Wpis z mikrobloga

25 września 1939 roku.

Warszawa przeżyła ciężkie bombardowanie lotnicze i ostrzał artyleryjski - dzień został nazwany "lanym poniedziałkiem".

Lotnictwo francuskie bombarduje fabryki Zeppelina we Friedrichshafen.

W Berlinie Hitler wydał dekret o organizacji zarządu wojskowego na "zajętych, dawniej polskich, obszarach".

W Niemczech wprowadzono racje żywnościowe na chleb i mąkę.

Sowieci rozstrzelali żołnierzy flotylli pińskiej w Mokranach.

Walki z Niemcami.

====
Hel.
====

Niemieckie pancerniki opuszczają port w Gdańsku i ostrzeliwują cypel helski. Bateria 31 odpowiada ogniem uzyskując trafienia pancernika "Schleswig-Holstein".

Około godziny 11 pancerniki powracają do portu w Gdańsku. Baterie przeciwlotnicze nr. 21 i 22 odpędzają samolot korygujący ogień pancerników. Dwóch żołnierzy z obsługi dział ginie kilku jest rannych wraz z dowódcą kapitanem Przybyszewskim (zostają skierowani do szpitala). Jedno z dział zostaje uszkodzone przez odłamki.

W czasie niemieckiego nalotu na półwysep mieszkańcy Chałup wywieszają białe flagi. Patrol żołnierzy żądający zdjęcia flag zostaje rozbrojony. Dopiero przybyła żandarmeria wojskowa aresztuje podejrzanych o dokonanie napadu osiadając ich w kanonierce Komendant Piłsudski zamienionej na więzienie.

==============
Obrona Warszawy.
==============

Po całonocnym ostrzale artyleryjskim miasta, począwszy od godz. 7:00 aż do zmroku trwa bombardowanie lotnicze o niespotykanym dotychczas natężeniu.

Paręset samolotów nadlatujących systematycznie falami zrzuca ładunki bomb burzących i zapalających na centralne dzielnice Warszawy.
Szacowano, że zginęło około 10 tys. osób, a 35 tys. zostało rannych.

Szpitale oznaczone znakami Czerwonego Krzyża niszczone są planowo na równi z gmachami publicznymi, świątyniami i blokami mieszkalnymi.
Pożary trawią m.in.:

- szpital św. Ducha przy ul. Elektoralnej (700 rannych, z których poważnej części nie daje się uratować),
- pawilony szpitala Dzieciątka Jezus,
- gmachy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Nowym Świecie, Resursy Obywatelskiej i Muzeum Przemysłu i Techniki na Krakowskim Przedmieściu,
- gmach teatrów na pl. Teatralnym,
- dziesiątki domów na Marszałkowskiej, Królewskiej, Chmielnej, Nowym Świecie, Świętokrzyskiej, Elektoralnej i wielu innych ulicach.

Akcja ratunkowa jest szczególnie utrudniona z powodu braku wody.

Lotnicy Luftwaffe ostrzeliwują masowo ludność z broni pokładowej.

Ilość równoczesnych pożarów w mieście oceniana jest na około 200, przy czym niektóre z nich obejmują całe ulice.

Brak jest środków opatrunkowych, lekarstw, żywności. Szpitale i schrony piwniczne przepełnione są rannymi, którym nie można udzielić pomocy. Życie miasta jest całkowicie sparaliżowane. Po raz pierwszy tego dnia nie ukazuje się żaden dziennik.
Ludność wykazuje w tych warunkach dużo inicjatywy, energii i poświęcenia.

Hitler przebywa pod miastem w wysuniętym miejscu postoju dowódcy niemieckiej 8. armii gen. Blaskowitza, który od dnia poprzedniego przejął dowodzenie na całym odcinku frontu Warszawa-Modlin.

Na froncie obrony miasta oddziały piechoty nieprzyjaciela nacierają mocno na pozycje polskie na Ochocie, Mokotowie i Czerniakowie. Do północy załoga przedmościa warszawskiego utrzymuje wszystkie zasadnicze pozycje obronne, tracąc jedynie fort Dąbrowskiego i placówkę w Królikarni na Wierzbnie.

Ulotki zrzucane z samolotów wzywają do poddania się i grożą wprowadzeniem zasad zbiorowej odpowiedzialności w wypadku kontynuowania oporu:

"Mieszkańcy miasta Warszawy jesteście ze wszystkich stron okrążeni. Stawianie dalszego oporu jest bezskuteczne. Kogo się zastanie z bronią będzie rozstrzelany. Za każdego niemieckiego żołnierza który padnie w Warszawie zostanie rozstrzelanych dwudziestu z was. O ile będzie stawiany opór, zostanie miasto przez naszą artylerię i lotników zupełnie spustoszone. Wyślijcie odpowiedzialnych obywateli do naszego wojska na szosie prowadzącej do Raszyna, by oddali miasto i aby was uchronili od zniszczenia".


==================
Obrona Twierdzy Modlin.
==================

Rozpoczynając przygotowania do ataku, w nocy z 25 na 26 września 2 DLek. została zluzowana na odcinku Brzozówka – Grochale przez 221 DP z X Korpusu Armijnego, a następnej nocy 213 DP zluzowała 29 Zmot. DP na odcinku Łomna – Małocice.

=================================
Druga bitwa pod Tomaszowem Lubelskim.
=================================

Po południu 41. rez. Dywizja Piechoty przekracza rzekę Wieprz i nie mając żadnego kontaktu z walczącą w pobliżu 39. rez. Dywizją Piechoty, rusza przez Majdan Kasztelański w stronę Aleksandrowa.

Zadaniem dywizji jest dotarcie przez Górecko Kościelne do Aleksandrowa celem opanowania tej miejscowości. O północy dochodzi do ciężkich walk w rej. Górecka Kościelnego. Idący w pierwszym rzucie 114. rez. pułk piechoty uderza w bok niemieckiej 8. Dywizji Piechoty, która wycofuje się za linię Sanu. Nacierająca 41. rez. Dywizja Piechoty zdołała zadać duże straty zaskoczonym Niemcom. Jeden z batalionów zdołał się nawet wedrzeć do Aleksandrowa, niszcząc sporo sprzętu motorowego i biorąc jeńców, wkrótce jednak polskie natarcie zostaje zatrzymane przez Niemców.

Od świtu wywiązała się całodzienna walka 39. rez. Dywizji Piechoty i 10. Dywizji Piechoty o Krasnobród, przez który wcześniej przeszły oddziały kawalerii. Rozproszone oddziały 39. rez. Dywizji Piechoty przemaszerowały przez rejon Krasnobrodu za oddziałami 41. rez. Dywizji Piechoty w kierunku Aleksandrowa.

Walki z Sowietami.

==============================
"Rozstrzelany szpital." - Góra Grabowiec.
==============================

W Grabowcu znajduje się, ewakuowany z Brześcia nad Bugiem i przybyły do Grabowca 20 września, Szpital Polowy nr 993, który ulokowany jest w pomieszczeniach miejscowej Szkoły Powszechnej. Komendantem szpitala jest kpt. dr med. Henryk Wiślicki. Pod jego opieką znajduje się ponad 30 rannych żołnierzy. W szpitalu polowym brakuje łóżek. Ranni leżą na słomie i plandekach. Nie ma również lekarstw i materiałów opatrunkowych. Mimo to lekarze wykonują niezbędne zabiegi operacyjne. Z pomocą przychodzi miejscowy proboszcz. Ofiarowuje on alby i komże, z których uszyto bandaże i chusty operacyjne.

Nagle do szpitala wpadają Sowieci. Pierwszy z nich strzela z bliskiej odległości z pistoletu do wychodzącego mu naprzeciw kpt. Wiślickiego. Trafia go w pierś. Kapitan upada w drzwiach. Wzięli go za ręce i nogi i wyrzucili za budynek.
Innych lekarzy Sowieci zastrzelili na sali szpitalnej wraz z dwoma rannymi podchorążymi. Pozostałych rannych ustawiono na ul. Koziej w szeregu tyłem do kościoła. Tych, którzy nie mogli stać o własnych siłach Sowieci rozstrzelali na miejscu.

Około godz. 17:15 ok. 30 rannych zaczęto pędzić na Grabowiecką Górę. Kiedy ranni dotarli na wygon Grabowieckiej Góry było już ciemno. Oprawcy zapalili pochodnie i ich świetle mordowali z premedytacją chorych i okaleczonych żołnierzy.

------------------------

Zawsze chciałem zobaczyć taką relację dzień po dniu z Polskiej Wojny Obronnej. W końcu w tym roku postanowiłem sam się tym zająć, stąd ten wpis. Jeśli zobaczycie jakiś błąd, to mile widziane sprostowania ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Tag do obserwowania: #wojnaobronna1939

#iiwojnaswiatowa #kronika #kampaniawrzesniowa #wrzesien39 #polska #iiirzesza #wojna #historia #gruparatowaniapoziomu

Źródła: [[1]](http://www.sww.w.szu.pl/index.php?id=kalendarium_kampania_wrzesniowa) [[2]](http://www.1939.pl/kampania-wrzesniowa/kalendarium.htm) [[3]](https://dobroni.pl/n/czestochowa-1939/10283) [[4]](http://zywiecinfo.pl/historia/item/1261-walki-pod-wegierska-gorka-1939) [[5]](http://www.wikipedia.pl/) [[6]](https://www.gdansk.pl/turystyka/westerplatte-1939-siedem-dni-obrony,a,5415) [[7]](https://fakty.interia.pl/prasa/odkrywca/news-dzien-w-ktorym-przestala-istniec-9-dywizja-piechoty,nId,2441117#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox) [[8]](tomaszstezala.pl/index.php/ostrowski/51-ii-wojna-swiatowa-kampania-wrzesniowa-1939-zwz-we-lwowie-zwz-ak-w-krakowiear) [[9]](http://www.warszawa.pl/) [[10]](http://twierdza.org/wydarzenia/twierdza-brzeska-w-historii/62-obrona-1939) [[11]](http://slowopolskie.org/natarcie-warte-pomnika-szara-polakow-na-niemieckie-pozycje-pod-sdow-wiszni/) [[12]](https://www.facebook.com/wrzesien1939)
takitamktos - 25 września 1939 roku.

Warszawa przeżyła ciężkie bombardowanie lotni...

źródło: comment_imrb36zVyDFEpaW7gPaNieVYXcPyKcvR.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@ambasador_przegrywu: Fajne znalezisko. Czytałbym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jakbym dzisiaj się wybrał w rodzinne okolice, to mogę dzisiaj grzebnąć po strychu za zeszytem do matmy z chyba '42 roku jakby ktoś był zainteresowany. Gazetę z sylwestra 1938 chyba też miałem (a w sumie jej fragment).
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@WilecSrylec: Do matury temu zeszytowi daleko było. Edukacja domowa w czasie okupacji, miejscowa nauczycielka dwie ulice dalej lekcje dawała.

Jak znajdę to wrzucę, choć foty będą kiepskie, bo z telefonu. :)
  • Odpowiedz