Wpis z mikrobloga

Jaskinie Smoczych Wrót (Longmen Grottes). Znane także tako Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów. Ta ostatnia nazwa mało już trafna bo wg ostatnich wyliczeń w jaskiniach na tym terenie jest co najmniej ponad 140 tysięcy wykutych w skale rzeźb i płaskorzeźb przedstawiających Buddę. Czasem w otoczeniu uczniów lub strażników. Największe (widoczne na zdjęciu) mają kilkanaście metrów wysokości, najmniejsze - około 3 cm.

Rzeźby powstawały od końca V wieku naszej ery. Cześć z nich została zniszczona (urwane lub zmiażdżone głowy) przez Japończyków i komunistów w pierwszej połowie XX wieku. W roku 2000 miejce zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Groty znajdują się w miejscowości Luoyang, w prowincji Henan, w środowej części Chin.

#chiny #buddyzm #podroze #jemprzeciez <- mój tag o Azji
kotbehemoth - Jaskinie Smoczych Wrót (Longmen Grottes). Znane także tako Groty Dziesi...

źródło: comment_Yus3UxsTgoLrBqeK35WpH2iDzkzxXAIF.jpg

Pobierz
  • 11
  • 2
Przez jakieś najbliższe 1.5 miesiąca nie spontan. Przez tydzień kręcę się po centralnej części Chin. Potem na tydzień do Tybetu, a potem do Nepalu, gdzie planuję gdzieś pochodzić - myślę o Annapurna Circuit, ale to jeszcze nic pewnego. Jak będzie mi mało to jeszcze jakieś inne miejsca w Nepalu. Potem do Indii, ale tam to nie mam jeszcze żadnego planu.
  • 1
@Dreampilot racja, teraz mi się przypomniało, że chińskie słowo oznaczające 10 tys. oznacza też po prostu bardzo dużą liczbę. Niemniej tłumaczenie tego na polski nie ma większego sensu - a właśnie takie tłumaczenie jest podane na Wikipedii.

Mi zajęło ze 2-3h, na spokojnie, ale też nie zatrzymywałem się przy każdej grocie :)