Wpis z mikrobloga

Czy jest tu jakiś specjalista od ZUS?
Urodził mi się guwniak i zarejestrowałem jego narodziny online przez epuap. Byłem mega pozytywnie zaskoczony, że w końcu coś działa jak należy w XXI wieku. Wszystko elegancko, bezproblemowo - wypełniłem wniosek i na następny dzień przysłali mi w odpowiedzi w formie elektronicznej PESEL, zameldowanie i SKRÓCONY ODPIS AKTU URODZENIA.
Oczywiście to nasz piękny nadwiślański gród, a więc pojawiły się oczywiście przeszkody.
Dnia kolejnego wybrałem się do ZUSu w celu złożenia wniosku o zasiłem macierzyński dla żony (oczywiście online tego zrobić nie można). Jakież jednak było moje zdziwienie, kiedy pani w okienku poinformowała mnie, że dokumenty nie spełniają wymagań, otóż - ZUS nie uznaje skróconego odpisu aktu urodzenia wystawionego w formie elektronicznej, podpisanego oczywiście podpisem kwalifikowany. Tadaam( ͡º ͜ʖ͡º)
Czy jest to rzeczywiście prawda, może ktoś poradzić?
#zus #epuap
  • 9
@Volki: ano w ten spospb ze online tego rowniez zrobić nie mozna. Nasuwa się więc pytanie na cholere jest opcja elektronicznego odpisu skoro nie można go wykorzystać w innych jednostkach publicznych?
@tiksiu: skrócony odpis w formie elektronicznej ma adnotacje z id odpisu zupelnego, można to latwo powiązać.
@Volki: bo zalezalo mi na czasie i sądziłem, ze załatwię to online skoro dają taka opcje. A tak musiałem przekladac obowiazki sluzbowe żeby pofatygowac sie do USC, a jeszcze trzeba do ZUSu.
Zwracam tylko uwagę na ułomność tego rozwiązania. Skoro robia ulatwienia dla obywateli to niech cos zrobia w końcu dobrze od początku do końca