Wpis z mikrobloga

JAK ZDOBYĆ PRACĘ W ZOO?

Sporo osób pytało mnie jak właściwie zostać opiekunem zwierząt. To bardzo specyficzny zawód, dla którego nie ma w Polsce żadnej szkoły lub studiów. Oznacza to, że wykształcenie nie jest decydujące przy wyborze nowego pracownika. Niemniej jest konieczne – takim absolutnym minimum jest technikum weterynaryjne lub pochodna dziedzina. Jeszcze lepsze są studia – zootechnika (mój wybór), biologia, ochrona środowiska lub inne nauki biologiczne.
Przygotujcie się na to, że o hodowli i ochronie zwierząt egzotycznych będziecie musieli uczyć się na własną rękę. Studia mogą to trochę ułatwić – Czasami uczący tam doktorzy i profesorowie mają bardzo dużą wiedzę, którą chętnie się dzielą, istnieją koła naukowe, możecie też jeździć na studenckie konferencje naukowe, lub spróbować dostać się na praktyki. I tutaj przechodzimy do rzeczy o wiele ważniejszej.
Pracodawca doskonale wie, że żadna szkoła w Polsce nie zapewni Wam odpowiedniej wiedzy, więc Wasze umiejętności zweryfikuje w inny sposób – poprzez doświadczenie. Można je zdobyć przez wolontariat (tak, trzeba tyrać za darmo) lub praktyki studenckie. Pozytywnie też patrzy się na własne hodowle lub chów egzotycznych zwierząt (płazy, gady). Nawet praca na farmach i stajniach może się przydać, chociaż nie jest jakoś wysoko w rankingu.
Gdzie zdobywać wiedzę – na konferencjach naukowych organizowanych przez ZOO lub uniwersytety we współpracy z ogrodami. Jak będziecie śledzić fanpage ogrodów na pewno dotrą do Was informacje. Poza tym artykuły naukowe publikowane na oficjalnej stronie EAZY (https://www.eaza.net). No i wymiana doświadczenia z ludźmi, którzy w tym siedzą od lat. Tylko tyle i aż tyle. Wiedza teoretyczna jest piekielnie ważna, a jej poziom zależy tylko od Waszej pasji i zawziętości.
W innych krajach edukacja jest zdecydowanie lepsza. Np. taka Wielka Brytania posiada specjalistyczne kursy, które przygotowują do pracy z dzikimi zwierzętami. Koszt jednego stopnia to około 14 000zł.

#pracbaza #zoo #zwierzaczki oraz tak roboczo #zookeeperstuff, którego być może będę używać.

Wołam @Aegithalos, @mroczny-jogurt, @Dzyszla, bo zainteresowanie wykazaliście, mam nadzieję, że się nie obrazicie :3
ZOOlogiczna - JAK ZDOBYĆ PRACĘ W ZOO?

Sporo osób pytało mnie jak właściwie zostać ...

źródło: comment_cOIkH5gMjiwY8g83GykkIp1cRyf2RlvC.jpg

Pobierz
  • 53
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ethics: Ja też, między innymi dlatego tu jestem.
@Papja: To prawda, coraz łatwiej jest zdobyć pracę w ZOO. Biorąc pod uwagę fakt, że w przeciwieństwie do inflacji, pensje prawie w ogóle nie rosną, to ciężko się dziwić ¯_(ツ)_/¯
@Wolf1986: zasada jest prosta - tygryska możesz pogłaskać dwa razy. Raz prawą ręką i raz lewą. :3
@Budo: nie, nie jestem. I dziękuję :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ZOOlogiczna: dlaczego trzymacie w zoo słonie? Przecież one ewidentnie cierpią na tak małym wybiegu w stopniu nieporównywalnym do innych zwierząt. Przystosowane do długich wędrówek, niebywale inteligentne, a u was w zoo bujają się jakby miały chorobę sierocą i potrafią walić nawet głową w ścianę. Co jest z wami nie tak zwyrodnialcy?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ZOOlogiczna: a weź z technikum weterynaryjnym. Chciałem iść zaocznie, ale nie, bo MEN stwierdziło że nie i c--j. A jak mam się dokształcać inaczej mając na utrzymaniu rodzinę?
  • Odpowiedz
Dzięki, że zawołałaś :). Sama pracuje w swoim mini zoo (zoologiczny :P) ,więc temat jest w kręgu moich zainteresowań. Tag oczywiście dodany do obserwowanych ;)
  • Odpowiedz
@etutuit: Nie wiem, o które ZOO Ci chodzi, bo w moim nie ma słoni. Jeżeli zwierzęta godzinami bujają się na wybiegu, to ewidentnie jest coś nie tak. Jestem ciekawa czy widziałeś to na własne oczy, jeśli tak to daj proszę znać gdzie i kiedy. Jeżeli widziałeś nagranie, to możliwe że mogła to być manipulacja. Możliwe, że słoń na coś czekał, bo wiedział, że zaraz zostanie otwarta inna część wybiegu lub
  • Odpowiedz
@etutuit: hmm.. faktycznie brzmi to źle. Prawdę mówiąc nie znam historii tych konkretnych zwierząt, więc ciężko mi ocenić dlaczego tak jest. Możliwe, że to błędy opiekunów, zły wybieg, lub brak wzbogaceń. Czasami ogrody trzymają zwierzęta odebrane cyrkom i nielegalnym hodowcom - one mają często problemy z depresją.
Ogólnie problem gorszych warunków słoni to bardzo złożony problem, jest kilka przyczyn dlaczego tak jest. Nie zrozum mnie źle, nie chcę tu nikogo
  • Odpowiedz
podobnie jak mam wątpliwości odnośnie niektórych naczelnych


@ZOOlogiczna: widziałem goryle z młodymi w ZOO w Koloni-z jednej strony piekna sprawa ,z dugiej cos było nie tak i czuc było od tych zwierzat jakies takie zagubienie,beznadzieję...nie umiem tego okreslić. Pomimo swojej wspaniałosci smutny obraz.z trzeciej strony są choc chronine gdy na wolnosci zostało ich tak niewiele
  • Odpowiedz
@ZOOlogiczna Byłoby wręcz super gdyby wrzucała tu Pani więcej egzotycznych zwierzaków z krótkim opisem co do nich. Myślę, że wiele osób byłoby zainteresowanych. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@ZOOlogiczna:

ale mi też daleko do konsumpcjonizmu, więc bardzo niewiele potrzebuję


Mega podziwiam. I jednocześnie przykro mi że odpowiedzialna praca nie spotyka się z należytym wynagrodzeniem.

Ale zwierzaczki są wspaniałe ()
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@ZOOlogiczna:

studiowanie, wolontariaty lub wydawanie chociażby złotówki na szkolenia przygotowujące do pracy

minimalna

Proszę o przetłumaczenie tego na język logiki.
  • Odpowiedz
@ZOOlogiczna: jak wyjaśniasz sobie w głowie taki paradoks: miłość do zwierząt i praca w "ekskluzywnym" obozie koncentracyjnym dla nich? Przepełnione klatki, denerwujący i dokarmiający turyści, wegetacja na ograniczonym terenie.
Pomijając oczywiście opiekę nad gatunkami zagrożonymi.
  • Odpowiedz
@WiesniakzPowolania: Przy człekokształtnych jest pewnego rodzaju pułapka jeśli chodzi o o ocenę ich nastroju. Goryle normalnie poruszają się bardzo ociężale, a ich pyski wyglądają na smutne przez ich anatomię. Znajdź sobie w google gerezę i wyjca, te gatunki wyglądają jakby chorowały na ciężką depresję, mimo iż mogą być najszczęśliwszymi zwierzętami na świecie :) Analogicznie uśmiechnięte delfiny niekoniecznie są szczęśliwe w delfinariach.
@etutuit: jasna sprawa, post nie pojawi się
  • Odpowiedz
@ZOOlogiczna: nie odpowiedziałaś na moje pytanie, wiec widzę tu mocny mechanizm wyparcia.
Tak jak napisałem, dla zwierząt, które najbardziej na świecie kochają przestrzeń i wolność, ZOO to jest w 100% obóz koncentracyjny.
  • Odpowiedz
To bardzo specyficzny zawód, dla którego nie ma w Polsce żadnej szkoły lub studiów.


@ZOOlogiczna: "Niemniej jest konieczne – takim absolutnym minimum jest technikum weterynaryjne lub pochodna dziedzina. Jeszcze lepsze są studia – zootechnika (mój wybór), biologia, ochrona środowiska lub inne nauki biologiczne." xDDDDDDDD
  • Odpowiedz