Wpis z mikrobloga

Mireczki,
Wczoraj nastawiłem swoją pierwszą warkę z brewkitu ( Black Rock - pale ale ). Po 4 godzinach fermentator zaczął bulgotać, natomiast po 18 godzinach pojawiła się 1cm piana. Czy jest się czym martwić jeśli chodzi o grubości piany? Temperatura brzeczki to ok 25-6 stopni
#piwowarstwo
  • 17
drożdże zginą


@Algeroth: Z perspektywy drożdży to bardzo dobra temperatura, nie zginą i pewnie będą pracować szybciej niż normalnie (bulkanie rurki po 4h to potwierdza, choć warto pamiętać że to przeważnie żaden wyznacznik, bo to oznacza tylko tyle że ciśnienie w środku jest wyższe niż na zewnątrz (bez względu na przyczynę), jak naciśniesz pokrywę to też zabulka), ale to za wysoka temperatura z perspektywy piwowarskiej, bo drożdże narobią sporo zanieczyszczeń których
@Goglez
Dzięki za konstruktywną i rzeczową odpowiedź. Czy jest sens próbować chłodzić fermentator w wannie z zimną wodą? To spowoduje teoretycznie różne skoki temperatur przy wyjmowaniu/ wkładaniu
@Algeroth: Kluczowa jest pierwsza doba fermentacji, więc złych efektów już nie usuniesz, chodź chłodzeniem na pewno je trochę ograniczysz, tylko pamiętaj że nagłe skoki temperatur (i w górę i w dół) też stresują drożdże, a woda sprawnie chłodzi. Możesz chłodzić, im dłużej będziesz czekał tym mniejszy ta do efekt, tylko najlepiej nie wsadzaj ich do lodowatej wody, żeby drożdże jakiegoś szoku termicznego nie dostały (w lato większość ludzi nawet "zimną" wodę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Algeroth: juz ide być po ptakach, w sensie drożdże zaczęły pracować. Przy takiej temperaturze przerobią wszystko w dwa dni. Ale to pierwsza warka więc na drugą musisz się lepiej przygotować ( ͡° ͜ʖ ͡°) pamiętaj że fermentacją jest najważniejsza.
@jmyung
@Goglez
Dzisiaj otworzyłem fermentator, piana zeszła calkowicie. Nadszedł czas na test ( ͡º ͜ʖ͡º)
Mimo że faktycznie temperatura była za wysoka, to piwo sprawia wrażenie pijalnego, nawet tragedii nie ma jeśli chodzi o jakieś odczucia w kwestii smaku. Posmaku spirytusowego jakiegoś specjalnie nie ma, ale na pewno to piwo byłoby lepsze gdyby były lepsze warunki ;) jutro przeleje do drugiego fermentatora na cichą i w przyszłym
Pobierz Algeroth - @jmyung 
@Goglez 
Dzisiaj otworzyłem fermentator, piana zeszła calkowicie....
źródło: comment_TXlJMsXYEl07x0l9ThY1mBJCVkeYfX2h.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Algeroth: a to już dwa tygodnie? Myślałem że kilka dni dopiero. W sumie Jak noe dorzucasz chmielu na cicha to mozesz butelkować. Ale przelej na cicha i potrzymaj tydzień
@Goglez
@jmyung

Dzisiaj po 1.5tyg od zabutelkowania i dobie w lodówce nastąpił czas na spróbowanie ( ͡º ͜ʖ͡º)
Stwierdzam że petarda. Faktycznie wyczuwalne aromaty alkoholowe, natomiast jakoś nie specjalnie mi to przeszkadza. Piwo z wyczuwalną goryczką się nagazowało można powiedzieć wystarczająco. Użyłem 150g glukozy krystalicznej. Piana która się pojawia praktycznie od razu znika, trochę kiepsko ale cóż. W każdym bądź razie piwo imo bardzo pijalne. Gdyby nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Algeroth: poczekaj jeszcze ze dwa tygodnie to i alkohol zniknie. Powinno się też lepiej nagazowac i pianą będzie trwalsza. Dodatkowo goryczka powinna lekko zejść.
Ale znam to. Ja próbuje mała buteleczkę po kilku dniach ( ͡° ͜ʖ ͡°)