Wpis z mikrobloga

Mirki z #emigracja mający rachunek w polskim banku, potwierdzaliście już swoją rezydencję podatkową? Dziś dostałem maila z banku, że muszę to potwierdzić w ciągu 14 dni. Rozumiem, że moje dane zostaną przesłane do organu podatkowego w Polsce a następnie do #uk ? Co do UK to nie ma problemu, tu mieszkam, ale mam obawy co z tymi danymi zrobi nasz wspaniały urząd skarbowy.
  • 33
@patrol798: Mam konto w mBanku od 16 lat, od 14 jestem w UK. Mam Pit (jakiś tam - chyba 4 czy coś) z US z Warszawy o przeniesieniu ośrodka życiowego i na tym się skończyło jakieś 12 lat temu. Z bankiem nigdy tematów emigracji nie poruszałem.
Mówisz, że znowu będą gnidy atakować?
@patrol798: zostaną przekazane do organu podatkowego w Polsce, dokładnie do Szefa KAS. Tak, dane te mogą być udostępniane organom podatkowym z innych krajów. Wynika to z regulacji FATCA/CRS w założeniu służącym zapobieganiu unikaniu opodatkowania przez rozliczenia w rajach podatkowych. Do gromadzenia tych danych zobowiązane są instytucje finansowe, w tym banki i zakłady ubezpieczeń.
@chemik_kieszyk: tak, a jeśli chodzi o polski urząd podatkowy - nie byłoby mi na rękę lecieć do Polski tylko po to by tłumaczyć się że mieszkam i pracuję w innym państwie. Jeśli tylko to prześlą do UK to w porządku.
@patrol798: myślę, że nawet nie prześle. Gromadzenie tych danych i składanie tych oświadczeń to wymóg regulacyjny i wymaga tego każda instytucja finansowa mająca przypuszczenia, że klient ma inną rezydencję podatkową niż jej siedziba.
Od maja 2017 przy otwieraniu rachunku już o to pytali.


@patrol798: W 2005 roku złożyłem pisemko do polskiej skarbowki, że już nie będę na stałe mieszkał w Polsce i od tamtej pory nie mam z nimi żadnego kontaktu i oni również mnie nie szukają. Konto założyłem gdzieś w marcu tamtego roku ale podałem, że mieszkam w Polsce i jestem tam zameldowany. W wypadku podawania irlandzkiego adresu spotkałem się z obowiązkowym wymogiem
@4x80: no właśnie, wypełniając to oświadczenie o rezydencji podatkowej beda znać w Polsce saldo rachunku. Na stronie jednego z banków napisane jest, że w przypadku określenia rezydentury polskiej, bank może ale nie musi, poprosić o dowód, paszport i na ogół w takiej sytuacji dane klienta nie beda przesyłane do organu podatkowego. Jak napiszę że jestem rezydentem innego kraju to z automatu to leci do US. Wiec teraz zastanawiam się co robić
Wiec teraz zastanawiam się co robić :)


Na szybkiego poszukałem ale rozumiesz dlaczego sam tak zrobiłem jak pisałem. A masz w tym majlu napisane co jeśli im tego nie dasz? I druga sprawa, mój bank Bank of Ireland nie ma prawa czegokolwiek żądać czy dosyłać pocztą elektroniczną i jestem o tym zawsze ostrzegany. I podobnie nigdy nie dostałem podobnego pytania o cokolwiek z Getin Bank, tylko jakieś oferty.

W związku z wymogami
@patrol798:

Wiec teraz zastanawiam się co robić :)

Zeznać zgodnie ze stanem faktycznym i wykazać brytyjską rezydencję podatkową. Nie wiem, nad czym w ogóle się zastanawiasz, bo w twoim interesie jest jak najpełniejsze wykazanie przed polskimi organami podatkowymi, że nie jesteś polskim rezydentem. Gdybyś nim był, to miałbyś obowiązek corocznego wykazania w zeznaniu PIT-36 i opodatkowania dochodu uzyskanego w UK. Przy okazji ostrzegam przed słuchaniem porad osób, które nie mają pojęcia
@4x80: podejrzewam, że nie dowiedzą się tak czy inaczej co mam tutaj w UK. Będą jedynie wiedzieć co mam w Polsce i wyślą to prawdopodobnie do urzędu skarbowego w UK. Ale mysle czy nie przenieść pieniędzy do Mbank, który o to nie pyta jak na razie (rachunek założony lata temu, a pytają tylko o rachunki założone po 1.2.2016 do 30.4.2017). Nie mam nic do ukrycia, po prostu nie chcę by nagle
@patrol798:

Nie wiem dlaczego musisz to potwierdzić bo w moim wypadku nie mają powodu jak rozumiem te przepisy bo przecież mieszkam w Polsce. xD.
Czasami przesyłam pomiędzy swoimi kontami różne kwoty i wątpię by systemy bankowe tego nie widziały ale mam spokój i nie zanosi się by było inaczej. Więc ja nie szukam problemów i ich nie mam. A jak będą to zamknę konto i otworzę nowe. ( ͡° ͜