Wpis z mikrobloga

Mam pytanie co do używania na tokarce wierteł składanych czy tam płytkowych i co do obrotów.
Niedawno miałem okazję wiercic takim wiertłem po raz pierwszy (bo i od niedawna programuje i ustawiam tokarkę).
Na pudełku od płytek producent podał zakres prędkości skrawania od 140 do 180m/min. Wiertło które mam to fi32 5D firmy Kennametal. Wziąłem prędkość z dolnego zakresu i wyszło mi, że to prawie 1400 rpm.
Tak się składało, że w szczękach miałem akurat detal średnicy 320mm (materiał 40hm)
Do samego planowania bałem się szaleć z obrotami i maksimum zablokowałem na 600, żeby mi czasem detal nie wyleciał przez drzwi razem z uchwytem. W końcu się skończyło na wierceniu z 600rpm i obróbka szła całkiem ładnie.
Ale jeśli jest to dużo poniżej prędkości zalecanej przez producenta, czy płytki zużywają się szybciej?
Moja obawa przed rozkrecaniem takich średnic do tak dużych obrotów była słuszna czy niepotrzebnie się bałem?

#cnc #obrobkametali #obrobkaskrawaniem
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirkobogdan: racjonalne podejscie, na frazerce jak detal jest nieruchomy mizna szalec z obrotami, jakis czas temu mielismy jebitby pien stali do wiercenia to wiertlo fi54 plytkowe szlo na 100 obrotach bo strach to rozpedzic.
  • Odpowiedz
Na pudełku od płytek producent podał zakres prędkości skrawania od 140 do 180m/min. Wiertło które mam to fi32 5D firmy Kennametal. Wziąłem prędkość z dolnego zakresu i wyszło mi, że to prawie 1400 rpm.


@mirkobogdan: no trzeba jeszcze uwzględnić, że głowica fi32 ale wewnętrzna krawędź płytki jest znacznie bliżej środka niż zewnętrzna - tak że biorąc materiał środkiem będzie miała miejscowe inne prędkości liniowe niż samą krawędzią (zależy jak wiercisz/frezujesz
  • Odpowiedz