Wpis z mikrobloga

Jezeli zamowienie + koszty przesylki nie przekracza 350NOK to cla nie bedzie - powyzej tej kwoty zamawialem kilka razy i zawsze bylo 25% clo + 160 NOK od poczty (za przechowywanie i wyliczenie cla).

Inna opcja jest wysylka jako prezent - jezeli zamawiane rzeczy sa zapakowane jak prezent + ewentualnie jest kartka z zyczeniami to do 1000NOK jest wtedy paczka zwolniona z opodatkowania - na amazonie czasem mozna tak zrobic za dodatkowa
@Serchio
@PMV_Norway ja właśnie szukam informacji i na każdej stronie się od siebie różnią. Niedługo czeka mnie przeprowadzka a słyszałam nie raz że nawet bardziej się opłaca czasem kupić bilet lotniczy do UK lub Polski raz na jakiś czas i nakupić wszystko na zapas i samolotem przewieść ( ubrania, kosmetyki ) Nie do końca chciało mi się w to wierzyć ale jak zobaczyłam w niektórych sklepach internetowych koszt wysyłki do Norwegii to
@PMV_Norway: https://www.toll.no/no/netthandel/ - tutaj najpewniejsze zrodlo.
350nok ciagle obowiazuje. nie wiadomo ciagle czy vat bedzie na wszystko bo bylo bardzo duzo protestow.

@zupa_cebulowa: zamawialem pare razy - nigdy nie mialem nic do placenia - koperta z fantami w skrzynce pare tygodni po zamowieniu.

PS na kosmetyki nie ma cla, za wszystko masz do zaplaty merverdiavgift (MVA) po polsku VAT (jesli przekroczysz 350nok razem z przesylka).
ogolnie clo jest tylko na
@zupa_cebulowa: aaaa bo nie sprecyzowalem, to nigdy nie mialem do placenia tyczylo sie majfirendow.
przez poczte polska jak cos mialem wysylane bardzo czesto musialem ogarniac odprawe celna itd (nic skomplikowanego ale troche kosztuje czasu i pieniedzy, generalnie nie polecam, bardziej sie opalaca dogadac z jakas firma transportowa ktora targa paczki do Norwegii i da Ci cene ''all in'')
@zupa_cebulowa z Ali nigdy nie płaciłem cła a zamówiłem do Norwegii wiele paczek, chińczyk zawsze wpisuje wartość 5-10$ i jest ok bez względu na prawdziwą wartość... Ostatnio lampa za kilkaset $ też bez cła chińczyk wpisał 10$. Raz mi się zdarzyło że chcieli fakturę zakupu z ebay jak przedmiot większej wartości. To koleś z USA w Wordzie napisał i przeszlo.
Z Polski jak wysylasz to bardziej sprawdzają, przynajmniej moje paczki były otwierane
@zupa_cebulowa: Przy czym z przewoźnikiem jest loteria, albo go zatrzymają, albo nie. Mi się parę razy udało nic nie zapłacić, kolejnym razem już moją paczkę dopadli a wtedy płaci się nie tylko vat, ale i opłaty agencji celnej, nie pamiętam ile to dokładnie było, ale za opony kupione za 650zł dopłaciłem jakoś 350nok mva i ca. 1200nok za obsługę agencji. Chciałem przyoszczędzić 1000 względem cen norweskich a z przewozem wyszło praktycznie
@Stashqo já to nie myślę o jakiś super wartościowych rzeczach a typowo babskich jak kosmetyki, ciuchy, pierdoły dekoracyjne do domu. Ale będę pamiętać na przyszłość. Jak duża jest różnica cen między Norwegia a Szwecja?
@zupa_cebulowa: Jeśli chodzi o zakupy to zasadniczo niewielka (może 20%), mocno zdzierają w sklepach tuż przy granicy (dalej jest trochę lepiej), więc trzeba mieć podstawowe rozeznanie w cenach żeby wiedzieć do kupować. Znacznie tańsze jest mięso i nabiał, wybór jest większy no i jest też trochę produktów, które są w NO niedostępne. Warto też wpaść do systembolaget po rozjaśniacze chmurnej norweskiej rzeczywistości, piwo jest jakieś 30% tańsze niż w Norwegii.