Wpis z mikrobloga

Halo, pomocy ( ͡° ͜ʖ ͡°) sytuacja wygląda tak, jestem zainteresowany kupnem anglika który jest od ponad roku na angielskich blachach w kraju. Zgodnie z przepisami osoba która importuje pojazd do kraju powinna w ciągu 14 dni opłacic akcyzę, jednak ona tego nie zrobiła. Jestem zainteresowany kupnem tego samochodu, podczas kupna sprzedawca twierdzi, żę między nami spiszemy sobie normalną umowę kupna-sprzedaży oraz dołączy mi umowę kupna-sprzedaży jego z anglikiem (tą osobą co jest w tym całym v5c.

Teraz pytania:
1) jak to jest z tą akcyzą, czy ja będę mógł ją jakoś opłacić (np. dając kasę kolesiowi i powiedzieć masz idź to opłać, czy też próby opłacenia tej akcyzy we własym imieniu) czy urząd zrobi problemy? Pisałem maila do US pod który podlegałbym w sprawach akcyzy to odpisali mi "deklaracje AKC-US zawsze zgłasza osoba, która sprowadziła samochód lub upoważniona przez tą osobę na zgłoszenie ma 14 dni od sprowadzenia samochodu na teren RP przekroczenie terminu skutkuje postępowaniem mandatowym" czyli koleś od którego chcę to auto kupić ma trochę lipe jeśli by mu to przyszło płacić teraz?
Czy urząd gdzieś wie kto sprowadził ten pojazd? Czy aby wyszłó w kwitach, że to ja 'sprowadziłem' ten pojazd do RP to musielibyśmy spisać umowę kupna-sprzedaży i jako miejscowość podać coś z UK?

2)czy z takimi papierami, czyli
umowa kupna-sprzedaży moja z polakiem + umowa kupna sprzedaży polaka z anglikiem (którego dane są w dokumencie v5c) zarejestrował bym bez problemu auto w PL?

#akcyza
#samochody
#motoryzacja
#podatki
  • 1
@kretovsky: no przecież jest jasna odpowiedź, którą sam sobie udzieliłeś. Pójdziesz do WK zarejestrować i będą chcieli papier z opłaty podatku. Gość niech zapłaci podatek teraz i niech trzyma kciuki żeby nic nie doliczyli. Chytry dwa razy traci. Jeszcze może kiera nie po tej mańce? tfu!