Wpis z mikrobloga

W odniesieniu do ostatniego znaleziska, które nie trafiło na główną
https://www.wykop.pl/link/4951065/prezes-pgz-polska-armia-dostanie-nowy-czolg-rozpoczynamy-prace/

Sprawa wygląda tak, że MON i PGZ zależy na stworzeniu nowego czołgu podstawowego, który miałby w naszym wojsku zastąpić czołgi T-72 i PT-91, poprzez stworzenie programu unijnego. Włosi już wcześniej zgłosili inicjatywę opracowania nowego MBT w ramach PESCO i nasi chcą się podpiąć pod to.

Istnieje jednak spore ryzyko, że Niemcy (zarówno KNDS i Rheinmetall) nie będą zainteresowani udziałem w tym programie, przez co zabawę pt. "nowy czołg" byśmy organizowali pewnie z Włochami, Szwedami i mniejszym planktonem. Z tego powodu PGZ chciałby opracować na początek samemu czołg nowej generacji. Już od razu mówię, że to nie będzie czołg, który trafi do produkcji, tylko to będzie demonstrator technologiczny, na podstawie którego będziemy stworzyć i zaprezentować swój wkład w opracowanie tego docelowego MBT.

Nie wiadomo, czy to się powiedzie, ale jest to obecnie jedyny sensowny pomysł na opracowanie sensownego następcy T-72 ze znaczącym udziałem naszego przemysłu. W innych wypadkach będzie nas pewnie czekał bój pomiędzy Niemcami, Koreańczykami i BAE Systems, którzy będą nam chcieli wcisnąć własne produkty - choć IMO BAE Systems może być zainteresowany udziałem w tym programie, a też jako jedyny mógłby opracować w Europie czołg nowej generacji pozbawiony niemieckich podzespołów.

A co zatem z Gepardem? Myślę, że on jako praca rozwojowa zostanie dociągnięty do końca, powstanie prototyp, który zostanie przetestowany na poligonie i to raczej będzie wszystko. A sam też będzie mógł służyć później za dawcę technologii dla nowego MBT.


#wojskopolskie #wojsko #czolgi #militaria #militaryboners
piotr-zbies - W odniesieniu do ostatniego znaleziska, które nie trafiło na główną
ht...

źródło: comment_OQwkD6sHXhAlubLYGDidhkmVM90iFMwV.jpg

Pobierz
  • 19
@piotr-zbies gdzieś chyba czytałem że Niemcy i Francja zaczynały jakąś współpracę i mieli zaczac swój program czołgu nowej generacji przez pesco, zrobili tak? Jak tak to czemu po prostu my i Włosi się nie dołączymy do ich programu? No chyba że Francja i Niemcy są w stanie samodzielnie stworzyć taki czołg, i potem go sprzedawać takim płotkom jak my jako gotowy produkt
@piotr-zbies: Czy są jakieś szacunki kosztów albo wstępne daty dla tego projektu? Podejrzewam że znalezisko nie weszło na główną bo obecna władza ma już na koncie kilka propagandowych projektów wydmuszek które się jakby nie chcą zacząć na dobre i ciągle są w fazie planowania. W projekt auta elektrycznego również powinno pójść wiele pieniędzy żeby coś konkretnego mogło się urodzić, tymczasem spółka zatrudnia pare osób i co jakiś czas pojawia się w
@Lucider5: Wiesz, KNDS stworzyło już parę mało znanych szerszej publiczności czołgów. Więc pewnie są w stanie stworzyć coś nowego, a przynajmniej pokazywać na targach leoclerka. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Czy są jakieś szacunki kosztów albo wstępne daty dla tego projektu?


@kleiner_trottel: Jak będzie coś więcej, to będę dawał znać. Na razie to jest tylko pomysł, który był już dyskutowany z Włochami

@Mekki: Problem jest taki, że Francuzi i Niemcy oczekują kompletnie innych czołgów.