Wpis z mikrobloga

Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie bardzo skrajnie oceniana produkcja, dostająca najczęściej oceny w dwóch przedziałach : 2-3/10 albo 6-7/10.
Ja, jak większość dałem 7, i dlatego mogę #polecam ten dość stary film, klasyczną dystopie SF z 1976 roku, czyli...

" Ucieczka Logana "

W przyszłości, po wielu wojnach które zniszczyły i skaziły Ziemię ludzie zamieszkali w futurystycznym mieście - ukrytym pod wielką kopułą -

którym zarządza superkomputer.

**Jest rok 2274. Mieszkańcy Miasta wiodą beztroskie życie, poświęcając się głównie zabawie i spełnianiu swoich zachcianek. Jednakże taka egzystencja trwa tylko do 30 roku życia. Wtedy to właśnie kryształ który nosi każdy mieszkaniec zaczyna migotać, oznaczając że osoba osiągnęła odpowiedni wiek by porzucić obecne ciało i poddać się mistycznemu rytuałowi, po którym nastąpi ich "odrodzenie" w nowym ciele.

O to, by wszyscy w odpowiednim momencie ulegali obowiązkowej "reinkarnacji", dbają strażnicy porządku. Gdy ktoś z obywateli zechce gdzieś się ukryć, strażnicy go odnajdują i zabijają.

Jeden z nich, zasłużony strażnik Logan 5 (Michael York), dostaje rozkaz stłumienia ruchu "buntowników", którzy usiłują uniknąć ceremonii. W tym celu ma odnaleźć ich tajemnicze, ukryte "Sanktuarium".

W czasie śledztwa odkrywa szokującą prawdę dotyczącą całego systemu "reinkarnacji". Pod wpływem tej wiedzy buntuje się, i wraz z poznaną dziewczyną postanawia uciec z Miasta.

Za uciekinierami rusza pościg, a oni zmierzają w nieznane, w stronę mitycznej powierzchni...


Zwiastun.

Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line (1080p, lektor, cda).**

Film ma ciekawą fabułę, niezłe tempo, jedynym minusem (choć nie dla wszystkich) mogą być chwilami dość siermiężne efekty specjalne, oraz plastikowy, retro-futurystyczny kolorowo-kiczowaty wygląd świata przyszłości.
Ale pomijając te drobne niedogodności, film warto obejrzeć, bo jest jednak jedną z ciekawszych dystopii... Tym bardziej, że niewiadomo czy kiedykolwiek powstanie od lat zapowiadany remake (albo raczej kolejna ekranizacja źródłowej książki). Co prawda film "Wyspa" z 2005 roku również był inspirowany "Ucieczką Logana", to jednak poza głównym zarysem nie wykorzystano innych szczegółów, kręcąc "Wyspę" jako akcyjny blockbuster nastawiony na efekty specjalne... Już bardziej w tym klimacie i nawet podobna w fabule jest nasza "Seksmisja"...


Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej o obecnym odbiorze filmu, w tej recenzji autor dość dogłębnie wszystko analizuje...

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki można "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#dystopia #utopia #sciencefiction #klasyka #ogladajzwykopem #filmnawieczor #gimbynieznajo

Montago - Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie bardzo skrajnie oceniana prod...

źródło: comment_IxkgnhvGOLw7WHeMJa0eew3WczWEXwlq.jpg

Pobierz
  • 3