Wpis z mikrobloga

Skrolując fejsa trafiłem na posta portalu siepomaga. Wszedłem, przeczytałem, wpłaciłem kwotę na akcję i przeglądając jeszcze kilka innych zbiórek dopadło mnie okropnie dziwne uczucie strachu przed rakiem. Prowadzę bardzo aktywny tryb życia zarówno w aspekcie sportowym jak również żywieniowym. Jednak czy ktoś może doradzić mi co jeszcze mogę zrobić pod kątem profilaktyki przed tym gównem? Byłbym wdzięczny zarówno za rady żywieniowe jak również informacje odpowiednich badań profilaktycznych, które mogę wykonać. Co więcej, może macie do polecenia jakieś ciekawe książki na ten temat?
Życzę wszystkim walczącym z #rak ogromnej dawki zdrowia, trzymam za Was kciuki!
#rak #nowotwory #nowotwor #zdrowie #medycyna
  • 3
@Kermii: Chcesz poczytać - "Cesarz wszech chorób. Biografia raka" - Siddhartha Mukherjee. To będzie dla Ciebie kompendium wiedzy, trochę się uspokoisz.
Co do badań, trochę Ciebie rozczaruję, jest ich mało. Jedyna dobra rada to obserwacja i minimalizowanie ryzyka. O samych badaniach pisać nie będę bo to bez sensu i niczego do sprawy nie wnosi. I nie daj się namówić na markery, nie nadają się do badań przesiewowych.