Wpis z mikrobloga

1. We wtorek pod Komenda Główną na Puławskiej usiłuje się wylegitymować za mówienie przez megafon i "krytykowanie ministra"

2. W środę pod Pałacem Namiestnikowkim próbuje się legitymować za "udział w zgromadzeniu".

3. W piątek pod Pałacem Mostowskich i pod komendą na Zakroczymskiej za "bo baner może kogoś obrażać" i za "zajmujecie chodnik stojąc z banerem". 16 osób zatrzymanych.

4. A w poniedziałek pod komendą na Wilczej wszystkie te powody przestają być podstawą do legitymowania, pikieta przebiega bez zakłóceń ze strony policji.

Cały czas ten sam baner. Magia.

#policja #prawo #bekazpisu #warszawa #mojkrajtakipiekny
Pobierz Andreth - 1. We wtorek pod Komenda Główną na Puławskiej usiłuje się wylegitymować za ...
źródło: comment_WH7TouVWTBjCiefOy8Yp5grhlauDAsaR.jpg
  • 36
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pinion: ja też uważam że policja tam przesadziła jeżeli nie podjęła próby legitymowania na miejscu
Natomiast na razie nie widze jednoznacznej linii orzeczeń nt. podawania podstawy prawnej. SN jedynie zauważył że taka powinna się pojawić.
No i jest to wyrok z 2011. Może coś się zmieniło?
W każdym razie czytając wyroki z okregowek, odmowa wylegitymowania może skończyć się długim procesem sądowym w którym raczej nie poddaje się w wątpliwość zasadności legitymowania
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tylko_noc: wyślę później wniosek o DIP wyroku tej sprawy o której pisałem na początku... Może się uda załatwić skan przez ePUAP bo nie mieszkam w PL i poczta odpada... Bo sprawa tych 37 osób tak naprawdę nie dotyczy odmowy legitymowania tylko niezasadnego zatrzymania. Bo próby legitymowania nie podjeto... W tej innej sprawie orzeczono że nie było podstawy do legitymowania.

Szkoda że żaden Warszawski sąd nie publikuje wyroków bo ObywateleRP wygrali bardzo
@pinion: Moim zdaniem w orzeczeniu, gdyby pojawiły się zastrzeżenia co do istoty samego legitymowania to byloby to uwzglednione bo to dzialanie przyczynilo sie w sposob istotny dla sprawy (zwiazek przyczynowy)

ALE w podanym przeze mnie skanie jest oczywistoscia ze kontrmanifestanci moga w jakis sposob zagrazac sobie/innym

o ktorym konkretnie przypadku mowisz ze nie bylo tej podstawy?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tylko_noc: Ciekawi mnie też jak zakończy się ich zażalenie na usunięcie w dniu 1 sierpnia.
Policja twierdziła że są osobami niepożądanymi przez organizatora innego zgromadzenia... Ale ustawa o zgromadzeniach daje możliwość usunięcia TYLKO w przypadku naruszenia przepisów prawa.

Nie można też zakładać ze samo przebywanie w miejscu innego zgromadzenia jest próbą jego blokady. Wszyscy mamy prawo przebywać w miejscu publicznym nawet gdy ma się tam odbyć zgromadzenie. Zgromadzenie to nie impreza
@pinion: tak szybko zerknalem w ustwe i jest tam art 12 ktory mowi ze nie moze byc 2ch zgromadzen w tym samym miejscu
a zdaje sie byli to nacjololo i panowie z Obywateli (w roli antify)
ci pierwsi mieli zgloszenie a drudzy zostali jako spontaniczne

12 (..) o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzeniadecyduje kolejność wniesienia zawiadomień.


takze "prawo" do tego miejsca w wyznaczonym dniu i godzinach mial organizator. Obywatele chyba
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tylko_noc: chodzi o to że ustawa o zgromadzeniach nie daje organizatorowi żadnych uprawnień co do zarządzania tym miejscem i określania kto może w tym miejscu przebywać a kto nie może.
Może jedynie żadać usunięcia TYLKO osób naruszających przepisy prawa.

Prawo do "zarzadzania" miejscem publicznym można uzyskać w przypadku imprezy masowej.

Policja zapewne będzie starać się udowodnić że usunięte osoby próbowały uniemożliwić przeprowadzenie zgromadzenia... Co będzie bardzo trudne ponieważ w momencie usunięcia
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Art. 27. Uczestnicy zgromadzenia spontanicznego nie mogą zakłócać przebiegu zgromadzenia organizowanego w trybie przepisów rozdziału 2, 3 lub 3a.

@Tylko_noc:
Nie doszło do zakłócenia ponieważ zgromadzenie się jeszcze nie rozpoczelo.
uczestniczyc może w nim każdy

@pinion: chyba ze wykluczy je organizator
nie trzeba chyba jakos specjalnie udowadniac ze nacjololo+antifa to nie jest dobre polaczenie?

no i jest zasadnicza roznica pomiedyz jednym zgromadzeniem a konfliktem dwóch w tym samym miejscu

co do rozpoczecia: ja nie wiem o ktorej godzinie tam stali, i jaka godzina jest wpisana w BIPie ale zakladam ze wszystko dzialo sie o 17 i na taka godzine zgloszono zgromadzenie
@Tylko_noc:

chyba ze wykluczy je organizator


aby wykluczyć musi być naruszenie przepisów.

5. Przewodniczący zgromadzenia żąda opuszczenia zgromadzenia przez osobę, która swoim zachowaniem narusza przepisy ustawy albo uniemożliwia lub usiłuje udaremnić zgromadzenie. W przypadku niepodporządkowania się żądaniu przewodniczący zgromadzenia zwraca się o pomoc do Policji lub straży gminnej (miejskiej).


W przypadku marszów bardzo łatwo jest wskazać że nastąpiła próba udaremnienia zgromadzenia gdy ktoś stanie na trasie zgromadzenia.

Chodzi mi o to
@Tylko_noc: Przeglądam stronę ObywateleRP i znalazłem tam takie rzeczy:

art. 63a § 1 kw - obwiniony trzymał transparent: „OBYWATELE RP" - odmowa wszczęcia postępowania

Nie mogę uwieżyć że policja próbowała ukarać kogoś za trzymanie transparentu. I to nie jest jedyny przypadek...

art. 63a § 1 kw 27 października 2017 r. - obwiniony trzymał transparenty:

„Nie damy się zastraszyć" oraz „Mamy prawa: prawa logiki, prawa fizyki, prawa człowieka, Obywatele RP” - umorzenie
@pinion: tyle ze organizator powie ze "ktos" usilował udaremniac zgromadzenie to co ma zrobic policjant? wg przepisow powinien wylaczyc taka osobe a to ze nie jest to prawda to jak ma to sprawdzic? slowo przeciw slowu, tym bardziej ze organizator nie ma powodow aby wykluczac jakakolwiek osobe ze swojego zgromadzenia