Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe #kiciochpyta
Może ktoś mi pomoże. Ostatnio posypała mi się sieć w domu i nijak nie mogę tego ogarnąć.
Struktura sieci (pomijam switche - i tak nie można ich konfigurować):
WAN
-> Router Mikrotik
-> -> Router TP-Link ustawiony do pracy jako AP (wyłączony serwer DHCP)
-> -> Router Netis ustawiony jako AP (wyłączony serwer DHCP)

Otóż problem jest taki, że część urządzeń ma problem z połączeniem internetowym poprzez WiFi.
#mikrotik działa jako serwer DHCP i nadaje adres każdemu urządzeniu w sieci. Adres mikrotika jest domyślny 192.168.88.1
Routery (ustawione jako AP) #tplink i #netis udostępniają sieć wifi - nazwa sieci jest ta sama, hasło jest takie samo - różnią się tylko kanały 1 i 7, TP-Link ma adres w sieci 192.168.88.101, a netis - 19.168.88.102. Oba urządzenia pracują na 2.4GHz. Jest to dom stojący na uboczu, więc zakłócenia odpadają, moje sieci wifi są jedyne.
Otóż mam taki problem, że mój laptop otrzymuje adres IP, ale nie działa na nim internet. Domyślnie mam adres IP z puli, np 192.168.88.95, ale gateway mam ustawione na 192.168.88.102 (podłączony jestem do TP-Link z IP 192.168.88.101). Internet zaczyna działać dopiero wtedy, gdy ręcznie ustawię adres IP na 192.168.88.95, maskę na 255.255.255.0 i gateway na 192.168.88.1. Na wszelki wypadek ustawiam, też DNSy na 1.1.1.1 i 1.0.0.1.
Zauważyłem w ustawieniach Mikrotika, że mój laptop nie otrzymuje ClientID. Mam tam puste pole. Inne urządzenia natomiast mają tam wpisaną jakąś wartość.

O co może tutaj chodzić? Wszystkie urządzenia zostały dzisiaj zresetowane i ustawiłem je od zera, jednak nadal to nie działa jak powinno.

Mam też w mieszkaniu wifi o takiej samej nazwie i haśle, więc mi się średnio podoba codziennie ręcznie ustawiać konfigurację sieci w laptopie, gdy z mieszkania przyjeżdżam do domu.
  • 7
@mariecziek: Wedle tego co piszesz, to sieć masz zbudowaną jako jeden bridge. Skoro wszystko stoi na Mikrotiku, to musisz użyć innych urządzeń wyłącznie jako punkty dostępowe. Podłącz ethernet z Mikrotika do TP-Linka oraz Netisa do portów LAN (żółtych). Wtedy pominiesz NATowanie, w tym układzie jest on zbędny (inaczej mówiąc - nie korzystaj z portów WAN). Dalej, w konfiguracji Netisa oraz TP-Linka zmień tryb pracy z router na bridge. W Netisie znikają
@mariecziek możliwe że jest to problem z BSSID o którym pisał @brokenik w ubiegłym tygodniu bodajże w którymś wpisie. mam podobny problem na telefonie, z tym że dostaje IP z dhcp z tym że net nie działa.
O ile masz dobrze sieć - tzn wpiales skrętke w porty lan na APkach
@stachuuuu12: Z tym bridge, to jest myśl. Dziękuję. Na netisie to już ustawiłem, na TP-linku rozglądam się jak to ustawić (mam to nowsze UI i podejrzewam, że OpenWRT na tym nie zadziała).
@korni007: Dzięki, przejrzą wpisy brokenika. Na pewno jest w tym kozakiem.
No ja już na tych ustawieniach jechałem od jesieni, chciałem poszerzyć zasięg sieci, wziąłem swój stary router, podpiąłem do laptopa, ustawiłem i wszystko mi padło. Musiałem w