Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Matkobosko która nie istniejesz, myślałem (jak każdy) że taka sytuacja nigdy mi się nie przytrafi, a tu masz Ci los

Moja kobieta składa papiery o stypendium socjalne z racji trudnej sytuacji w rodzinie. Wszystkie papiery jak co roku ogarnięte, a tu masz Ci los. 1 października 2018 roku weszła w życie ustawa o szkolnictwie wyższym, gdzie widnieje zapis o tym, że jeżeli osoba ubiegająca się o stypendium jest pewna co do tego, że dochód na jednego członka rodziny wynosi mniej niż 528 zł, to ma obowiązek o dostarczenie oświadczenia/zaświadczenia o trudnej sytuacji w rodzinie.
Wniosek złożony, a tutaj ściana - w zapisach regulujących postępowanie w razie wystąpienia z wnioskiem tego typu jest nie uregulowany prawnie, czyli innymi słowy: to nie leży w kompetencjach osób pracujących w OPS. Mogą wydać jedynie odmowę wydania takiego oświadczenia/zaświadczenia gdyż orzeczenie faktyczniej sytuacji majątkowej poprzedza wywiad środowiskowy, do którego nie są zobligowani z w/w przyczyn.
Nie ważne, że dzwoniłem do OPS w innych miejscowościach, gdzie jasno otrzymałem informację, że taka procedurę wykonują bezproblemowo.

Dzwoniłem do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej, gdzie zostałem jedynie poinformowany o tym, że podczas uchwalania ustawy zwrócili oni uwagę na właśnie ten aspekt, no i #!$%@?. Zostałem odwołany do ministerstwa szkolnictwa wyższego, gdzie zostałem poinformowany, że muszą wszcząć postępowanie w tej sprawie.

Także czyściec prawny nie jest zbyt przyjemnym miejscem. Nie wiem jak to ugryźć.

#prawo #przepisy #ops #spoleczenstwo #ministerstwo #problemypierwszegoswiata #studbaza #studia
  • 11
  • Odpowiedz
@Skura_zOgura: w ogóle o co chodzi z tym zaświadczeniem z MOPSu? Mam wybrać wcześniej wszystkie zaświadczenia o dochodach i to im tam pokazać czy co? I czy muszę iść osobiście czy może pójść moja matka np?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fozolif: Bo słuchaj, była w październiku reforma wyższego szkolnictwa i tam byk zapis, że jeżeli dochód na jednego członka rodziny nie przekraczał 528 zł, to trzeba złożyć wniosek i zaświadczenie od mopsy o trudnej sytuacji finansowej i tutaj są 3 opcje. 1- twoje dochody na jednego członka rodziny nie przekraczają 528 zł i nigdy wcześniej nie ubiegałeś się o żadne świadczenie z mopsy - czyli nie mają żadnych podstaw do tego
  • Odpowiedz