Wpis z mikrobloga

Naczytałem się wczoraj naprawdę obrzydliwych rzeczy. Dorośli wydawałoby się ludzie atakują nastolatkę, bo bije na alarm. No beka z niej.

Greta Thurnberg miała rację. Nie powinno jej tam być. Powinna być w szkole. Niestety, od tego problem by nie zniknął. Nieszczęście polega na tym, że tak jak powiedziała, od 30 lat sprawa jest jasna, a podejmowane działania są niewystarczające. Gdyby na jej miejscu pojawił się po raz kolejny naukowiec z faktami i liczbami, żadna telewizja by tego nie puściła, a społeczeństwo wykopu żeby mieć content, szukałoby czegoś na grupach matek czy pisało bajty z anonimowych.

Fakty są takie, że gdy przychodzą naukowcy i mówią o zagrożeniu, mało kto ich słucha. Ludzie radośnie wypierają, telewizje nawet nie odpalają aparatu w telefonie, nie mówiąc o profesjonalnych kamerach, portale ewentualnie przeklejają gdzieś informacje na dole stronki, o ile rzecz jasna PAPowi jakąś będzie się chciało napisać. Fakty i liczby nie działają, gdy mówi o nich nudny jegomość bez wyrazu.

Żeby wpływać na ludzkie postawy, trzeba się odwołać do emocji i wzbudzić poczucie zagrożenia. I ona to robi. Dopiero wówczas można próbować bombardować faktami. I chociaż ona powtarza za naukowcami, to nie przezwycięży tego, że ludzie będą kierować się drogą peryferyjną, nie centralną, ale ona przygotowuje grunt. To, że się ludzie z niej naśmiewają na twitterze czy na wykopie nie ma w skali globalnej większego znaczenia. Ona apeluje do ludzi normalnych, a tym do głowy nie przychodzi nabijać się z niej tylko dlatego, że rodzice prezentują inny front ideologiczny i dlatego, że u dziewczyny zdiagnozowano zaburzenia.

Przypomnijmy, u Grety zdiagnozowano:
Zespół Aspergera
ADHD
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
Mutyzm wybiórczy

U Grety NIE zdiagnozowano za to niepełnosprawności intelektualnej, bo i żadne z tamtych zaburzeń nie upośledza tej sfery. Atakowanie jej za to, na co nie miała wpływu ani ona, ani jej rodzice, jest działaniem, które nie mieści się w ramach postępowania prawidłowo funkcjonujących społecznie ludzi, a i do takich nie ma sensu apelować, bo nie będą mieć na nic znaczącego wpływu.
Jeszcze raz podkreślam, gdyby na jej miejscu siedział naukowiec, być może Sierkovitz by utworzył znalezisko, ze trzystu użytkowników by wykopało, no i można by było wrócić do radosnego oczekiwania na zagładę przy akompaniamencie śmiania się z madek, normictwa, czy z polskiego grajdołka, który lekkomyślnie zaorał energetykę wiatrową i importuje ruski węgiel. Nie, dziś mówi o niej cały świat. Mówi o tym, co mówiła. Ciężko zaatakować to co mówiła, bo atakuje się przy tym naukę. Pewna grupa zwyrodnialców atakuje ją, ale co do zasady, zwróciła uwagę na problem.

Biorąc pod uwagę jej zaburzenia, to musiał być dla niej ogromny wysiłek. Wiem, z czym się wiąże każde z nich. Nie jestem w stanie nawet sobie wyobrazić, co ona przeżywała siedząc w tej sali, gdy wszystkie oczy i obiektywy były zwrócone na nią. To też zresztą pokazuje, jak ważne dla niej musi być zagadnienie zmian klimatu, że jest w stanie przezwyciężyć swoje lęki, by przemawiać przed taką widownią. Przed całym światem. Ja w jej wieku byłem raczej typowym, głupawym nastolatkiem, który nigdy by się na coś takiego nie zdobył, mimo że nie cierpię na żadne zaburzenia z tej grupy.

Wszystko co powiedziała w swoim wystąpieniu jest prawdą. Nie powinno jej tam być, ale nikogo innego świat nie słuchał. Ponieważ świat nie słuchał, wzięła sprawy w swoje ręce, poświęcając swoje dzieciństwo.
Być może dzięki temu, ludzie zaczną wreszcie pytać polityków, co zrobili dla ekologii i zaczną ich z tego rozliczać. Przecież gotowe rozwiązania już istniej. Trzeba mieć nadzieję, że przerodzi się to w coś jeszcze większego i że prawica nie spowoduje, że skończy się na gadaniu. Niezależnie od tego, dla mnie Greta jest bohaterem i osobiście ją podziwiam.

#neuropa #4konserwy #bekazprawakow #klimat #gretathunberg
  • 90
Ale ja popieram wszystko co ona mówi, tylko #!$%@? mnie jako osoba. Zachowuje się jakby ziemia była jej prywatną własnością i ona ŻĄDA żeby było tak jak ona chce. Do tego jest agresywna, a nigdy nie popieram agresji nie ważne z której strony płynie.


O to to! Dodałabym jeszcze od siebie, że mimo poparcia dla faktu, że potrzebujemy zmian, to czuję jakiś... niesmak? Dyskomfort? w związku z jej przemówieniami... Źle się czuję
Czy szanowni "pouczający" innych ludzi jak mają żyć, jak mają dbać o środowisko sami o nie dbają? Czy to naiwne agresywne dziecko ma swój ogródeczek, w którym hoduje warzywka, prąd ma tylko z zielonych źródeł, laptopa/ tv/ smartfona i innych dupereli elektronicznych nie używa? Zamiast samochodu ma zapewne konia lub rowerek, prawda? Śmieci nie produkuje?

Irytują mnie ludzie, którzy wykazują się totalną hipokryzją i próbują mną manipulować swoimi emocjonalnymi zagraniami. Dziewczynka ma
@Kleki_Petra: Ta dziewczyna nie powiedziała nic sensownego, ani odkrywczego. Oskarża bliżej niesprecyzowanych polityków o zniszczenie jej dzieciństwa i marzeń (urodziła się w Szwecji, jednym z bogatszych i bardziej ekologicznych krajów), o niszczenie planety (sama pływała „zeroemisyjnym” jachtem, który jednak okazał się być dość emisyjny i obciążający klimat, nie wspominając o tym jak nieprzyjazne dla środowiska było wyprodukowanie go). Dziewczyna skupia się na Europie, która jest bardzo świadoma problemów ekologicznych i powoli,
@milewiczwaldek: ale o jakim biznesie Ty mówisz?
kto na tym zarabia i jak?
serio pytam.
prawdziwy biznes to kręcą koncerny naftowe i to im najbardziej nie na rękę jest ekologia, oni opłacają 'naukowcòw' zaprzeczającym zmianom klimatu. owszem zmiany byly zawsze ale nigdy takie destruktywne i tak szybkie.
@Kleki_Petra: Doskonale rozumiem problemy klimatyczne i zgadzam się z tym, że ktoś bije na alarm i próbuję w końcu przemówić politykom do rozsądku. Choroby nie są żadnym tłumaczeniem, to jak dzieciaki co usprawiedliwiają błędy ortograficzne dysleksją, chociaż rozumiem co masz na myśli mówiąc że z takimi zaburzeniami było jej ciężko wygłosić to co chciała wygłosić. Chociaż z drugiej strony mam kilku znajomych niepełnosprawnych i oni sami mówią, że nie lubią usprawiedliwianie
Pobierz variat99 - @Kleki_Petra: Doskonale rozumiem problemy klimatyczne i zgadzam się z tym,...
źródło: comment_697QAPr4Guj4uq1cnD1WhV37xekpKv2Z.jpg