Wpis z mikrobloga

Jako że #neuropa i #pis #4konserwy uporczywie próbują zdyskredytować merytoryczny program #konfederacja a ja nie miałem pojęcia jakie konkretne postulaty gospodarcze przedstawił w swojej "setce" pan Mentzen postanowiłem uzupełnić swoją wiedzę. Mieliście rację, od początku z grubej rury xD

#polityka

Pobierz henryk_saniewski - Jako że #neuropa i #pis #4konserwy uporczywie próbują zdyskredytow...
źródło: comment_S6NNMS5hCh3W1B8WyqaodTjvbHKtH4o1.jpg
  • 33
Co to za pomysł ze posłowie mają uchwalać jakieś specjalne prawa pod konkretną religię, gdzie organem decydującym nie będzie sąd tylko jakiś hierarcha kościelny?


@rzep: jeśli oboje są wierzący i złożą takie oświadczenie, to dlaczego nie?
Bo to narzuca na KRK obowiązek zmiany ich prawa pod kątem procedowania takich zgód


@hehenuanek: straszne, to w ogóle nie zmieniajmy prawa, bo ktoś jeszcze będzie się musiał wysilić, pomyśleć i je zapisać...
straszne


@Ranger: Tak, straszne, bo państwo nie może jednostronnie zmuszać wspólnot religijnych do zmiany ich przepisów wewnętrznych.

I to wbrew ich fundamentalnej doktrynie - KRK nie przewiduje rozwodu w wypadku skonsumowanego małżeństwa katolików, sprawy małżeńskie rozstrzygane są na ogół wyżej niż biskup diecezjalny a tu nagle musieliby opiniować wnioski o zgode na rozwód cywilny xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Co to za pomysł ze posłowie mają uchwalać jakieś specjalne prawa pod konkretną religię, gdzie organem decydującym nie będzie sąd tylko jakiś hierarcha kościelny?

@rzep: Jakoś kiedy Żydzi dostają takie specjalne prawa, to siedzicie cicho.
A małżeństwo też nie ma wiele wspólnego z dobrowolną umową, no bo gdzie dobrowolność jak trzeba rozwiązywać przez wyrok sądu (i to okręgowego w składzie 1+2)

@Nahcep: Z tego co wiem nikt nikogo do małżeństwa nie zmusza, oprócz rzadkich kryminalnych wyjątków, więc nie wiem co w tym jest niedobrowolnego.

To tak jakby powiedzieć, że wskoczenie do studni nie jest dobrowolne, bo potem trzeba dzwonić po strażaków, żeby z niej wyciągnęli.
@henryk_saniewski: Wszedłem sobie do uzasadnienia i znalazłem taki np. kwiatek:

Projekt nie spowoduje kosztów


To nieprawda, projekt Mentzena jest funkcjonalnym dublem zapisów art. 10 ust. 2 Konkordatu i jako taki z automatu powiększa koszty administracyjne, które ponosi państwo poprzez dodanie nowej ścieżki procedowania. Ustęp:

2. Przygotowanie do zawarcia małżeństwa kanonicznego obejmuje pouczenie nupturientów o nierozerwalności małżeństwa kanonicznego oraz o przepisach prawa polskiego dotyczących skutków małżeństwa.


Kwestią otwartą natomiast pozostaje fakt,