Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś się zastanawiał nad instalacją wschód-zachód. Na pvmonitor znalazłem taką instalację. Czytałem artykuły poruszające temat opłacalności takiej instalacji, bo sam miałem dylemat, czy zrobić ją w takim układzie. Mam odchylenie tylko 20 stopni od centralnego zachodu. Postanowiłem jednak zrobić instalacje skierowaną tylko na południowy zachód (azymut 250 stopni). Porównując uzysk z mojej instalacji to w każdym miesiącu mam uzysk większy o około 100 kWp! od tej instalacji. Różnica jest ogromna! Nie wiem, może gdyby w tej instalacji był mniejszy falownik to uzysk byłby sporo lepszy. Gość ma inwerter 5kW. Może jakby miał 3,5kW to byłoby lepiej, ale myślę, że to i tak by nie zniwelowało tak dużej różnicy. Pozostaje jeszcze kwestia zacienienia. Nie wiadomo, czy jest jakiekolwiek.

to ta instalacja https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100384

#fotowoltaika #energetyka #oze
  • 24
  • Odpowiedz
@CichyBob: Moim zdaniem inwerter jest sporo za mocny. On w żadnym momencie dnia nie produkuje pewno nawet 4 kW. U mnie jak słońce jest w linii dachu, prostopadle do instalacji to instalacja (5,4 kW) produkuje może 2,5 kW, czyli powiedzmy połowę. To u niego jak słońce jest centralnie na południu i świeci na obie części instalacji to ma max połowię uzysku z każdej części. Jeśli słońce przejdzie centralnie na zachód to
  • Odpowiedz
@eXe1987: Ja nie mogę mieć więcej niż 5 kW bo ogranicza mnie inwerter. Max chyba wykazało 51xx W, ale to pewno tylko chwilowy skok był. Max moc mam teraz od 15.00 do 16.00, ale to się zmienia w zależności od pory roku. W kwietniu chyba miałem między 14.00 a 15.00.
  • Odpowiedz
U mnie jak słońce jest w linii dachu, prostopadle do instalacji to instalacja (5,4 kW) produkuje może 2,5 kW, czyli powiedzmy połowę.


@Helio: To znaczy, że masz coś popsute albo oszukane :-/

Poprawnie wykonana instalacja 5.4 kWp powinna w takich warunkach dawać co najmiej 5 kW mocy szczytowej.

Masz albo coś źle połączone (źle dobrane gałęzie pod falownik), popsute/zabrudzone/zacienione panel albo coś źle odczytujesz z falownika albo masz coś z konfiguracją
  • Odpowiedz
@Helio: brednie opowiadasz panie kolego niestety... Spójrz np. ja dni czerwcowe, jego instalacja spokojnie wyciąga ponad 4kW. Te panele jinko mają noct 200W, zakładając że będzie osiągało 90% tego to w południe przy braku zacienienia 26 paneli może wygenerowaç 4680W. A twoje przemyślenia na temat inwertera są całkowicie bez sensu, bo sprawność w zakresie 30-100% mocy maksymalnej zmienia się może o 2% przy czym najwyższa sprawność nie jest osiągana przy najwyższym
  • Odpowiedz
@CichyBob: odpowiadałem na gorąco nawet nie zaglądałem w jego szczegółowe statystyki. Szacowałem. No i źle oszacowałem. I czego to dowodzi? Że nawet słabszy inwerter tu nie pomoże. Sedno tego wpisu dotyczy tego, że czytałem artykuły w których pisano, że na układzie wschód-zachód traci się niewiele w stosunku do południa. Moja instalacja odchylona o 20 stopni od zachodu daje lepsze uzyski niż ta przytoczona. A w stosunku do południa ta instalacja traci
  • Odpowiedz
@Helio: jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze :) warunków STC się nie osiąga, więc inwerter mniejszy o 20% w zupełności wystarcza i nie ma potrzeby płacić za większy inwerter, to samo tyczy się produkcji inwerterów - skok mocy po kilka kW byłby niekorzystny dla klienta a z kolei skok po np. 200W byłby niekorzystny dla producenta. Takie przyjęli standardy, dodatkowo dochodzą oczywiście inne parametry jak zakres prac
  • Odpowiedz
no ale mogłeś się domyślić po reszcie wpisu, że pomyliłem pojęcia. Nie prostopadle a równolegle do modułów.


@Helio: Cieszę się, że jednak PV Ci działają poprawnie ;-) to jeszcze napisz ile kWh wyciągasz rocznie z takiego ustawienia. Ustawienie paneli na południe daje w naszych warunkach klimatycznych 800-1000 kWh/kWp.
  • Odpowiedz
@kwanty: instalacje mam od 18 marca tego roku, więc mogę tylko szacować. Wg danych w necie - nasłonecznienie w moim rejonie i tabelki pokazującej ile się traci w danym odchyleniu od południa azymut 250 stopni to tam było chyba z 15-16%. oszacowałem, że w pierwszych latach w dobrym roku powinienem mieć z 5100-5200 kWp rocznie. Wg tego co uzyskałem do tej pory i szacując inne miesiace wg instalacji niedaleko mnie za
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Helio: Policz to po pełnym roku. Masz jakieś uwagi do instalacji i sprzętu? Będę niedługo sam montował i chętnie posłucham :-)
  • Odpowiedz
@kwanty: mam jedno spostrzeżenie. Nie wiem, czy to sie komukolwiek przyda, bo ciężko wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Mam instalację podzielona na 2 stringi. Jeden string 7 modułów drugi 10 modułów. Ten z siedmioma modułami jest bliżej falownika. Tak po kablu to będzie gdzieś z 5 metrów bliżej niż ten z 10 modułami. W szczycie przeliczajac na ilość modułów ten string z 7 daje z 60W więcej. Nie wiem z czego to wynika.
  • Odpowiedz
@CichyBob: przyjrzałem się jego statystykom i wychodzi na to, że dobrze szacowałem. To powyżej 4kW to tylko skoki. Chwilowe wartości jak wyjdzie słońce. Zobacz jaką ma stałą wartość w szczycie na tych wykresach z których wynika że były to dni bezchmurne. Stałe nasłonecznienie. Ledwo stałe 4 kW. a to jest nowa instalacja. Z biegiem lat będzie tylko gorzej. Inwerter 4 kW byłby optymalny, ale czy by to wiele dało to nie
  • Odpowiedz
mam jedno spostrzeżenie. Nie wiem, czy to sie komukolwiek przyda, bo ciężko wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Mam instalację podzielona na 2 stringi. Jeden string 7 modułów drugi 10 modułów. Ten z siedmioma modułami jest bliżej falownika.


@Helio: Jesteś w stanie wyciągnąć wykres napięć i prądu ze stringu 1 i 2? Jakie kable stosowałeś (przekrój w mm?). Jak podasz przekroje kabla to policzę straty na dłuższym przewodzie ale wątpię, żeby były aż tak
  • Odpowiedz
@kwanty: nie, to 60W nie jest na moduł tylko na cały string. liczyłem to tak. Jak string 10 modułów daje 2800W to 2800/10=280W x 7 i tyle powinien mi dawać ten string z 7 modułami czyli 1960W a daje 2020W. Czyli tak jakbym tracił 60W na całym stringu 10 modułów w stosunku do tego z 7 modułów. 6W na moduł. tak to sobie licze :) obliczyłem to z ciekawości i zaskoczyła
  • Odpowiedz
nie, to 60W nie jest na moduł tylko na cały string


@Helio: No to jest ok, zrozumiałem że to 60W różnicy na każdy panel. Jeżeli jest to na cały sting to wychodzi 2% różnicy więc zupełnie w normie.
  • Odpowiedz