Wpis z mikrobloga

#pszczelarstwo #pszczoly to co widać za moim łysym łbem to prawie wszystkie pszczoły z jednego ula. Ze względu na to że musiałem znaleść matke to musiałem wysypać wszystkie pszczoły z ula. Potem zakładamy specjalną krate na wylotek(jedyne wejście do ula) i czekamy aż wszystkie pszczoły wejdą. I wtedy łapiemy matke bo jest większa reszty pszczół i nie wejdzie do środka xD zabawy na pare godzin :D ze względu na meega łagodną rase sklenar, spokojnie można robić selfiki bez kapelusza :) w kom rzuce jeszcze jakąś fotke czy cuś
Pobierz A.....7 - #pszczelarstwo #pszczoly to co widać za moim łysym łbem to prawie wszystkie...
źródło: comment_FphSyfqkf87YE7DhrC4mWzcYPmrSYO1l.jpg
  • 75
@Arek817 a co by się stało jakby wrzucić do ula same królowe? Jedna samica alfa by została królową ula, a reszta wzięła za robotę? xD czy one nie potrafią zbierać pyłków?
@przeczki: Matka pszczela ma za zadanie tylko i wyłącznie składać jaja. (na dobę może złożyć nawet 1000), w zasadzie nawet sama się nie odżywia.
Mam dość dużą pasiekę i zdarza się że też wymieniam matki. Ciekawostka taka, że matki można zamówić pocztą, nadawca pakuje w koperte taką małą klateczke ze znakowaną matką i robotnicami które mają karmić matkę przez czas podróży. W takiej klateczce są w stanie przeżyć przynajmniej 5 dni.
@Phenomeon troche tak ale nie takie kasty jak u mrówek. Każda pszczoła robi tosamo w zależności od wieku, młode pszczoły siedzą w ulu karmią matke i karmią larwy. Starsze pszczoły bronią ula i zbierają pyłek itp. Ale niema między nimi różnicy fizjologicznej jak u mrówek.
@przeczki nie ma szans xD matka unasienionna już nie lata, i nie zrobi nic innego niż składanie jaj.
@Polinik ja jestem za miękki w kroku xD cała
@Arek817: widzę, że masz korpusy.
Bierzesz pusty (ew. nie pusty ale taki, w którym na 100% wiadomo, że matki nie ma) korpus i stawiasz pod spód, na dennicy. Bierzesz ten, który sprawdzasz i stawiasz obok. Na ten pusty stawiasz jeszcze jeden pusty, przekładając oba kratą odgrodową. Strząsasz pszczoły do górnego korpusu i popędzasz je dymem. Ponieważ mają do dyspozycji powierzchnię w *uj większą, niż sam wylot, to szybciej przechodzą przez kratę
@Polinik: Pomyślę o tym, sam tematu trochę się boje podjąć, moja pasieka ma 30 rodzin, a zaczynałem od jednego pełnego i 4 pustych uli. Wiedza oparta na dość krótkim doświadczeniu (pszczoły mam 4 lata, a to nic w porównaniu z wilopokoleniowymi pasiekami) i trochę internetu.
Do połowy sierpnia nie mam zbytnio czasu na pisanie ciekawostek, ale pomyślę o tym bliżej września. I nie liczcie na to, że te wpisy byłyby obszerne