Wpis z mikrobloga

Britannia Unchained, wolno rynkowa książka opisująca nowy rząd Wielkiej Brytanii - znalezisko

Dominic Raab, Priti Patel, Liz Truss - to współautorzy książki opisującej możliwości Wielkiej Brytanii w obliczu wolnego rynku. Zasiadają oni również w nowym gabinecie rządu Wielkiej Brytanii. Podejrzewa się, iż rozwiązania z tej książki zostaną wprowadzone przez rząd Borisa Johnsona podczas Brexitu

The 152-page book excoriated the UK’s “bloated state, high taxes and excessive regulation” and, most memorably, derided British workers as “among the worst idlers in the world” (“We work among the lowest hours, we retire early and our productivity is poor. Whereas Indian children aspire to be doctors or businessmen, the British are more interested in football and pop music.”) The UK, it declared, should “stop indulging in irrelevant debates about sharing the pie between manufacturing and services, the north and the south, women and men”.

Though Britannia Unchained did not advocate EU withdrawal, it exemplified the spirit that would later animate Brexit. Rather than learning from Germany and the Nordic states, as social democrats advocated, it urged the UK to emulate Australia, Canada and the Asian “tiger economies” (Hong Kong, Singapore, South Korea).

Whether or not Johnson has read the treatise, its influence on his new cabinet is marked. Two of the co-authors, Patel and Raab, now hold two of the great offices of state (the Home Office and the Foreign Office). Truss, perhaps the most passionate libertarian of the quintet, has been promoted from Chief Secretary of the Treasury to International Trade Secretary, while Kwarteng has been named business minister and will attend cabinet (leaving only Skidmore absent from the top table).


#europa #uk #anglia #brexit #ekonomia #wolnyrynek #korwin #ciekawostki
Pobierz sorek - Britannia Unchained, wolno rynkowa książka opisująca nowy rząd Wielkiej Bryta...
źródło: comment_isMtj6a2gdhrPrehrzXh3nWSMGyDobT7.jpg
  • 89
@vasco_da_gama: @adriano30 co trzeba mieć w głowie by sobie cherry pickować najgorsze możliwe rzeczy i scenariusze? Serio? Oczywiście linijki o Azjatyckich tygrysach nie przeczytałeś bo przecież tylko do Kanady można się tak fajnie przywalić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sorek: nie znam sytuacji w innych miejscach, mieszkam w Kanadzie więc mogę się wypowiadać tylko na jej temat.

Oczywiście Kanada to nie samo zło, nie siedziałbym tu gdyby nie było pozytywów. Ale na pewno nie jest to raj dla szerokopojetej klasy niższej , przynajmniej nie duże ośrodki miejskie. A już na 110% nie jest to miejsce dla kogoś kto nie lubi imigrantów :)
@adriano30: w Azji?

Nie lubie azjatów - w sumie tylko dlatego. Na temat Kanady nic dobrego nie powiedziałem, poza faktem że ma kilka dobrych rozwiązań dzięki czemu np. kolega @vasco_da_gama może się czuć tam jak pączek w maśle ( ͡° ͜ʖ ͡°)
poza faktem że ma kilka dobrych rozwiązań dzięki czemu np. kolega @vasco_da_gama może się czuć tam jak pączek w maśle ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@sorek: :)

Problem w tym że w Polsce też żyłem jak paczek w maśle. Jak i w Holandii. Obawiam się że sytuacja lokalnych programistów nie jest zbyt dobrym wyznacznikiem tego czy kraj dobrze funkcjonuje z tego prostego względu że programistom żyje się jak
@sorek się śmiej, ale na tle europy UK to naprawdę jeden z najbardziej wolnych krajów

po-wolnych? ( ͡º ͜ʖ͡º)

btw., bardzo ciekawe znalezisko.
@sorek: no tak, powiedzmy że "wszędzie w pierwszym świecie", wiadomo że w drugim i trzecim bywa różnie.

Wiesz, ja tam uważam że cały pierwszy świat jest mniej więcej OK i wybór kraju to kwestia znalezienia tego którego kultura ci pasuje, nawet USA można przełknąć jeżeli komuś nie przeszkadzają ich wady. Ba, postulaty libertariańskie w UK mogą nawet krajowi pomóc, ale raczej ze szkodą dla klasy robotniczej która wyniosła te nowe rządy
ale raczej ze szkodą dla klasy robotniczej która wyniosła te nowe rządy na piedestał.


@vasco_da_gama: heh, w momencie jak ludzie ogarną, że to nie kapitalizm szkodzi klasie robotniczej a komunizm/socjalizm.

Ale jakoś wątpię żeby udało się to akurat w UK gdzie społeczeństwo od dekad jest przyzwyczajone do tego że Państwo myśli za nich.

To główny problem niestety, trzeba będzie poczekać pare pokoleń jeśli się chce zmiany.

Ale potem mamy np. sytuacje
Natomiast patrząc na to jak Hongkong, Tajwan i Singapur sobie przez lata radziły i jakie zasady miały u siebie, można wyciągnąć nieco inne wnioski.


@sorek: zdecydowanie, nie bez powodu ekonomia to cała gałąź nauki i pisze się o niej książki, wniosków można wyciągnąć naprawdę wiele.

Ale i tak, wydaje mi się jednak że mieszkańcy Kansas są kulturowo bliżsi Brytyjczykom niż mieszkańcy Tajwanu, Honk Kongu i Singapuru więc raczej patrzyłbym na to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vasco_da_gama: dam znać czy poszła. To cl zrobił Trump (deregulacja+obnizenie podatkow) pozytywnie wpłynęło na USA.

Natomiast ja tam jestem fanem szkoły austriackiej, w której nie da się porównywać jednoznacznie efektów zmian, gdyż jesy zbyt wiele zmiennych (austriacy rządzili w azji).

No i jak mówię, eksperymeny w Kansas trwał zdecydowanie zbyt krótko