Wpis z mikrobloga

Cześć próbuje ożywić dość stary sprzęt mianowicie lenovo G780, i5 3210M, 4 GB, ssd już wsadzone, teraz rozmyślam nad RAMem, tzn. nie do końca jestem pewien ile ten laptop obsłuży, gdzieś doczytałem, że ten procesor odpali max 8 GB, a gdzieś że udało się 16 mimo że w specyfikacji nie obsłuży. Jakie jest proponowane podejście do tematu? czy kości muszą tam być koniecznie parami czy solo, co lepiej kupić, zakładając że ta 4 co siedzi jest w jednej kostce kupić drugie 4 byle jakie, takie same szukać, czy kupić 1 kostkę 8? Komputery składałem 10-15 lat temu także wiedzy brak ale chęci są ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#komputery #laptopy #lenovo
  • 12
@TompsonzPolski: Sprawdź co tam dokładnie za kość siedzi, jeśli jakiś samsung, hynix czy kingston to powinieneś na allegro znaleźć identyczną kość 4GB. Lepiej jak włożysz 2x4GB zamiast 1x8GB. Jak dasz inną kość to jest ryzyko, że nie będzie gadać.
i5 3210M


@TompsonzPolski: https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/67355/intel-core-i5-3210m-processor-3m-cache-up-to-3-10-ghz-rpga.html

32GB

Kości nie muszą być parami, ale dobrze, żeby były - lepiej to pracuje (nie 15x lepiej, nawet nie 2x, ale 10-15% szybciej średnio, chyba że tłuczesz benchmarki, to zauważysz większe wzrosty).

Ładuj max jaki się da, bo DDR3 pomału wychodzi z użycia i z czasem będzie tylko gorzej, żeby dostać coś fajnego w uczciwej cenie.
@balrog84: @NyanNyan: kurcze właśnie nie za bardzo obstawiam kupić druga 4 ponieważ zblokuję się na max 8 wówczas, natomiast w necie czytam, że lenovo poprzez płytę głowną ogranicza max ramu mimo że procesor w teorii może więcej. Dlatego myślę nad 1 kością 8 by w razie mulenia dalej kompa dołożyć druga 8, to nie są duże koszta, a od czasu nowego SSD widać że ten sprzęt jeszcze może posłużyć do
@TompsonzPolski: Płyta może ograniczać maksymalną ilość obsłużonego RAM-u, ale robi to "nieumyślnie". W jednym zlocie możesz mieć max 8GB pamięci (nie przypominam sobie kości większych niż 8GB w przypadku DDR3, które nie są pamięciami serwerowymi), więc mając 2 sloty, możesz mieć max 16GB pamięci. Przy czterech odpowiednio 32GB.
Teoretycznie istnieje możliwość obcięcia pamięci, jaką zobaczy system na poziomie BIOS-u, ale nie spotkałem się z tym, żeby jakikolwiek producent robił taką szopkę.
@TompsonzPolski: Wykryje, generalnie 8GB to jest na ten komputer całkiem sporo, nie wiem jakie są ceny za takie kości, więcej RAM-u wskazane gdy potrzebujesz do pracy na wielu kartach, kilku programach naraz itd... Procesor masz ten sam.
@NyanNyan: @balrog84: ost raz przeszkadzam, panowie wstyd mi, przecież mam w domu lenovo x230 oprócz tego g780, rozkręciłem małego, siedział tam ram samsunga 4 GB, wsadziłem do tego g780, póki co nie gryzie się, widzi łącznie 8 czyli tyle ile wstępnie chciałem, popracuję tak z dwa dni, jak nie będzie artefaktów po prostu dokupuję do małego 4 i po temacie.