Wpis z mikrobloga

Jak rozmawiacie sami ze sobą? Jakie macie nastawienie do samego siebie?

To wbrew pozorom jedne z kluczowych pytań, jakie powinniście sobie zadać. W końcu sami z sobą spędzacie najwięcej czasu. Brzmi dziwnie? Zauważcie, że często sami siebie obserwujecie, obserwujecie swoje myśli, swoje zachowania i jakby się głębiej zastanowić, to doszlibyśmy do wniosku, że faktycznie sobą jesteśmy tylko po części. Do tego tematu kiedyś wrócimy.

Skoro jednak swoje myśli możemy obserwować niczym obserwator z zewnątrz i mamy tego swojego “wewnętrznego osobnika”, to może warto zadbać o relację z nim? Istotnie warto. Całe to zjawisko, które teraz opisuję, w psychologii nazywane jest dialogiem wewnętrznym. Przybiera on najróżniejsze formy, podobnie jak w relacjach międzyludzkich: możemy sami dla siebie być przyjaciółmi, możemy sami sobie dokopywać w trudnych chwilach, możemy sami z sobą szukać rozwiązania jakiegoś problemu, możemy sami sobie dodawać otuchy lub pocieszać się w trudnych chwilach. Jak zapewne się domyślacie, jesteśmy z tym kolegą w bardzo bliskiej relacji - choćby tylko z przyzwyczajenia. Uznajemy go jednak za integralną część siebie, przeto nie mówimy o nim jak o kimś innym. Potraktujmy go jednak jak kolegę. Czego byśmy wtedy oczekiwali? Zapewne ciepła, wsparcia, dodawania nam otuchy, brania pod uwagę naszych spraw i potrzeb, wiary w nas, obiektywnej oceny i wielu innych tego typu postaw, których oczekiwalibyśmy od najlepszego przyjaciela.

Skoro jesteśmy na tego gagatka skazani, to może zadbajmy o relację z nim? Często ten wewnętrzny głos popycha nas do robienia głupich rzeczy lub gnoi nas samych lub… wręcz przeciwnie - przesadnie chwali i wynosi ponad innych. Zastanówcie się, jak wygląda Wasza relacja z samym sobą. Inni ludzie to częściowo widzą, szczególnie wprawni obserwatorzy, więc jest to nie bez znaczenia również we wszelkich interakcjach międzyludzkich. Dobrym kierunkiem jest kształtowanie takiej relacji, jak właśnie z najlepszym przyjacielem. Dla niektórych wystarczy jedynie uświadomienie, że należy zmienić myślenie o sobie. Inni potrzebują lat codziennej pracy.

[Marek, ale ten drugi]
____________________
Nasz tag: #odmienbyc
[Nasz fp na fb](https://www.facebook.com/Odmień-Być-738481763205508/)

#psychologia
OdmienByc - Jak rozmawiacie sami ze sobą? Jakie macie nastawienie do samego siebie?
...

źródło: comment_3VrgFxB05NnylugwQALI00qBDPbfnjfr.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@Odmien_Byc: Po epizodzie w którym straciłam kontakt ze swoją podświadomością ( dosłownie szukałam jej w głowie- to złe zioło było ) nie zagłębiam się w te rejony
No może poza rozmawianiem ze sobą w chwili gdy chce zjeść to ciastko ale przypominam sobie ze jestem ulaną świnia
  • Odpowiedz
@Odmien_Byc: ja sama ze sobą prowadzę dyskusje w podobny sposób jak z innymi ludźmi, szukam argumentów na poparcie jakieś tezy i na obalenie jej, po czym analizuję je i często wychodzi mi, że argumenty "obu stron" się równoważą. Czasem jak coś odwalę głupiego to zwracam się też do siebie z takim hmm "matczynym politowaniem" w stylu oj ty głuptasie, taką stara a ciągle pstro w głowie... Jak mnie męczy coś
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Odmien_Byc: szczerze? Bardziej nastawiam się na rozmowę pod kątem omawiania czegokolwiek, na przykład muzyki której ostatnio słuchałem pod kątem jej słabych i mocnych stron i dlaczego mi się podoba, lub dyskusje typu dlaczego powinniśmy budować bazy księżycowe XD Bardziej taka prymitywna argumentacja z samym sobą.
  • Odpowiedz