Wpis z mikrobloga

Siła nabywcza pieniądza za 2018.

Wbrew propagandzie sukcesu, najbogatsze regiony Polski są wciąż daaaleko za bieda-rejonami kalifatu niemieckiego czy francuskiego.

Z reguły, od Polaka więcej mogą kupić nie tylko Czesi i Słowacy, ale też Estończycy czy Litwini.

#gospodarka #ekonomia #zarobki #neuropa
Pobierz NapalInTheMorning - Siła nabywcza pieniądza za 2018.

Wbrew propagandzie sukcesu, n...
źródło: comment_jYgwkU8cJbIyZvwEKcV7kJnyUdd9Yvge.jpg
  • 25
@NapalInTheMorning: Oootóż to. I bardzo mi przykro ale PL osiągnęła szklany sufit aktualnie na własne życzenie. Świetnie to widać po moim ulubionym wykresie zestawiającym polskie płace w przeliczeniu na EUR i USD.

Będą ciągnąć interwencją na rynku konsumenckim (socjal) i państwowymi operacjami (nie nazywam tego inwestycjami bo w większości to bzdurne nacjonalizacje) ale docelowo tylko stagnacja niestety.


pewnie wyrażone w dolarach. Jakby zrobic w PPP to nie będzie aż takiej przepaści
Pobierz Saeglopur - @NapalInTheMorning: Oootóż to. I bardzo mi przykro ale PL osiągnęła szkla...
źródło: comment_dOMg16EvJXliQSr9ck7C72tcijEPBk2B.jpg
@chanelzeg: skończ bredzić nieuku bez szkoły

Badanie „GfK Purchasing Power Europe 2018.

Siła nabywcza jest miarą dochodu do dyspozycji po odliczeniu podatków i składek na cele charytatywne, w tym wszelkich otrzymanych świadczeń państwowych. Badanie wskazuje poziom siły nabywczej na osobę na rok w euro i jako indeks. Siła nabywcza GfK opiera się na nominalnym dochodzie rozporządzalnym ludności, co oznacza, że ​​wartości nie są korygowane o inflację.


Liczą ile dostajesz złotówek średnio
@NapalInTheMorning: Kurła, pensja mojego pradziadka, zwykłego kolejarza w Preußische Staatseisenbahnen jakieś 110lat temu może i była nieco niższa niż zarobek przeciętniaka z Nadrenii, ale na pewno nie odbiegała tak drastycznie jak to jest obecnie, a przecież facet mieszkał całe życie na obecnych ziemiach polskich.
I kumu to przeszkadzało? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dziczyznaa: ostatnio szukam agd do kuchni. No taka płyta gazowa Electrolux jest sporo tańsza niż w Polsce. Porównywałem ceny z pigu.lt i ceneo.pl i jakoś na Litwie mi taniej wychodzi.
@Saeglopur: Dlaczego uważasz, że przeliczenie polskiej waluty na obcą jest w tym wypadku dobrym sposobem określenia poziomu zamożności w czasie? Pytam się z ciekawości, bo gdybyśmy wzięli pod uwagę np. ten wykres

https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.CD?locations=PL

Oznaczałoby to, że Polski PKB praktycznie nie wzrósł od 2008 a to przecież stoi w sprzeczności z danymi GUS-u i Eurostatu i Banku Światowego.

Jak to jest możliwe?
@mecenas_z_piaseczna: To są trochę takie podręcznikowe klisze. Życie codzienne przeciętnego Polaka paradoksalnie nie wyglądało tak dramatycznie jak ciężki żywot Drzymały. Uniemożliwianie kupna ziemi to też były rzeczy stosowane wybiórczo. Już nie mówiąc o fakcie ilu Polaków wyjechało w głąb reichu i tam się np. pożeniło z Niemkami bardzo sobie chwaląc i wcale przez Niemców lokalnych jakoś specjalnie gnębionym nie będąc itp. itd. To są takie historie zepchnięte na margines przez polską