Wpis z mikrobloga

Grom dźwiękowy wytwarzany przez myśliwce może okazać się całkiem pożyteczny. 30 marca 2003 r., podczas inwazji na Irak, 52-osobowy oddział brytyjskich żołnierzy został otoczony przez Irakijczyków, których liczba była szacowana na około 500 osób. Przewaga nieprzyjaciela była więc jak 1 do 10. Do tego iraccy żołnierze podeszli bardzo blisko brytyjskich pozycji. Mimo to Anglicy poprosili o wsparcie z powietrza. Krążący w górze w swoim F-16 amerykański pilot Lt Col. Edward Lynch miał spory problem z odróżnieniem sojuszników od wrogów - zwłaszcza, że zapadał już wieczór. Wtem pilot wpadł na niezwykły pomysł. Szybko wzniósł się na dużą wysokość i rozpoczął nurkowanie celując w samo centrum walki. Cały czas kontrolując prędkość nadbudował wokół samolotu falę uderzeniową i na wysokości 1000 m na chwilę przekroczył prędkość dźwięku uwalniając grom akustyczny i jednocześnie podciągając samolot. Grom dźwiękowy uderzył na niespodziewających się niczego żołnierzy. Irakijczycy wpadli w panikę a popłoch rozluźnił ich szyki. Bardziej nawykli do gromu dźwiękowego Brytyjczycy skorzystali z okazji i wyrwali się z okrążenia. Samolot Lyncha był podczas wznoszenia namierzany przez iracki pocisk ziemia-powietrze, dlatego pilot musiał zastosować kilka manewrów unikowych by zerwać naprowadzanie, co mu się w końcu udało. O sukcesie swojej akcji Lynch dowiedział się dopiero po powrocie do bazy.


#lotnictwo
konik_polanowy - > Grom dźwiękowy wytwarzany przez myśliwce może okazać się całkiem p...

źródło: comment_HDoLgTet9zZnIBgfUwW9N63MmFOhwoLo.jpg

Pobierz
  • 13
Bardziej nawykli do gromu dźwiękowego Brytyjczycy skorzystali z okazji i wyrwali się z okrążenia


@konik_polanowy: Podobnych manewrów próbowali ukraińscy piloci do rozpędzenia tłumów na początku kryzysu w Donbasie, niestety tamtejsi cywile też okazali się zahartowani w boju, nawykli do wybuchów, gromu dźwiękowego itp. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

A tu filmik z puczu
umowionyznaksygnal - > Bardziej nawykli do gromu dźwiękowego Brytyjczycy skorzystali ...
Ale skąd ten #!$%@? wie? XD


@vind: W dużym skrócie: #!$%@? połączony jest z innymi, mniejszymi #!$%@? rozmieszczonymi na całym samolocie (kadłub, ster kierunku, końcówki skrzydeł), tworząc razem system Radar Warning Receiver. Te mniejsze #!$%@? w sposób ciągły przestrajają się i skanują typowe częstotliwości radarowe, jeśli na którejś częstotliwości wykryty zostanie sygnał, oznacza to, że samolot jest właśnie opromieniowywany wiązką radarową. Dzięki antenom kierunkowym małe #!$%@? mogą ocenić z jakiego kierunku
umowionyznaksygnal - > Ale skąd ten #!$%@? wie? XD

@vind: W dużym skrócie: #!$%@? ...

źródło: comment_iPyfnjFPQd1fjdQUBvFNfKGDBcG7TCHC.jpg

Pobierz