Wpis z mikrobloga

"Zapomniane lub mało znane filmy ze Złotej Ery VHS" .

Dziś film lotniczo-wojenny (całkiem realny, choć i do sf należący), wyprodukowany przez HBO, z dobrą obsadą (Rebecca De Mornay, Powers Boothe, James Earl Jones).

"O pierwszym brzasku" aka "Śmierć przychodzi o świcie". (1991)

Z terenu Turcji zostaje wystrzelona nielegalnie rakieta z głowicą atomową, który niszczy miasto Donieck w ZSRR. Radzieckie systemy bezpieczeństwa reagują automatycznie przeprowadzając nuklearny atak odwetowy na Stany Zjednoczone i państwa NATO. Amerykanie odpowiadają również atomowym kontratakiem. Nuklearna wymiana ciosów doprowadza do chaosu, i w każdej chwili może przerodzić się w III Wojnę Światową.

Władzę w USA przejmuje Sekretarz Obrony , gdyż Prezydent uważany jest za zmarłego. Nowy przywódca USA zamierza za wszelką cenę unicestwić ZSRR za pomocą rakiet z głowicami jądrowymi które wciąż są na pokładach łodzi podwodnych oraz bomb atomowych przenoszonych przez strategiczne bombowce dalekiego zasięgu.

Problem w tym że Sowieci również wciąż dysponują podobnym arsenałem i konfrontacja na pełną skalę obu mocarstw może doprowadzić do zagłady życia na planecie.


**Film oprócz działań polityków i wojskowych, koncentruje się głównie na załodze bombowca B-52 - pilotach Kapitan Moreau (De Mornay) i Cassidy'm (Boothe) i od tego czy wypełnią wydane im rozkazy.

Odcięci od łączności, lecący tylko z eskortą dwóch myśliwców F-16, mają zbombardować najważniejszy cel - obiekty w których przebywają rządzący Związkiem Radzieckim.

Ich śmierć pogrzebie jakiekolwiek możliwości zawarcia zawieszenia broni, i powstrzymania wybuchu wojny atomowej na pełną skalę.


Zwiastun.

Strona [Filmweb](https://www.filmweb.pl/film/Śmierć+przychodzi+o+świcie-1990-129279).

Film on-line z lektorem** (niestety tylko tv-rip w 640p) Nikt nie wrzucił wersji z polskiej reedycji DVD...

Niemniej film na tyle ciekawy, trzymajcy w napięciu, nadal dobrze wyglądający, że warto i tak go obejrzeć...
Aktualny zwłaszcza obecnie, gdy przecież nowa "zimna wojna" jest na krawędzi przerodzenia się w konflikt militarny, nawet z użyciem broni jądrowej.


⇨ #zlotaeravhs, pod tym tagiem znajdziecie wszystkie wcześniej "przypominane" przeze mnie filmy, jak i kolejne które się pojawią...

A ich okładki "hurtowo" można obejrzeć w zakładce z grafikami...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#wojnaatomowa #samoloty #lotnictwo #fantastyka #iiiwojnaswiatowa #ogladajzwykopem #filmnawieczor #gimbynieznajo

Montago - "Zapomniane lub mało znane filmy ze Złotej Ery VHS" .

Dziś film lotniczo...

źródło: comment_tQphfgORVQuE36RLYaB1ihrUA0kGfjkc.jpg

Pobierz
  • 5
@DeadIy:

Lato.... ;)

Jak "Oni żyją" trafił do "gorących", to było 79 + ...

Niemniej mój tag obserwuje prawie 230 osób, tylko jest tak, że często piszą, chwalą, pozytywne komentarze zostawiają, ale plusika już nie dają :/
Zapominają, a może z zasady tak mają... (?)
@DeadIy:

Nie mam zielonego pojęcia o torrentach ... W życiu nie korzystałem.
Stan wiedzy - mniej niż zero :P
Więc niestety nie mogę wyszukiwać i podawać linków do tak mi nieznanych miejsc...