Wpis z mikrobloga

#informatyka #komputery #dysk #hdd #pomocy

Cześć, mam od 2 tygodni problem z HDD na gierki itp, system stoi na SSD. Zaczęło się od tego, że parę razy zasnąłem przy włączonym kompie i po paru godzinach afka wyłączył mi się dysk, restart pomagał. Doszło do tego, że teraz prawie nigdy mi się nie odpala, a jeśli czasem się włączy podczas pracy kompa, to system i tak go nie wykryje i dopiero odcięcie prądu na chwilę może sprawić, że od restartu będzie chwilę działał. W BIOSie albo zarządzaniu dyskami też go nie widać jeśli już zniknie partycja.

Miałem już zamawiać nowy dysk, ale sprawdziłem w innym kompie, z dużo gorszymi podzespołami i działa bez zastrzeżeń, przeskanowałem HD Tune i 0 bad sectorów, cała reszta wporzo. Dodam, że próbowałem u mnie podpiąć go w miejsce nagrywarki, przepiąć SATA w inne porty na płycie głównej, nawet zrobiłem mu pełny format i zero poprawy, resetowałem też ustawienia BIOSu i plan zasilania.

Chyba pozostaje ewentualny problem w zasilaczu albo płycie ale cała reszta działa jak działała, więc nie wiem gdzie szukać problemu. Dysk Seagate ST1000DM003, zasilacz SMART SE 530W, płyta GA-B85M-D3H.

Przeszukałem masę forów i nigdzie nie widziałem podobnego problemu, byłbym wdzięczny za jakieś naprowadzenie co można jeszcze sprawdzić :/
  • 13
@NyanNyan: Po prostu czasami słyszałem, że się odpala i czułem wibrację z niego, ale muszę powiedzieć, że teraz po paru resetach ni #!$%@? nie chce się uruchomić. Nie rozkręcałem go nigdy, przez jakieś 5 lat pracował sobie w spokoju aż do teraz.
Przed chwilą jeszcze chciałem zainstalować sterowniki do płyty, bo nie pamiętam czy przy formacie systemu ~miesiąc temu to robiłem i sobie przypomniałem, że jeszcze nagrywarka mi się ostatnio #!$%@?ła
@Ressin: Brzmi to słabo. Dysk powinien wystartować jak tylko dostanie zasilanie, bez znaczenia czy jest dopięty do kompa, czy też nie.
Masz może multimetr w domu, żeby sprawdzić jakie napięcia ten zasilacz wypluwa?
@NyanNyan: Nie mam niestety.
Przychodzi mi na myśl jeszcze jedna rzecz, długi czas miałem tak, że jak zamykałem system i było słychać, że zasilacz odciął zasilanie, to po 2-3 sekundach komp zaczynał się od nowa włączać i dopiero kolejne zamknięcie z poziomu systemu go wyłączało na dobre. Szukałem czegoś o tym ostatnio kiedy ten dysk zaczął padać i taki sam problem miał koleś z identycznym zasilaczem, ale wyczytał, że klawiatury Logitecha
Szukałem czegoś o tym ostatnio kiedy ten dysk zaczął padać i taki sam problem miał koleś z identycznym zasilaczem, ale wyczytał, że klawiatury Logitecha czasem to powodują i w jego przypadku pomogło xD


@Ressin: Czasami peryferia wybudzają kompa, da się to łatwo sprawdzić, odpalając cmd i wpisując:
powercfg -devicequery wake_armed
Dostaniesz listę urządzeń, z poziomu menedżera wyłączasz opcję "to urządzenie może wybudzać kompa" (czy coś koło tego) i problem rozwiązany.

Co
@dave8: Zaktualizowałem BIOS do najnowszej wersji i dalej nic
@NyanNyan: Faktycznie, w ten sposób to "naprawiałem", bodajże karcie sieciowej i czemuś jeszcze odebrałem możliwość wybudzania i gitara. Co do zasilacza to mam tego świadomość, ale nie jestem przekonany czy to jego wina, bo nie powinny pierwsze nawalić grafa albo procesor tak na chłopski rozum?

Edit: Kumpel mi jeszcze ostatnio dał taki pomysł, żeby podłączyć sam dysk do zasilacza w innym
Co do zasilacza to mam tego świadomość, ale nie jestem przekonany czy to jego wina, bo nie powinny pierwsze nawalić grafa albo procesor tak na chłopski rozum?


@Ressin: Nie doszukiwałbym się tutaj logiki. A przynajmniej nie w takim sensie. Jeden podzespół będzie bardziej kapryśny w temacie napięć, inny mniej. Tj. przy założeniu, że np. wartość napięcia jest z czapy. Gównomierniki da się kupić za 10-20zł, ale już takie wystarczą, żeby sprawdzić
Dobra chłopacy dzięki za pomoc, posprawdzałem dzisiaj te napięcia pożyczonym miernikiem i odchyłki mają bardzo małe, także wychodzi na to, że dysk magicznie się #!$%@?ł na moim kompie, a gdzie indziej działał. Dodam jeszcze, że ostatnio go znowu podłączyłem do innego kompa i już nie dał znaku życia, więc zamawiam jutro nowy ;)