Wpis z mikrobloga

Biorąc pod uwage rosnącą popularność #antykapitalizm, jestem ciekaw, czy mocno lewicowi ekonomicznie mają podobne poglądy do tych z Reddita.

Tutaj mała dygresja o samych subredditach:


Wyczytałem tam m.in. (mam na myśli popularną narracje):
- Upadek ZSRR był największą klęską ludzkości
- Hołodomor to wina kapitalistów
- Stalin i Lenin wcale nie byli tacy źli, dla wielu to wręcz bohaterowie lub ludzie zmuszeni do działania ze względu na sytuacje
- Pakt Ribbentrop-Mołotow to fałsz/ZSRR naprawdę udzielił Polsce bratniej pomocy i wcale jej nie najechał.
- Takich threadów w których ludzie pytają jak rozmawiać z ludźmi którzy akurat żyli w ZSRR i mają do neigo skrajnie wrogi stosunek widziałem kilkanaście, zazwyczaj zwala się winę na kapitalistyczną propagande która wyprała ludziom głowy albo zmienia temat na mówienie o skutkach kapitalizmu.

Plus jeszcze wprost od siebie mam pytanie o ogólne spojrzenie na ZSRR, jak go oceniacie.

#komunizm #socjalizm #socdem #neoreakcja #neuropa #4konserwy
  • 73
@Solstafir: No dobrze, "obijają" byłoby lepszym ujęciem tematu. ZSRR jest popularnym tematem dyskusji, a o spojrzeniu na niego chce się właśnie dowiedzieć. Nie pytam o lewicowość ogólnie, tylko o to sprawy o których pisałem i które mnie ciekawią.
Biorąc pod uwage rosnącą popularność #antykapitalizm


@Magromo: spora część tego to trolle, tam jest zapewne podobnie. W miarę wzrostu dobrobytu rośnie liczba ludzi którzy mogą (bo utrzymują ich rodzice, państwo, partner, whatever) się bawić w takie rzeczy, jak będa musieli pójść do pracy to zdecydowanej większości przejdą takie wymysły a ta resztka zapisze się do jakiegoś Razem czy jak tam kolejna młodzieżówka Pisu będzie się nazywać i pójdzie krzyczeć pod Rozbratem
@Magromo:

- Hołodomor to wina kapitalistów

to wina bardzo złych warunków przyrodniczych

- Pakt Ribbentrop-Mołotow to fałsz/ZSRR naprawdę udzielił Polsce bratniej pomocy i wcale jej nie najechał.

To nie fałsz. Ale ludzie opowiadają na ten temat bzdury, to nie był żaden sojusz (III Rzesza i ZSRR się nienawidziły), tylko układ o nieagresji. Stalin proponował Polsce i innym krajom sojusz antyhitlerowski, ale wszystkie te kraje odmawiały. Pozostało przesunąć wojnę w czasie.
@Formbi: Nijak tego nie neguje, wiem że sami rosjanie mają do niego całkiem pozytywny stosunek. Ale sam przyznasz, że zabawnie brzmą wypowiedzi ludzi którzy narzekają, że nie wiedzą jak przekonać przynajmniej dwa razy starszych od siebie rodziców, że ustrój którego nienawidzą i w którym żyli kilkanaście/kilkadziesiąt lat wcale nie jest taki zły, a oni przeczytali w internecie i wiedzą lepiej ( ͡º ͜ʖ͡º)

TBH mam wrażenie,
Upadek ZSRR był największą klęską ludzkości


@Magromo: Nie zgadzam się.

Hołodomor to wina kapitalistów


@Magromo: Nie wiem, ale raczej nie.

Stalin i Lenin wcale nie byli tacy źli, dla wielu to wręcz bohaterowie lub ludzie zmuszeni do działania ze względu na sytuacje


@Magromo: Zgadzam się że nie byli tacy źli jak rysuje to prawica. A czy bohaterowie to nie wiem.

Pakt Ribbentrop-Mołotow to fałsz/ZSRR naprawdę udzielił Polsce bratniej pomocy
No dobrze, "obijają" byłoby lepszym ujęciem tematu. ZSRR jest popularnym tematem dyskusji, a o spojrzeniu na niego chce się właśnie dowiedzieć


@Magromo: W środowisku lewicowym ZSRR kompletnie nie jest popularnym tematem dyskusji. Lewice interesują wyzysk, prawa człowieka, problemy mieszkaniowe, nierówności społeczne itd. To prawica lubi staczać dyskusję z lewicą na temat ZSRR. Nie chce rozmawiać or realnych problemach ludzi. Z resztą popularne jest u prawicy zdanie "problem społeczny nie istnieje" i