Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z bardziej ogarniętych liberałów gospodarczych, jest mi w stanie wytłumaczyć, dlaczego libki są przeciwko zakładaniu związków zawodowych.

Co niby jest uzasadnieniem za ograniczaniem wolności pracowników w tej sprawie?
#neuropa #ekonomia #4konserwy
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@NapalInTheMorning: nie jestem liberałem gospodarczym, ale moge wytłumaczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, Chodzi o to, że jeden pracownik dysponuje mniejszą siła rażenia niż związek i nie wytarguje tak wysokiej płacy.
Dopisują sobie do tego różne pseudouzasadnienia typu związki szkodza gospodarce i inne takie
  • Odpowiedz
Nikt nie jest przeciwko związkom sprzeciw jest jedynie w stosunku do ich przywilejów.

@Drakii: no ale liberałowie często mówią o likwidacji związków, nie przywilejów. Np. cytat z Korwina: "Z siedmiu plag egipskich, jakie spadły na naszą cywilizację, jedną z najgorszych są związki zawodowe. Są różne związki przestępcze. Mafia potrafi jednak mieć pewne dobre strony. Związki zawodowe są zaś szkodliwe absolutnie. "
  • Odpowiedz
@NapalInTheMorning: związki zawodowe nie dają praciwnikowi wolności, tylko zdejmują z niego obowiązek samodzielnego dbania o swoje sprawy, co go osłabia na rynku pracy, a dodatkowo związki zawodowe stwarzają dodatkową przestrzeń dla korupcji

wyobraź sobie że masz klienta i rzemieślnika, którzy wymeniają się dobrami. Czym więcej będzie ogniw pośredniczących tym mniej efektywny będzie system

Związek zawodowy to tylko kolejna pijawka, która nic nie wnosi, a odbiera pracownikowi część praw i możliwości stanowienia o swojej pozycji w
  • Odpowiedz
Chodzi o to, że jeden pracownik dysponuje mniejszą siła rażenia niż związek i nie wytarguje tak wysokiej płacy.

Dopisują sobie do tego różne pseudouzasadnienia typu związki szkodza gospodarce i inne takie


@miejskismog: pracownik może wytargować wyższą stawkę niż związek, w dodatku związek istnieje kosztem części wynagrodzenia pracownika, podobnie jak pośrednictwa pracy.
  • Odpowiedz
@NapalInTheMorning: Związki zawodowe tworzą koszty dla pracodawcy w związku z czym w długofalowej perspektywie czasu działają na szkodę i pracowników i klientów. Zysk jest pozorny tylko w krótkotrwałym okresie.
W dodatku ograniczają wolność przedsiębiorców co samo z siebie jest już kłóci się z liberalizmem gospodarczym.

Związki jako taki miały sens ale w poprzednim wieku. Dzisiaj w dobie kapitalizmu sensu ekonomicznego dla dobra pracowników praktycznie nie mają.
  • Odpowiedz
Pracownik może się "skrzywdzić" podpisując niekorzystną umowę z pracodawcą, ale już przed "skrzywdzeniem" przez wstąpienie do związku należy go chronić?


@NapalInTheMorning: Wyjaśnię Ci to z pynktu widzenia pracownika jakim jestem.

Jeżeli podpiszę umowę która okaże się dla mnie niekorzystna(co niestety przydarzyło mi się wielokrotnie), mogę ją rozwiązać i wynegocjować nową korzydtniejszą w oparciu o doświadczenia i porady znajomych, jak i
  • Odpowiedz
badania z USA pokazują jasno, że pracownicy należący do związków mają wyższe płace niż nie należący


@miejskismog: Bo amerykańce badają to tak samo jak my. Średnia jest wyliczana ze wszystkich związkowców. W dużych firmach a takich w USA jest masa masz związkowców na pełen etat. Oni często dostają wielokrotność normalnej pensji. To winduje średnią. Zupełnie tak samo wygląda to w Polsce. Jak weźmiesz teraz średnią związkowców nauczycieli to też zobaczysz,
  • Odpowiedz
Nikt nie jest przeciwko związkom sprzeciw jest jedynie w stosunku do ich przywilejów.


@Drakii: Chodzi też o koszty i rozwój przedsiębiorstw. Część pracowników boi się rozwijać razem z przedsiębiorstwem, a związki chronią ich lenistwo kosztem wszystkich pracowników.
  • Odpowiedz
@ChceszPorscheToSieNauczVatWyludzac

Czytałem kiedyś Krugmana na uczelnie, ale to już było parę lat temu, więc słabo pamiętam. Także na szybko sprawdziłem i nie wiem skąd wziąłeś te rzeczy:

1. związki zawodowe w ostateczności wcale nie wpływają na wzrost poziomu płac w społeczeństwie

2. związki zawodowe często są hamulcowym innowacji, bo związkowcy boją się jak ognia wizji likwidacji ich stanowiska pracy przez
transcendentalnekrojeniechleba - @ChceszPorscheToSieNauczVatWyludzac

Czytałem kiedyś...

źródło: comment_r6C2EB8PHEBugabCiuDg6GUeP16Y9IWT.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz