Wpis z mikrobloga

Dzień dobry, dzisiaj zajmiemy się rasą doberman
Jako, że często dostaję prośby, by omówić problemy zdrowotne pojawiające się w związku ze zmianami w rasie, tym razem chciałabym poruszyć konsekwencje kopiowania uszu i ogona.
Kopiowanie ogona jest to zabieg wykonywany u szczeniąt do 5 dnia życia, dawniej panowało przekonanie, że psy w tym wieku nie odczuwają bólu. Obecnie wiemy, że u takich szczeniąt impuls nerwowy dociera do mózgu wolniej niż u psa o dojrzałym układzie nerwowym, a także szczenięta mają ograniczone możliwości manifestowania bólu, aczkolwiek nie możemy obecnie określić, czy impuls, który wreszcie do mózgu dotrze, jest słabszy, czy taki sam jak u psa dojrzałego.
Ogon jest jednym z najważniejszych narzędzi psa do komunikowania o swoim nastroju i zamiarach - pozbawiony go pies ma ograniczone możliwości łagodzenia konfliktów i unikania bójek, bo nie jest w stanie prawidłowo zakomunikować innemu psu o swoich nieagresywnych zamiarach, dawniej ta cecha dominującego (jak widać nawet wbrew swojej woli) psa była często cechą pożądaną.
Stosunkowo częstym powikłaniem kopiowania ogona jest syndrom cauda equina, końskiego ogona, związany z uszkodzeniem końcowego odcinka rdzenia kręgowego, co jest związane przede wszystkim z niedowładami kończyn tylnych, zaburzeniami czucia czy odczuwaniem ciągłego bólu.
Kopiowanie uszu jest to większa ingerencja w organizm związana z tym, że małżowiny uszne są bardzo ukrwione i unerwione, przez co kopiowanie uszu jest dla psów bolesne w okresie gojenia. Sam zabieg jest przeprowadzany u szczeniąt w wieku 6-12 tygodni pod pełną narkozą, która dla organizmu nie jest obojętna, następnie owijane są przez kilka tygodni taśmą w celu uformowania odpowiedniego kształtu małżowiny usznej. Również uszy są istotnym elementem komunikacji psów, chociażby współodpowiedzialne za okazywanie dyskomfortu, lęku czy uległości, a ich ruch do tyłu jest sygnałem uspokajającym mającym na celu uspokojenie innych psów i łagodzenie konfliktowych sytuacji.


1910 Ch. Prinz Modern V. Ilm-Athen - jest to pies o atletycznym typie sylwetki, posiada podkasany ("podciągnięty do góry" brzuch) oraz lekką głowę;
1950 Am. Ch. Agitator of Doberland - również pies o atletycznej sylwetce i lekkiej głowie, podobnie jak poprzednik ma mocno podkasany brzuch, a jego klatka piersiowa nie sięga łokcia;
1988 Ch. Machico V. Les Deux Peupliers - jest to pies o nieco cięższej sylwetce i stopniowo zanika podkasanie, chociaż na tym zdjęciu wizualny efekt jest pogłębiony przez fakt, że pies stoi tylnymi kończynami niżej. Dodatkowo klatka piersiowa osiąga łokieć i zaczyna nieco "wystawać" w przód przed łapami przednimi;
2019 tegoroczny zwycięzca rasy na międzynarodowej wystawie psów Crufts - C/Ir Ch Jojavik Midnight Express. Tym, co się rzuca w oczy, jest klatka piersiowa, sięga ona za łokieć, a także mocno wystaje w przód przed przednie kończyny w porównaniu do poprzedników. U psa zanika podkasanie, sylwetka staje się ciężka i przestaje być atletyczna.
Zarówno coraz cięższa sylwetka, często karykaturalnie przerośnięta klatka piersiowa, jak i coraz cięższa głowa i zwisające, długie fafle (wargi) są coraz częściej podnoszone przez hodowców i miłośników rasy jako poważny problem toczący rasę.

#klubmerdajacychogonow <- zapraszam do subskrybowania lub zapisania się do mirkolisty po więcej psiej historii ()

spookyscaryskeleton - Dzień dobry, dzisiaj zajmiemy się rasą doberman
Jako, że częst...

źródło: comment_Jv6yRPV3vOwZJv0Lo8mJ2vfWiOZU2Qtr.jpg

Pobierz
  • 55
Kopiowanie uszu, Kopiowanie ogona


Odkąd pracuje w schronisku to zacząłem sobie zdawać jacy ludzie są poje**ni, nawet psa w typie Labladora ogona pozbawiają, uszy przycinane u czego popadnie, niektóre wyglądają jakby to nożyczkami ktoś robił. () A można dobrać psa który wyglądem nam odpowiada bez okaleczania go.
@spookyscaryskeleton: Wydaje mi się, że 20 lat temu dobermany były bardziej popularne. I mi ta rasa kojarzy się najbardziej ze zdjęciem z lat 50. One były wtedy takie chude, wysokie, z podciętym brzuchem (i strasznie nerwowe - sąsiedzi w klatce mieli). Teraz to już dawno nie widziałam dobermana, choć, kto wie, czy bym poznała ;)


@mnemonk Chciałbym mieć znowu dobermana, ale często mają jakąś wrodzoną wadę która wychodzi po 6-9 latach
@spookyscaryskeleton: moi rodzice mają już drugiego :)
Co prawda żaden nie wystawowy - pierwszy był ostatni z miotu i coś tam było go dyskwalifikującego bodajże, o ile dobrze pamiętam. Drugi jest synem pierwszego, ma już że 13lat.:)

Poza tym w Krakowie kilka razy też widziałam dwa psy.
@spookyscaryskeleton: koniec końców się doczekałem dobka ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak zwykle plusik, chociaż nie ukrywam że liczyłem na nieco ciekawostek odnośnie rasy bo wydaje mi się, że jest ich masa w przypadku dobermanów jak np. doberman imieniem Puk który był psem Jana Dobosza grał w kilku sztukach w teatrze w latach 1933-1935, to że dobermany mają swój pomnik za zasługi podczas 2 wojny światowej czy chociażby