Wpis z mikrobloga

Naczytałem się wczoraj naprawdę obrzydliwych rzeczy. Dorośli wydawałoby się ludzie atakują nastolatkę, bo bije na alarm. No beka z niej.

Greta Thurnberg miała rację. Nie powinno jej tam być. Powinna być w szkole. Niestety, od tego problem by nie zniknął. Nieszczęście polega na tym, że tak jak powiedziała, od 30 lat sprawa jest jasna, a podejmowane działania są niewystarczające. Gdyby na jej miejscu pojawił się po raz kolejny naukowiec z faktami i liczbami, żadna telewizja by tego nie puściła, a społeczeństwo wykopu żeby mieć content, szukałoby czegoś na grupach matek czy pisało bajty z anonimowych.

Fakty są takie, że gdy przychodzą naukowcy i mówią o zagrożeniu, mało kto ich słucha. Ludzie radośnie wypierają, telewizje nawet nie odpalają aparatu w telefonie, nie mówiąc o profesjonalnych kamerach, portale ewentualnie przeklejają gdzieś informacje na dole stronki, o ile rzecz jasna PAPowi jakąś będzie się chciało napisać. Fakty i liczby nie działają, gdy mówi o nich nudny jegomość bez wyrazu.

Żeby wpływać na ludzkie postawy, trzeba się odwołać do emocji i wzbudzić poczucie zagrożenia. I ona to robi. Dopiero wówczas można próbować bombardować faktami. I chociaż ona powtarza za naukowcami, to nie przezwycięży tego, że ludzie będą kierować się drogą peryferyjną, nie centralną, ale ona przygotowuje grunt. To, że się ludzie z niej naśmiewają na twitterze czy na wykopie nie ma w skali globalnej większego znaczenia. Ona apeluje do ludzi normalnych, a tym do głowy nie przychodzi nabijać się z niej tylko dlatego, że rodzice prezentują inny front ideologiczny i dlatego, że u dziewczyny zdiagnozowano zaburzenia.

Przypomnijmy, u Grety zdiagnozowano:
Zespół Aspergera
ADHD
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
Mutyzm wybiórczy

U Grety NIE zdiagnozowano za to niepełnosprawności intelektualnej, bo i żadne z tamtych zaburzeń nie upośledza tej sfery. Atakowanie jej za to, na co nie miała wpływu ani ona, ani jej rodzice, jest działaniem, które nie mieści się w ramach postępowania prawidłowo funkcjonujących społecznie ludzi, a i do takich nie ma sensu apelować, bo nie będą mieć na nic znaczącego wpływu.
Jeszcze raz podkreślam, gdyby na jej miejscu siedział naukowiec, być może Sierkovitz by utworzył znalezisko, ze trzystu użytkowników by wykopało, no i można by było wrócić do radosnego oczekiwania na zagładę przy akompaniamencie śmiania się z madek, normictwa, czy z polskiego grajdołka, który lekkomyślnie zaorał energetykę wiatrową i importuje ruski węgiel. Nie, dziś mówi o niej cały świat. Mówi o tym, co mówiła. Ciężko zaatakować to co mówiła, bo atakuje się przy tym naukę. Pewna grupa zwyrodnialców atakuje ją, ale co do zasady, zwróciła uwagę na problem.

Biorąc pod uwagę jej zaburzenia, to musiał być dla niej ogromny wysiłek. Wiem, z czym się wiąże każde z nich. Nie jestem w stanie nawet sobie wyobrazić, co ona przeżywała siedząc w tej sali, gdy wszystkie oczy i obiektywy były zwrócone na nią. To też zresztą pokazuje, jak ważne dla niej musi być zagadnienie zmian klimatu, że jest w stanie przezwyciężyć swoje lęki, by przemawiać przed taką widownią. Przed całym światem. Ja w jej wieku byłem raczej typowym, głupawym nastolatkiem, który nigdy by się na coś takiego nie zdobył, mimo że nie cierpię na żadne zaburzenia z tej grupy.

Wszystko co powiedziała w swoim wystąpieniu jest prawdą. Nie powinno jej tam być, ale nikogo innego świat nie słuchał. Ponieważ świat nie słuchał, wzięła sprawy w swoje ręce, poświęcając swoje dzieciństwo.
Być może dzięki temu, ludzie zaczną wreszcie pytać polityków, co zrobili dla ekologii i zaczną ich z tego rozliczać. Przecież gotowe rozwiązania już istniej. Trzeba mieć nadzieję, że przerodzi się to w coś jeszcze większego i że prawica nie spowoduje, że skończy się na gadaniu. Niezależnie od tego, dla mnie Greta jest bohaterem i osobiście ją podziwiam.

#neuropa #4konserwy #bekazprawakow #klimat #gretathunberg
  • 90
Dzięki za ten wpis.
Porażające jest dla mnie ilu ignorantów nie dość, że lekceważy tak poważne problemy to jeszcze obrzydliwie atakuje dziecko lub temu przyklaskuje.
Łatwiej jest odpychać od siebie świadomość, że obecnie mamy bardzo negatywny wpływ na środowisko, niż przyjąć część odpowiedzialności, bo to wymagałoby sporych zmian w życiu.
Ludzie często reagują agresją, kiedy ktoś podkopuje fundamenty ich osobowości.
@madegg: mądrego to dobrze przeczytać ( ͡° ͜ʖ ͡°) @Kleki_Petra ale jeśli chodzi o naukę z merytorycznego punktu widzenia dzieci nie maja nic ciekawego do powiedzenia niezależnie od tego czy Ci sie to podoba czy nie. Ba, ogromna większość dorosłych nie ma nic ciekawego do powiedzenia.I co ciekawe większość naukowców też nie ma nic ciekawego do powiedzenia tylko powtarzają po innych, którzy coś nowego do danego tematu
@Kleki_Petra: Ale #!$%@?. Robią z niej jakąś bohaterkę na siłę. Gówno dadzą jej wystąpienia, 'lodowate spojrzenia' czy 'błyskotliwe tweety' które niby mają orać Trumpa. Ktoś chce zrobić gruby hajs na dziecku, prawo do emisji co2 już sprzedają, niedługo będzie trzeba płacić podatek od zaludniania planety albo za każdy dzień życia dłuższego niż przeciętne. Śmieszy mnie to usilne promowanie jakiejś #!$%@? grety z adhd czy aspargerem. Niech ma pretensje do siebie i
@milewiczwaldek: Wzrost CO2 przekłada się na wzrost średniej globalnej temperatury. Wypowiadasz się w temacie a nie wiesz takich podstawowych rzeczy? Poczytaj może o efekcie cieplarnianym.

No CO2 się zwiększyło i co w związku z tym?.

Może zamiast pisać brednie w internecie zajrzyj do podręczników z podstawówki bo masz mega zaległości.
Wiesz czym oddychasz? Wiesz co cie truje?
Podpowiem ci: wzrost stężenia CO2 utrudni Ci oddychanie, ale prawdopodobnie ty i tobie podobni
Wszystko co powiedziała w swoim wystąpieniu jest prawdą. Nie powinno jej tam być, ale nikogo innego świat nie słuchał. Ponieważ świat nie słuchał, wzięła sprawy w swoje ręce, poświęcając swoje dzieciństwo.


@Kleki_Petra: No tak, bo każdy w jej wieku wolał by siedzieć w szkole zamiast wozić się po świecie za pieniądze sponsorów. Biedne dziecko.
Już wam kompletnie #!$%@?ło, kreujecie na bohatera aktorkę, której zadaniem jest granie na emocjach i podsycanie niczym
Pobierz Lisiu - > Wszystko co powiedziała w swoim wystąpieniu jest prawdą. Nie powinno jej ta...
źródło: comment_E5zPDEQ6OLG7dztmHEv6TrQxTfzAXkXC.jpg
@Lisiu: Dokładnie! Nagle wszystkim serduszka zmiękły, bo wadliwy materiał genetyczny przeczytał cuda napisane na kartce, przez ludzi od PR? Naprawdę? Zachowywała się jak feminazistka twierdząca, że biali to problemy świata, a swoim dyszeniem o skradzionych marzeniach wyprodukowała więcej CO2, niż to warte. "Ukradliście mi marzenia", a ma dopiero 16 lat, ciekawe co za rok znów jej ukradniemy.

Ps.: Jeżeli tak "wadliwa" persona ma reprezentować społeczeństwo, to rzeczywiście powinniśmy wymrzeć.