Wpis z mikrobloga

Nie wiem, czy bardziej Bareja, czy Monty Python. Trochę głupio śmiać mi się zwłaszcza z (sympatycznych) dziewczyn ze szkoły policyjnej, ale to zestawienie "podstaw faktycznych" do legitymowania pikietujących jest piękne.

Kontekst:

https://obywatelerp.org/warszawa-16-osob-zatrzymanych-za-odmowe-poddania-sie-bezprawnemu-legitymowaniu/

i zapewne:

https://www.youtube.com/watch?v=y6f_z_aGrIo

Rady "a dlaczego się nie wylegitymujecie" z góry radzę skonfrontować z pojęciem "efektu mrożącego".

#policja #obywatelerp trochę #heheszki i #bekazpisu ale sprawa jest poważna
Andreth - Nie wiem, czy bardziej Bareja, czy Monty Python. Trochę głupio śmiać mi się...
  • 15
To, że uważasz daną podstawę faktyczną legitymowania za złą nie zwalniania z przestrzegania art. 65 KW i wykonywania poleceń funkcjonariusza.


@Kezcliw: Wykop przemówił. Tyle tylko, że Sąd Najwyższy jest jakby innego zdania.

Fragment uzasadnienia wyroku z dnia 16 października 2018 roku wydanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie X Wydział Karny Odwoławczy pod sygnaturą X Ka 995/18:

“(…) ingerencja w wolności obywatelskie musi być zgodna z prawem. Jak wskazuje się w doktrynie,
@Andreth: Ty jesteś osobą, która ocenia czy policjant działa zgodnie z prawem czy sąd? Bo jeżeli sąd to masz wykonywać polecenia policjanta pod groźbą użycia środków przymusu bezpośredniego a po zakończeniu czynności masz prawo złożyć zażalenie. Policjant to nie jest kółko dyskusyjne żeby sobie z nim prowadzić rozmówki ani nie musi nikogo przekonywać poza sądem do tego czy jego podstawa do legitymowania jest odpowiednia.
Ty jesteś osobą, która ocenia czy policjant działa zgodnie z prawem czy sąd?


Ciekawe pytanie.

Bo jeżeli sąd to masz wykonywać polecenia policjanta pod groźbą użycia środków przymusu bezpośredniego


@Kezcliw: Każde? Ejże, ejże? Aby na pewno? Jak mi się każe rozebrać do naga na środku ulicy, też? I w ogóle raczyłeś przeczytać fragmenty orzeczenia, które zacytowałam, czy wiesz lepiej?

Były zatrzymania (doczytałeś?), będą skargi, będzie posiedzenie sądu. Zobaczymy, jak się sprawy
@Andreth: Sprzeczne z art 14 ustawy o policji? Czyli policjanci nie wykonują działań administracyjno-porządkowych w celu 1) rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw, przestępstw skarbowych i wykroczeń? ZAPOBIEGANIA. Jak Ty sobie to wyobrażasz, policjant wydaje Ci polecenie a Ty je nie wykonujesz bo w Twojej ocenie to polecenie jest bezprawne? To paraliżuje prace policji. Na marsz równości przyjdą kibole z transparentami zakaz pedałowania i co, policjanci będą ich chcieli legitymować i kibol
@AlgorytmPrima: Masz rację, po prostu jestem ciekawy jak wg. niej miałaby działać policja, w końcu każdy może powiedzieć że policjant nie ma podstawy do legitymowania. Przykro mi się patrzy na te filmiki z KODem, przykro dlatego, że mimo że prawo jest dla każdego jednakowe to traktuje się kodowców w sposób uprzywilejowany. Jeszcze nie widziałem, żeby policjanci dyskutowali z kibolami kiedy nie chcą się wylegitymować a tutaj policja obchodzi się jak z
Czyli policjanci nie wykonują działań administracyjno-porządkowych w celu 1) rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw, przestępstw skarbowych i wykroczeń? ZAPOBIEGANIA.


Nie. "A gdyby tu było przedszkole w przyszłości" to jest satyra, nie instrukcja.

nie wiem, co chcesz osiągnąć pisząc z tym zakutym łbem?

Masz rację


No i argumenty się skończyły, zaczynają się inwektywy. Jak to jest (bo nie odpowiedziałeś), ma obowiązek obywatel (nie mylić z niewolnikiem) wykonać każde polecenie policjanta, nawet jawnie sprzeczne
@Andreth: b) smutno, bo po to policja ma śpb, żeby egzekwować swoje polecenia a nie prowadzić dyskusje. Co do reszty to nie mam o czym z Tobą gadać bo to jak gadanie do ściany.
b) smutno, bo po to policja ma śpb, żeby egzekwować swoje polecenia a nie prowadzić dyskusje


@Kezcliw: No to się rozchmurz, bo wszystkie te osoby zostały zatrzymane z użyciem śpb (o czym byś wiedział, gdybyś raczył czytać, co komentujesz - specjalnie podałam linki). Ba, te osoby to zrobiły specjalnie po to, by zostać zatrzymane i by sprawdzić, czy policja na rzeczywiście prawo legitymować uczestnika dowolnego zgromadzenia. Ach ci "atencjusze", fi donc!
@Andreth: 10) wydawania osobom poleceń określonego zachowania się w granicach niezbędnych do wykonywania czynności określonych w pkt 1–5 lub 9 lub wykonywania innych czynności służbowych podejmowanych w zakresie i w celu realizacji ustawowych zadań Policji lub w granicach niezbędnych do ochrony przed zatarciem śladów przy zabezpieczaniu miejsca zdarzenia lub w celu uniknięcia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa osób lub mienia, gdy jest to niezbędne do sprawnej realizacji zadań Policji albo uniknięcia zatarcia śladów
@Kezcliw: Uprzejmie zwracam uwagę na sformułowanie "w granicach niezbędnych do wykonywania czynności określonych w pkt 1–5 lub 9 lub wykonywania innych czynności służbowych podejmowanych w zakresie i w celu realizacji ustawowych zadań Policji", które coś ci powinno dać do myślenia.

Odpowiedzi na kluczowe pytanie ciągle brak. (Wyobraź sobie - może będzie ci łatwiej - policjanta, który zwariował. Albo bandytę, który przebrał się za policjanta. Co ma robić obywatel? Stosować się do
@Andreth: Ale co ja ci mam odpowiadać jak nie potrafisz czytać, skoro ktoś wykonuje ustawowe czynności jak legitymowanie to może wydawać polecenia co do odpowiedniego zachowania, np. wydać polecenie odsunięcia się na daną odległość, wyciągnięcia rąk z kieszeni, przejścia w dane miejsce, położenia się na ziemi. Jak ktoś tego nie wykonuje to policjant od tego ma środki przymusu.

miłego wieczoru
@Kezcliw:

Ale co ja ci mam odpowiadać


Konkretnie, na pytanie: czy obywatel się ma podporządkować każdemu poleceniu policjanta (nawet jawnie bezprawnemu), czy nie?

skoro ktoś wykonuje ustawowe czynności jak legitymowanie


Okej, czyli oceniam, czy czynność policjanta jest zgodna z prawem (Ustawą o Policji) i stosownie do tego postępuję. I oczywiście ponoszę tego konsekwencje prawne (mogłam ocenić źle).

Dziękuję, tyle chciałam wiedzieć.

Miłego wieczoru.