Wpis z mikrobloga

Rynek pracownika w Polsce :D

Lubie słuchać o rynku pracownika. W dobie inflacji zakładam, że wszystkie oszczędności przed 30 rokiem życia ładuje w edukacje. I tak po studiach, podyplomówka, języki, kursy SEP.

Obecnie praca stabilna, 5.5k netto ale raczej bez większych szans na poprawę zarobków w obecnej firmie i gałęzi mojej branży, i tak zarabiam o 30-0% więcej niż górny standardowy pułap.
I cyk, wpadła oferta, praca szuka człowieka, rynek pracownika. Projektowanie automatyki i BMS - oferta ciekawa, duże pole do awansów, kształcenia, dobrych zarobków (ehe ale nie w Polsce xD).

Mówię, dadzą 3800 na rękę - czemu nie.

Rozmowa o prace przez telefon z HR, pytają o widełki, mówię 3600-4200. Przy czym 3600 to już po bandzie, więc niech nie liczą na jakąs lojalność czy oddanie w pracy (tak powiedziałem przez telefon). Zaproszenie, rozmowa z prezesem polskiej rozwijającej się prężnie filmy z dynamicznym zespołem (to stwierdzenie padło przez telefon).

Co istotne, zapytane na rozmowie przez telefon czy robiłem BMS odpowiedziałem szczerze - nie nigdy, nie miałem z tym nic wspólnego. Swoje wymagania podałem, swoją wiedzę też. Sądziłem, że HR jakoś współpracuje z szefostwem.

Rozmowa z prezesem:

p: no dobrze dobrze, to jakie są pana wymagania
ja: no takie jak podałem przy rozmowie

p:tak tak, możemy coś jeszcze zejść?
ja:no jasne ale wtedy nie znam angielskiego, nie znam obsługi 2 programów.
p: słucham?
ja: Pan chce ucinać stawkę do ja dostosowuję swoją ofertę poprzez obcięcie pewnych umiejętności. Coś jak tańszy, droższy abonament telefoniczny. No proszę pana, podałem jasno wymagania i jasno powiedziałem, że nie robiłem nic w BMS, mimo to zostałem zaproszony na rozmowę. Po co?
p:bo jesteśmy panem zainteresowani
ja: pan jest zainteresowany, ale każdym ktos zgodzi pracować się za jak najmniejszą stawkę a to róznica. Ile pan więc proponuje
p: 2800 i telefon służbowy

ja: nie chce telefonu, 2800 to stanowczo za mało, dziękuje
p: jak pan dziękuje, według wstępnych ocen HR był Pan zainteresowany.
ja: tak, byłem zainteresowany za minimum 3800, pan przedstawia ofertę śmieszną. Także dziękuje za rozmowę.

p: to nie jest pan zainteresowany?
ja: nie.

p:no ale jak 3800 jak pan nic nie robił w BMS
ja: no normalnie. Chce 3800 pomimo, że nie znam BMSa, szybko się uczę, sprawdzałem się w firmach jak dotąd. Podałem wymagania a pan pomimo, że szuka stażysty z grupą inwalidzką jest zaskoczony, że ktoś nie chce pracować we Wrocławiu za stawkę za jaką nie da się wyżyć nie mieszkając z rodzicami?
Dziękuje.

Wstałem wyszedłem

Także ten. Rynek pracownika ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#praca
#rynekpracownika
#pracbaza
  • 83
@KrS1: @vilas: Może żyjecie za dużo w internecie. Zarobki po politbudzie dobijają do 4k netto (4000-6000 brutto) dla powiedzmy szeregowego 5 lat stażu co na garb bierze już sporo problemów w fabryce. KrS1 miał zapewne duży fart ze swoją robotą (zarobki) i nie jest to norma. KrS1 dobrze że pracujesz nad poprawą rynku pracy, szacunek. Ale nie bądź taki agresywny. Janusz wyskoczył z taką stawką to spróbuj dogadać się -
@pianinka: bo młodym dają, w urzędzie to samo jak przychodzi młody np dostaje mnoznik 2.1 a urzędnik 50 lat ma 1.8, jak związki poszly na skargę to szefostwo stwierdziło że za mniej to już nikt nie przyjdzie a stary nie odejdzie bo nie ma dokad

Młody z ulicy u mnie ma na wstep 200 więcej niż pani co ma go uczyc i ma 30 lat pracy

Ludziom w wieku 60 lat
@6182: no tyle powiedzieli, tylko czas mi zmarnowali zwłaszcza że żadnych uprawnień nie mam a srednio rocznie mam prawie tysiak więcej, czyli wymagają więcej za mniej
@stone_cold: Panie, ale ja tu nie piszę o szeregowym robolu po polibudzie a projektancie.

I tu nie chodzi o kwotę jaką dają, bo ich prawo dawać taką kwotę jaką chcą, tu chodzi o fakt, że jasno określiłem swoje wymagania, brałem nadgodziny specjalne by wyjść wcześniej na rozmowę która jasno była nastawiona na niespełnienie oczekiwań minimalnych jakich oczekiwałem i jakie podałem. 1100zł netto to jest przepaść. Więc tu nie ma nad czym
@pianinka

W firmie gdzie pracuje mój ojciec, na start dają handlowcom po studiach 3.5k a ludzi brakuje albo odchodzą szybko.

@stone_cold jeszcze żeby było jasne. Ja nie naprawiam rynku pracy, po prostu nie lubie jak się mnie tak oszukuje już na dzień dobry. Przecież to jest takie samo oszustwo jak bym w CV wpisał, że byłe, managerem w apple.
@borjaki: czytam oferty compliance officer i wszedzie piszą o wymaganym doświadczeniu finansowo bankowym i podatkowym czyli inns działka niż normy prawne dla urządzeń, zupełnie inna dziedzina bo im chodzi o doradcow podatkowych a nie kontrolę prawną urządzeń na rynku
I tu nie chodzi o kwotę jaką dają, bo ich prawo dawać taką kwotę jaką chcą, tu chodzi o fakt, że jasno określiłem swoje wymagania, brałem nadgodziny specjalne by wyjść wcześniej na rozmowę która jasno była nastawiona na niespełnienie oczekiwań minimalnych jakich oczekiwałem i jakie podałem. 1100zł netto to jest przepaść. Więc tu nie ma nad czym debatować.


@KrS1: Na przyszłość zanim przyjdziesz upewnij się na temat kwoty. Nie jest to
@stone_cold:

"jakie zarobki pana interesują"

-Proszę Pani, widełki pomiędzy 4200-3600 netto. Przy czym proszę mieć na względzie, że dolna granica jest jakimś kompromisem pomiędzy mną i pracodawcą.

"dobrze, zapisuje. Przekaże Pana kandydaturę z moją rekomendacją, oddzwonimy do 2 tygodni"

Czego mam się więcej dopytywać? I dwa razy o tym samym rozmawiać. Staram się być konkretny w tym co robię. Tu na prawdę była prosta piłka.

Ale powiem Ci, że teraz -
@KrS1: Odbijasz piłkę i niech się pucują z zarobków - to twój warunek żeby dalej gadać. Pytali się jakie zarobki Cię interesują, nie mówili ile mogą Ci zapłacić. Jakbyś podał milion to kadry powiedziały by to samo - na przyszłość miej to na uwadze, niestety tylko IT nie jest skażone januszerką (chyba).
No tak trzeba robić chyba. Skoro podanie wymagań nie pomaga.


@KrS1: Niestety, nie może być normalnie. I za pewne często spotkasz się z odmową udzielenia takich informacji na tym etapie rekrutacji ( ͡° ͜ʖ ͡°).
@KrS1: W czwartek mam drugi etap rozmowy z p. dyrektor na stanowisko projektanta instalacji elektrycznych. Na pierwszym etapie pani z HR usłyszała moje oczekiwania finansowe i powiedziała, że przekaże pani dyrektor swoją rekomendację. Jestem ciekawy czy spotka mnie to samo co Ciebie (tez nie mam doswiadczenia w projektowaniu - wcześniej inz. budowy w branży).