Wpis z mikrobloga

Ahoj Mirasy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Rozsmakowałem się ostatnio w kwasie chlebowym i uważam, ze jest to jeden z najlepszych napojów na te upalne dni. Jest bardzo orzezwiajacy i dobrze gasi pragnienie.
Nie byłbym sobą gdybym nie spróbował zrobic taki kwas samodzielnie. Na zdjęciu efekt mojej pierwszej próby. Jestem zadowolony i jeśli mialbym porównać do najlepszych kwasów chlebowych jakie można dostać u naszych wschodnich sąsiadów to oceniam swoj na takie 7/10.
Następnym razem mam w planach zrobić nieco ciemniejszy trunek i w tym celu będę potrzebował bardzo ciemnego chleba żytniego i skarmelizowanego cukru.
Jeśli ktoś z was chcialby tez spróbować zrobić taki kwas w domu to w komentarzu podaje przepis.

#gotujzwykopem #jedzzwykopem #fermentujzwykopem #kuchcikmorski i trochę #bojowkapiekarska
Tryggvason - Ahoj Mirasy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Rozsmakowałem się ostatnio w kwasie chlebowym i ...

źródło: comment_zo59ieOHqt66QY6KWB50lQuUiVEFSoJz.jpg

Pobierz
  • 20
Co potrzebujemy ?
* 500 g czerstwego chleba żytniego razowego
* 5 l wody +250 ml
* skórka z cytryny
* 40 g świeżych drożdży lub 10g suchych
* 150 g cukru

Instrukcja
1. Chleb kroimy w grubą kostkę i wrzucamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika (ok.180 stopni) i pieczemy przez 10-15 minut, aż wyschnie i się zarumieni.
2. Podpieczone kawałki chleba wrzucamy do kamionkowej misy. Dodajemy
@Tryggvason: Jak ze smakiem ? Mocno czuć drożdże ? Są głównie wyczuwalne i dominujące? Miałem jedno podejście do podpiwka i ten smak drożdży był dla mnie nie do zaakceptowania.
@Tryggvason:
W takich klimatach polecam też podpiwek.Najprostszy przepis to zagotować ziarnistej kawy zbożowej, dodać trochę chmielu. Jak przestygnie to na oko cukru, naparstek drożdży i do butelek plastykowych na kilka dni.