Wpis z mikrobloga

Richard Dadd 1817-1886
„Mistrzowskie cięcie baśniowego drwala” (The Fairy Feller’s Master-Stroke) 1855-1864, olej na płótnie
Obraz ten powstał gdy Richard Dadd przebywał w zakładzie dla umysłowo chorych w londyńskim Bethlem, skazany za ojcobójstwo i usiłowanie morderstwa. Podejrzewano u niego schiozofrenię. Dramatyczna zmiana osobowości nastąpiła podczas podróży po Nilu w grudniu 1942 roku, doznał urojeń wierząc, że jest wysłannikiem egipskiego boga Ozyrysa. Po powrocie do Anglii (1943) nabrał przekonania, że jego ojciec to diabeł w przebraniu i go zasztyletował. Uciekł do Francji, a w drodze do Paryża dokonał próby morderstwa na turyście za pomocą brzytwy. Został schwytany, osądzony i skazany na dożywotnie przebywanie w zakładzie dla umysłowo chorych.
#malarstwo #sztuka #obrazy #art
#estetion
Hoverion - Richard Dadd 1817-1886 
„Mistrzowskie cięcie baśniowego drwala” (The Fair...

źródło: comment_Jni9DAzzHSEscLpA5cfBPKgbL4va6dpI.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@Hoverion: Tak, jest specyficzny. Musiałam się upewnić, że to Twój wpis ;) Zastanawiająca jest też data powstania dzieła. Obraz nie przystaje do panujących wówczas trendów stylistycznych. Nie potrafię też znaleźć analogii do innych artystów nawet ze współczesności. Aż chciałoby się rzec: shut up and take my money ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@pani_doktor_od_arszeniku: On był wtedy już jakiś obłąkany tzn. miał coś z głową, trochę tak jakby widać to na tym obrazie. We współczesnej kulturze był tematem kilku utworów itp. jakieś tam inspiracje. Taki mój wpis, skleciłem parę zdań, bo zaciekawił mnie ten obraz i coś tam poczytałem na ten temat głównie na wikipedia ang i pl. :)
  • Odpowiedz