Wpis z mikrobloga

Wiele osób mieszka na Ziemiach Odzyskanych. Są tu może potomkowie rodzin, które właśnie mieszkają na Ziemiach Zachodnich i Północnych, które były autochtonami i nie napłynęły z Kresów lub z Polski centralnej? Germanizacja Pomorza przebiegała dość szybko, ale na Ziemi Lubuskiej oraz na Sląsku były Polskie enklawy jeszcze w XX wieku. #polska #prl #historia #historiapolski #wroclaw #szczecin #slask #glogow #legnica #olesno #kluczbork
  • 12
  • Odpowiedz
@zdzislawspanialy: o ile już to mogą być jakieś ze Śląska Opolskiego a samych rodowitych Mazurów było w 2011 r bodajże 1300. Ci autochtoni masowo wyjechali do Niemiec. Nie ma natomiast polskich enklaw dalej niż za Brzegiem na Śląsku, Zbąszyniem w Wielkopolsce a na Pomorzu Słowińcy zniknęli już do lat 40 zaś w wioskach rybackich Kaszubi najsłabiej odczuwali związki z Polską z całej swojej grupy. Nie było Polaków pod Głogowem Legnicą czy
dertom - @zdzislawspanialy: o ile już to mogą być jakieś ze Śląska Opolskiego a samyc...

źródło: comment_bRfSpHDZ50C6yUyHTfkSKCRuRvbfThue.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@zdzislawspanialy: to było jakieś 200 osób, studenci, jakieś pojedyncze szyldy sklepowe itp Duże skupisko Polaków było właśnie nad Renem w przemyśle. Art z wiki znam tylko on pomija germanizację nie przymuszoną w średniowieczu zahamowaną przez zarazy. Ale podział był głównie na Odrze z wyłączeniem miast gdzie większość mieli niemieckojęzyczni.
  • Odpowiedz
@zdzislawspanialy: nie jestem przypadkiem o który pytasz, tylko odniosłem się do miast w tagach jak legnica czy szczecin. Sam jestem ciekaw jak oni podchodzą na ziemiach zachodnich do małej ojczyzny, cmentarze, ślady wcześniejszej ludności itp. Jak się z tym czują.
  • Odpowiedz
@dertom: jest serial "blisko coraz bliżej" ale to typowo o ślasku, na warmii i mazurach plebiscyt przegrany, ludonść polska mieszkała jeszcze w Pile, ale po powrocie do Polski w 1945, mieszkańcy-polacy byli dyskryminowani. Nie mogę teraz znalezc zródła, ale były jeszcze poniejsze Polskie enklawy zaraz za Odrą, ale za PRL wszyscy wyjechali do Niemiec. Na wiki, jest info, że ostatni Serbołużyczanin, dla którego pierwszym językiem był serbskołużycki
(niemiecki znał słabo) zmarł
  • Odpowiedz
@zdzislawspanialy niby potem pożałowali decyzji pozostania tutaj (jak zobaczyli komunizm) ale już ciężko było uciec. Nie wiem ile w tym prawdy, bo to wszystko przekazał mi starszy brat, który z kolei czuje się 100% Niemcem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz