Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś się zastanawiał nad instalacją wschód-zachód. Na pvmonitor znalazłem taką instalację. Czytałem artykuły poruszające temat opłacalności takiej instalacji, bo sam miałem dylemat, czy zrobić ją w takim układzie. Mam odchylenie tylko 20 stopni od centralnego zachodu. Postanowiłem jednak zrobić instalacje skierowaną tylko na południowy zachód (azymut 250 stopni). Porównując uzysk z mojej instalacji to w każdym miesiącu mam uzysk większy o około 100 kWp! od tej instalacji. Różnica jest ogromna! Nie wiem, może gdyby w tej instalacji był mniejszy falownik to uzysk byłby sporo lepszy. Gość ma inwerter 5kW. Może jakby miał 3,5kW to byłoby lepiej, ale myślę, że to i tak by nie zniwelowało tak dużej różnicy. Pozostaje jeszcze kwestia zacienienia. Nie wiadomo, czy jest jakiekolwiek.

to ta instalacja https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100384

#fotowoltaika #energetyka #oze
  • 24
  • Odpowiedz
@Helio: W tegp typu instlacjach sprawdza się jedynie SolarEdge- nie jest to tani system, ale z czasem będziesz miał korzyści. Z pewnosćią żaden Fronius (mimo że to dobre klasowe falowniki).
  • Odpowiedz
@kalmaris: rozumiem, że chodzi o optymizery? A co to ma niby dać w tym przypadku? Przecież tu na pewno obie strony pracują niezależnie. Jedna strona nie ogranicza drugiej. Podzielone są na 2 stringi. Takie możliwości daje ten falownik.
  • Odpowiedz
@Helio: Zdecydowanie poprawiaja wydajnosc instalacji, bo kazdy modul (lub para modulow, w zaleznosci od dobranego optymizera) pracuje niezaleznie. W przypadku zwyklej instalacji calosc stringu dopasowuje sie do najslabszego modulu w szeregu. Nadto bezpieczne napiecie na stringu w stanie otwartym, do tego masz podglad na pojedynczy element instalacji w czasie rzeczywistym, wiec w przypadku awarii widzisz gdzie jest przyczyna. W normalnej instalacji musisz szukac modul po module by znalezc przyczyne. Testowalem na
  • Odpowiedz