Wpis z mikrobloga

Robotnik podczas budowy Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej, 1930 rok.

"Amerykański dziennikarz Hubert Renfro Knickerbocker takimi słowami opisał wysadzenie tamy: Rosjanie wysadzając swoją wielką tamę (…) udowodnili, że naprawdę zamierzają zostawić Hitlerowi jedynie spaloną ziemię – nawet, jeśli oznacza to zniszczenie swoich najcenniejszych zasobów. Dnieprostroj była niemalże obiektem kultu u Sowietów (…). To było największe, najbardziej spektakularne i najpopularniejsze dziecko Pierwszego Planu Pięcioletniego (…). Rozkaz Stalina, by ją zniszczyć ma dla Sowietów większe emocjonalne znaczenie niż miałby dla Amerykanów rozkaz Roosevelta nakazujący zniszczenie Kanału Panamskiego."

"Hydrowęzeł (zespół budowli hydrotechnicznych) zbudowany w latach 1927–1932, obejmuje zaporę o wysokości 60 m i długości 760 metrów, zbiornik wodny o powierzchni 420 km² i Elektrownię Dnieprzańską o mocy 1569 MW. Elektrownia początkowo o mocy 560 MW, rozbudowana w latach 1969-1980. Zbiornik wodny zatopił Porohy Dniepru (progi skalne) i umożliwił żeglugę w dolnym i środkowym biegu rzeki Dniepr.

18 sierpnia 1941 około godziny 20:00–20:30, po złamaniu obrony sowieckiej w Zaporożu przez siły niemieckie, tama została wysadzona przez żołnierzy NKWD[1]. Rozkaz zniszczenia elektrowni wydał sam Józef Stalin[2]. Wybuch 20 ton trotylu spowodował wyrwanie dziury długości 135 lub 165 metrów, przez którą wylała się fala uderzeniowa, powodująca zalanie i zniszczenie strefy przybrzeżnej.

W strefie powodzi były wojska niemieckie, które wcześniej przeprawiły się przez Dniepr, oraz cywilna ludność wyspy Chortyca oraz obszarów przybrzeżnych. Niemieckie dowództwo szacowało swoje straty na 1500 żołnierzy. Według historyków, cywilnych ofiar zniszczenia elektrowni było od 20000[3], do 80000 - 120000 osób[4].

Na Ukrainie niemalże nie istnieje świadomość tragedii i śmierci do 120 tys. cywilów w 1941 roku. Ruchy narodowościowe i niepodległościowe starają się jednak przywrócić pamięć o tragedii organizując wiece i marsze pamięci"

"Tragiczna historia Dnieprostroju pokazuje, jak straszliwą bronią – w realiach wojny totalnej – mogą stać się takie obiekty. Przyszłe dzieje ludzkości mogą być naznaczone podobnymi, ale jeszcze bardziej przerażającymi wydarzeniami. Jako przykład wskazać można groźby Tajwanu wobec Zapory Trzech Przełomów w Chinach. Według raportów Pentagonu, Trzy Przełomy – największa elektrownia wodna na świecie, która wpłynęła na… ruch obrotowy Ziemi - stały się atrakcyjnym celem dla tajwańskiego wojska. Groźby zniszczenia tej budowli (co skutkowałoby niewyobrażalnymi wręcz stratami, znacznie większymi niż te poniesione po wysadzeniu Dnieprostroju) mają w założeniu powstrzymać ChRL przed zbrojną interwencją na Tajwanie. Pekin agresywnie odpowiedział na takie doniesienia, podkreślając przy tym, że architektura Zapory jest na tyle wytrzymała, że wytrzyma nawet taktyczne bombardowanie nuklearne."

Artykuł

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #ukraina #historiajednejfotografii #myrmekochoria
myrmekochoria - Robotnik podczas budowy Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej, 1930 rok.
...

źródło: comment_U71eeQe3bx6QXIMYtoNnIsivPRi1Z9iT.jpg

Pobierz
  • 6
@myrmekochoria: co do Tamy Trzech Przełomów tldr; z wikipedii:
- moc: 22,5 GW (elektrownia w Czarobylu generowała tylko 4000 MW)
- 32 generatory (każdy po 700 MW)
- przy budowie tamy przesiedlono 1,26 miliona ludzi (m/w tyle co Warszawa ma mieszkańców)
- zatopiono przy tym 17 duzych miast, 140 miasteczek, ponad 3000 wsi

Przemieszczenie po uruchomieniu zapory 40 mld ton wody spowodowało mierzalne, choć nieistotne w praktyce, skutki dla obrotu Ziemi:
Tragiczna historia Dnieprostroju pokazuje, jak straszliwą bronią – w realiach wojny totalnej – mogą stać się takie obiekty.


@myrmekochoria: Tamy to bardzo silny środek nacisku w geopolityce, nie tylko w wojnie ale też w czasie pokoju. Dobitnie pokazuje to przykład Turcji, która ma w szachu swoich południowych sąsiadów (Irak, Syrię) z tego tylko powodu, że w górach wschodniej Turcji swoje źródła ma Eufrat i Tygrys. Turcja porobiła zapory wodne i może
CXLV - > Tragiczna historia Dnieprostroju pokazuje, jak straszliwą bronią – w realiac...