Wpis z mikrobloga

Art. 49. Zakazy dotyczące zatrzymywania i postoju pojazdu
Dz.U.2018.0.1990 t.j. - Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym
1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
7) na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu;

To: "lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu" tyczy się obszaru zabudowanego czy ogólnie (także niezabudowanego)?
Czyli pierwszy przypadek: "zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej"
Drugi przypadek: "na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu" (ogólnie na jezdni dwukierunkowej)

#prawojazdy #samochody #jedzbezpiecznie #przepisydrogowe #prawo #polskiedrogi #parkowanie #przepisyruchudrogowego #pytanie
  • 11
@radziol88: No a mamy taką sytuację:
Brązowe to ogrodzenie i otwierana brama. Zielone to trawnik. Czerwone to nasz samochód.
Chcemy wjechać przez bramę na podjazd naszego domu, ale czekamy aż otworzy się brama.
Czy takie zatrzymanie jest traktowane jako "wynikające z warunków na drodze".
Panuje mały ruch (kilka samochodów na godzinę)
Chcemy wjechać tyłem.
a) Powinniśmy ustawić się przy prawej krawędzi jezdni (ciągła linia krawędziowa) i włączyć lewy kierunkowskaz i czekać
saczuser - @radziol88: No a mamy taką sytuację: 
Brązowe to ogrodzenie i otwierana b...

źródło: comment_GOLpSTI31rtuFB9FgOJIo0LLesRtUf4h.jpg

Pobierz
@saczuser:
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
2. do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.

Jak to dwukierunkowa, to masz być przy osi jezdni. Jeśli z prawej jest dość miejsca, to objadą. Jak nie ma, to mają czekać.
Ale ty sam masz zacząć manewr od razu. Nie rozumiem czemu masz czekać do pełnego otwarcia bramy.
@radziol88: Dzięki za odpowiedź. Nie ma miejsca na wjechanie na ten mały "placyk" na szaro. Samochód nie schowa się po wjechaniu przodem, a zanim otworzy się brama to mija z 15 sekund. Ze względu na ukształtowanie terenu nie da się uruchomić bramy odpowiednio wcześnie, tak aby była już otwarta po podjechaniu przed dom.
@radziol88: No byłem ciekaw jak prawidłowo zachować się w tej sytuacji. Zgodnie z literą prawa i tak żeby jak najmniej utrudnić ruch, no i czy jest to jakiś problem jeśli chcę wjeżdżać tyłem. Problem jest taki, że jak ktoś będzie jechał za mną, to włączając kierunkowskaz w lewo pewnie podjedzie tak, że z cofaniem będzie problem.
@radziol88: No kierunek staram się zawsze włączać odpowiednio wcześnie. Sam nie jeżdżę co do joty i bezbłędnie, ale staram się przestrzegać przepisów.
No, a jeśli mogę Cię prosić o opinię. Co w przypadku jeśli ktoś do mnie przyjedzie i będzie chciał zaparkować pod płotem na trawie?
Linia ciągła krawędziowa zabrania zatrzymywania się i postoju na jezdni i poboczu, ale czy trawnik na mojej działce można uznać poboczem? Ja bym powiedział, że
@saczuser: listonosz staje dobrze, ale to można się zatrzymać, czyli do minuty. Postój to już inna sprawa.
Jako tako parkować na trawie nie można. Chyba że to twoja trawa, choć przed płotem.
Skoro to poza zabudowanym, to zasadniczo ty powinieneś gościom zapewnić miejsce u siebie.