przypisał do pktu START listę przystanków nr 1,2,3,6.
Jakieś pomysły, czego mógłbym użyć?

Nie widzę nic co mogłoby mi pomóc w algorytmach GRASS i QNEAT ;/

#gis #pracbaza #studbaza
Pobierz
źródło: comment_lxDsxlxnL9B9UhKZMqxI52p0ktIZZ1Fs.jpg
  • 13
@Profesor_Milczarek: 1 iteracja, jestesmy w punkcie start mamy slownik kandydatow i odpowiadajacym ich odleglosci [1: 5 , 2:10 , 3:8, 4:12, 5:11, 6:30, 7:20, 8:31]. Wybieramy najblizszy -> 1 bo 5 jednostek odlegosci. Z niego na nowo liczymy odleglosci do pozostalych np. [2:3 , 3:5, 4: 1, 5:12, 6:31, 7:10, 8:21] i rowniez wybieramy najblizszy. Oczywiscie nie zawsze bedzie to optymalne rozwiazanie poszukiwanej trasy, ale da nam jej przyblizenie. Zwlaszcza jesli
@Profesor_Milczarek: @keczub_: Dzięki za odpowiedzi.
Nie jestem gisowym hardkorem, używam tylko jako jeden z programów "pomocniczych", więc być może moje problemy są banalne dla osób zawodowo zajmujących się gisem.

@keczub_:

fajne to. Dlaczego przystanki 1,2 sa najblizsze ?


może trochę niejasno napisałem - program powinien przeanalizować wszystkie dostępne trasy rozpoczynające się w punkcie START i zwrócić informację o każdym pierwszym napotkanym przystanku na danej trasie.

Będę mógł wskazać punkt
@keczub_:
Potrzebuję by program zwrócił nr id każdego pierwszego napotkanego przystanku na wszystkich możliwych trasach.
Określam punkt START -> otrzymuję numery 1,2,3,6.
Nie znam numerów tych "pierwszych napotkanych" przystanków - zależy mi właśnie na tym, by te numery uzyskać.
Samą odległość mogę uzyskać kiedy znam już te wytypowane pary START-1, START-2...START-6 z pomocą m.in. v.net.allpairs czy jakiejś zbliżonej funkcji.

@Profesor_Milczarek: dzięki za pomoc, wypróbuję tę metodę jutro.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@keczub_: ok, tylko że wejściowo nie znam przestrzennego rozłożenia tych punktów.
Domyślam się, że jako wynik będę miał odległości do wyszystkich punktów. Myślisz że na podstawie samej macierzy odległości będę w stanie stwierdzić, który punkt na danej trasie jest pierwszy?
(numery punktów nie będą ułożone w żaden sposób, to będą losowe znaki de facto)
@Stulejman_Wspanialy: Spojrzalem sobie na ta funkcje. Ten wynik jest w postaci warstwy liniowej. Jej tabela atrybutów w moim przypadku zawierala atrybut identyfikujacy punkt startu i konca oraz odleglosc miedzy nimi. Na tej podstawie juz nawet bez excela mozna wykorzystac selekcje (Select by expression) i wybrac pare z najmniejsza odlegoscia. Selekcja to takie zapytanie SQL.