Wpis z mikrobloga

Potrzebuję pinej porady #prawo w kwesti #bron
Został mi zarekwirowany przez policję rewolwer hukowo kinetyczny Major Eagle - kupiony 10/02/2016 w sklepie Militaria.pl - rewolwer był sprzedawany jako borń bez zezwolenia
Potwierdzalem jeszcze zakup na policji - niestety telefonicznie

W tym momencie jestem wezwany na przesluchanie w sprawie nielegalnego posiadania broni sprzedanej przez duży podmiot , który jak to w Polsce umywa się od odpowiedzialności - infolinia jest opryskliwa , na maile ode mnie oraz od policji nie odpowiadają.

Sprawa dosyć poważna chyba nawet nadająca się na #afera i kręcenie małysza na głównej
  • 145
  • Odpowiedz
Chwila w Google

Badania przeprowadzone w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji wykazały, że materiał wybuchowy w kapiszonie hukowym 6mm short spala się ze znacznie większą szybkością niż materiał miotający.

W związku z tym nie można wykluczyć materiału wybuchowego zawartego w kapiszonie jako materiału miotającego w myśl ustawy o broni i amunicji, ponieważ układ termodynamiczny jest wystarczający do wystrzelenia pocisku z lufy na odległość powyżej 2m.

Tym samym rewolwery Zoraki i Major Eagle należy
  • Odpowiedz
@AbaKowner: Z artykułu wynika że pomimo zapewnień producenta, że jest to broń bez pozwolenia - jednak do takowej się nie kwalifikuje. Więc powinna być sprzedawana jak każdy inny boczniak na pozwolenie za promesy.
  • Odpowiedz
@Awganowicz: Nie zmienia to faktu, że na dzień dzisiejszy stanowisko policji w sprawie rewolweru Zoraki K-10 i Major Eagle jest wyraźne i stanowi, że osoba będąca w posiadaniu któregoś z tych modeli w przypadku kontroli otrzyma zarzut nielegalnego posiadania broni palnej.
  • Odpowiedz
Został mi zarekwirowany przez policję rewolwer hukowo kinetyczny Major Eagle

Potwierdzalem jeszcze zakup na policji - niestety telefonicznie


@skurvol_Dominik: ... możesz to rozwinąć? ... bo rozumiem że zadzwoniła do ciebie Policja i powiedzieli że kupiłeś rewolwer w militariach a ty im to telefonicznie potwierdziłeś ? (ʘʘ)
  • Odpowiedz
@skurvol_Dominik: Twoja sytuacja może zostać zakwalifikowana jako określony w kodeksie karnym błąd wyłączający odpowiedzialność karną (nie miałeś świadomości, iż jest to broń wymagająca zezwolenia). Możesz się wybronić, ale bez adwokata/radcy prawnego zapewne nie dasz rady, bo to dosyć skomplikowana konstrukcja prawna, dodatkowo wymagająca sprawnego prowadzenia postępowania dowodowego. Nie żałuj pieniędzy i skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej. Lepiej stracić trochę pieniędzy niż otrzymać wyrok skazujący.
  • Odpowiedz
@wjtk123:

Twoja sytuacja może zostać zakwalifikowana jako określony w kodeksie karnym błąd wyłączający odpowiedzialność karną (nie miałeś świadomości, iż jest to broń wymagająca zezwolenia).


Miałem jakiś czas temu taką sprawę i umorzyłem postępowanie.
  • Odpowiedz
A mogę zapytać, który błąd z k.k. został zastosowany? Z art. 28, czy 30?


@wjtk123: z art. 28 par. 1 k.k. (błąd co do świadomości, że dany egzemplarz jest bronią palną (znamię czynu zabronionego) w rozumieniu ustawy, a nie co do świadomości bezprawności posiadania broni palnej w ogóle).
  • Odpowiedz