Wpis z mikrobloga

Wczoraj na moje auto wypadla czesc gruzu z auta dostawczego przede mna. Uderzylo to w podwozie, policja byla wezwana, mam nr polisy OC sprawcy (PZU).

Pytania:
1. Z racji nadchodzacego urlopu - czy moge to zglosic za 10 dni czy musze to zrobic niezwlocznie?
2. Jesli chce wybrac naprawe bezgotowkowa w warsztacie partnerskim PZU - OC sprawcy placi rowniez za sama diagnoze auta (nie wiem czy cos sie uszkodzilo, nie wchodzilem pod auto)?
3. Czy z waszego doswiadczenia wynika, że takie warsztaty partnerskie maja tendecje do uznawania szkod jako występujące przed wydarzeniem i nie dokonuja zadnych napraw?
#ubezpieczenia #oc #motoryzacja
  • 17
@Blitzkrung:
1. lepiej zgłoś teraz. możesz się umówić na oględziny po urlopie i podczas urlopu nie zajmować się sprawą w ogóle
2. wykonają diagnozę, bo na jej podstawie i na podstawie oświadczenia sprawcy ustalą uszkodzenia powstałe w wyniku zdarzenia, które będą musieli potem usunąć
3. warsztaty z reguły działają na korzyść poszkodowanego

Pracowałam w tym obszarze w PZU ;)
@Blitzkrung: Tak, w takim samym segmencie jak Twoje. Dużo zależy też od tego czy Twoje auto po wypadku jest jezdne czy nie. Auto zastępcze przysługuje na technologiczny czas naprawy, tzn. jeżeli samochód jest teraz niejezdny to przysługuje Ci właściwie od dnia wypadku do odbioru samochodu z warsztatu. Jeżeli auto jest jezdne, wtedy samochód zastępczy dostaniesz tylko na czas naprawy, tzn. że jeżeli warsztat stwierdzi, że naprawa zajmie 1 dzień roboczy to
@Blitzkrung: wdg prawa - tak. W praktyce różnie to bywa, sam od 4 miesięcy walczę z Compensą, bo auto stało w ASO tydzień, a ubezpieczyciel wyliczył z technologicznego czasu naprawy, że zastępcze przysługuje mi na 2 dni xD
Musiałem na pozostały czas wziąć samochód na własną rękę, Compensa nie chce oddać kasy i sprawa chyba zakończy się w sądzie
@peterr767: tak, ale jeżeli samochód jest jezdny, ale będzie czekał w warsztacie 3 dni na części to nie przysługuje wynajem na czas oczekiwania. Inaczej ma się sprawa jeżeli samochód wskutek zdarzenia nie nadaje się do jazdy- wtedy samochód zastępczy przysługuje od dnia zdarzenia do momentu odebrania sprawnego samochodu z warsztatu. Wtedy nie ważne czy auto czeka na części 3 dni, tydzień czy miesiąc- zastępczy jest do dyspozycji za darmo.
@Atinay: tak, tu masz rację. Serwis dostaje zgodę na naprawę, ogarnia części i dopiero wtedy zostawia się auto. Przy czym zastępcze powinno się dostać do momentu zakończenia naprawy, a technologiczny czas naprawy nie ma żadnego zastosowania przy wyliczaniu na ile przysługuje auto zastępcze. Tyle w teorii, w praktyce TU robią "po swojemu", byleby było taniej ¯\_(ツ)_/¯
@peterr767: wiem o tym. wiem też, że TU duużo na tym zyskuje. Jest bardzo mało osób, które znają swoje prawa i się o nie upominają. Większość zadzwoni i wyleje swoje żale na konsultanta, ale odda samochód zastępczy zostając bez sprawnego pojazdu.
@Atinay: w sumie dopytam przy okazji, skoro masz doświadczenie w tej kwestii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jest sens bawienia się w interwencję rzecznika finansowego? Czy lepiej prosto do sądu sprawę?
@peterr767: Jeżeli chodzi o PZU to rzecznik finansowy/dobry prawnik wystarczą. Kilka dobrze napisanych pism i odrobina cierpliwości i dostaniesz to co Ci się należy.

Decyzje o odszkodowaniach/rekompensatach itp. podejmują ludzie, którzy nie mają zbyt dużej wiedzy w tym temacie. Są po jakimś szkoleniu i sobie pracują i te "profesjonalne" pisma napisane przez prawnika muszą być przekazane do kogoś wyżej- dopiero wtedy można liczyć na profesjonalne podejście.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Atinay: no nie wydaje mi się, gościu mi wjechał w zderzak (przedni, cofał). Samochód byl jezdny. Chciałem bezgotówkowo, wskazałem ASO, podpisałem papiery i ASO wyznaczyło termin na oddanie auta. Dopiero wtedy rozebrali, stwierdzili co jest do zrobienia dokładnie i wysłali poprawiony kosztorys do ubezpieczyciela. Ogarniali auto 1.5 tygodnia (zamówienie części, montaż, lakierowanie itd.). Wg ubezpieczyciela technologiczny czas naprawy to był... 1 dzień xD auto zastępcze miałem 10 dni od EuCO, sprawa
@Atinay: Pojawiło się jednak pytanie -

Jeżeli auto jest jezdne, wtedy samochód zastępczy dostaniesz tylko na czas naprawy, tzn. że jeżeli warsztat stwierdzi, że naprawa zajmie 1 dzień roboczy to na tyle dostaniesz bezpłatnie auto zastępcze.

Jeżeli w dzień X jestem umówiony na odstawienie auta do oględzin i ewentualnej naprawy - to czy od ręki powinienem otrzymać auto zastępcze, jeżeli pierwszy krok to sama diagnoza?
@Blitzkrung tak, jak najbardziej. Musisz to tylko zgłosić na infolinii PZU. Tam powinni Ci wyjaśnić jak dokładnie wygląda sprawa z wynajmem. Procedury mogły się zmienić odkąd tam pracowałam, więc nie dam sobie ręki uciąć, ale kiedyś było tak, że auto zastępcze dostawało się wstępnie na 3 dni, a potem smsem informowali kiedy dokładnie trzeba je oddać