Wpis z mikrobloga

Tak sobie myślę i rozmyślam (#rozmyslania) o tym, czy mogą się różnić studia np. w takim MIT (Massachusetts Institute of Technology jakby ktoś nie wiedział) od bliźniaczych kierunek na polskich politechnikach. W różnych rankingach różnica miejsc jest kolosalna, MIT to obecnie najlepsza techniczna placówka na świecie... Nie, nie zamierzam wyjeżdżać z kraju tylko tak... trzeba by się więcej uczyć? Może ktoś zna różnice :)

#firstworldproblems #pytanie #problemystudbazy
  • 21
  • Odpowiedz
@seeksoul: Tak jak ktoś już napisał - pieniądze. W dodatku, kadra naukowa sprawia, że uczelnia stoi wyżej w rankingu bo bardziej ambitni piszą więcej papierów naukowych. Lepsza kadra naukowa to też lepsza dydaktyka, studenci chętniej się na daną uczelnię wybierają.

I co chyba najważniejsze - uczelnie ściśle współpracują z firmami. Tutaj w USA w kwestii Computer Science to już norma. Ludzie z uczelni ściśle współpracują z Google, Amazonem, Facebookiem, Microsoft Research,
  • Odpowiedz
@tygry: Nie ma to większego znaczenia, to nie bierze się z niczego. Porównaj sobie pieniądze wydawane na naukę w USA i w Chinach z Europą. To jest zawsze najlepszy argument - ktoś inny stoi lepiej to przyczepmy się do tego kto tworzy rankingi ;) Przecież ranking to ranking, ma pewne założenia i wskaźniki i tym się kierują.
  • Odpowiedz
@dzordzyk: Nie nie czepiam sie do tego tylko zaznaczam ze gdzies na swiecie moze byc uczelnia o porownywalnym poziomie niekoniecznie w europie ale uslyszysz tylko MIT MIT i jeszcze raz MIT. i moze o caltechu niektorzy slyszeli.
  • Odpowiedz
@tygry: A nieprawda, to my sami czasami się tak nakręcamy. W Anglii jest kilka świetnych uczelni. Zurych w Szwajcarii ma świetną uczelnię techniczną. Kanada, Singapur to też państwa wysoko stojące. Słyszymy MIT, Harvard i CalTech z tego względu, że to swego rodzaju kult :) Wielu ludzi najlepszą uczelnię na świecie utożsamia z Harvardem, tak już jest. A top100 uczelni w USA stoją lepiej niż najlepsza uczelnia w Polsce ;)
  • Odpowiedz
@dzordzyk: Z ciekawosci spytam gdzie robiłes doktorat? W USA ? Chciałbym gdzies tez pojechac po magistrze, myślałem o Niemczech. Korzystales z pomocy jakis organizacji studenckich czy czegos podobnego czy na wlasna ręke załatwiałes wszystko? Jak to jest?
  • Odpowiedz
@dzordzyk: studiowałeś właśnie w MIT czy gdzieś indziej? Ciekawa sprawa, choć wydaje mi się, że żeby dostać się do którejś z uczelni technicznych nawet z TOP 50 jakiegokolwiek rankingu to trzeba mieć więcej oleju w głowie niż przeciętny polski maturzysta:)

Myślałem i nie myślałem o wyjeździe; studiowanie u mnie na WAT polega tylko na klepaniu sprawozdań, które niczego nie uczą (poza rozwijaniem wrażliwości na słowo pisane). Jak chce się czegoś nauczyć
  • Odpowiedz
@tygry: Jestem w trakcie doktoratu z CS w USA. Nie korzystałem z żadnych pomocy, po prostu trzeba było zaaplikować, zdać GRE w Warszawie i tyle. Polecę Ci stronę naukazagranica.pl

Główny redaktor to mój znajomy z Harvardu, ja będę mu teraz pomagał z tą stroną. Żeby zaaplikować na doktorat w USA musisz spełnić następujące wymogi:

- Zdać GRE i TOEFL (u mnie TOEFLa nie wymagali na Computer Science, czasami nie wymagają ale
  • Odpowiedz
@seeksoul: Studiuję aktualnie (doktorat) na Emory University w USA, Computer Science. Masz rację, dostać nie jest się łatwo. Niemniej jednak to powinna Cię jeszcze bardziej zmotywować - Ty nie dasz rady? ;) Ja przez 2.5 miesiąca przygotowywałem się do egzaminu w Warszawie pracując na pełny etat. Wracałem o 5:30 z pracy, zasiadałem do książek i siedziałem do 2 w nocy, na drugi dzień na rano znowu do pracy. Weekendów nie było,
  • Odpowiedz