Wpis z mikrobloga

@TeflonDon:
Jestem zagubiony trochę w temacie, skończyłem praktyki zawodowe gdzie w miarę pokazali mi jak to wygląda.
Czy faktycznie do tworzenia stron w dzisiejszych czasach stosuje się w większości CMSy? Nie robi się stron na zasadzie jak uczą w technikum? (klepiesz najpierw kod w htmlu, podpina się do tego CSS, JavaScript itd.)
Czy faktycznie do tworzenia stron w dzisiejszych czasach stosuje się w większości CMSy?


@BojowyKucyk: to zależy.

Zależy czego klient potrzebuje i jaki ma budżet.

Jak ktoś robi tysięcznego bloga, którego można zrobić na Wordpressie, to po co ma pisać wszystko od początku? Jest backend, a jeszcze do tego potrzebny jest frontend (HTML/CSS/JS). Albo bierzesz darmowy szablon i gotowe. Albo bierzesz płatny i gotowe. Jak chcesz, to możesz je zmodyfikować. Albo napisać
@BojowyKucyk: Osobiście z doświadczenia wiem, ze jak ktoś chce CMSa to wordpress bo przeczytał gdzies, ze taki super. Zawsze wyjasniam, tlumacze, a koniec koncow i tak ja musze przez CMS dane wprowadzac bo klient nie umie pomimo obrazkowych instrukcji. Nadal html+css+js przynajmniej u mnie króluje, bo php tylko do CMSów, ale strony dla małych i średnich firm rzadko wymagają CMSa. Pisanie od podstaw wszystkiego też nie jest w wiekszosci projektow wymagane,
@mk321: załóżmy że zabiorę się za robienie stron dla innych (czysto w celu nauki), powinienem na siebie brać utrzymanie strony na jakimś VPSie? Kupienie domeny, podłączenie ją pod stronę, SSL. (kosztami oczywiście obarczam klienta).
@BojowyKucyk:
Wordpress, October CMS, pimcore. Z tym miałem styczność lecz ostatecznie w samym pimcorze mało co zrobiłem (w internecie w większości tylko dokumentacja coś pomagała, filmiki panów z Indii mocno męczą ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Jakieś jeszcze możecie polecić warte uwagi CMSy?
@BojowyKucyk: Jeśli to będzie jakiś znany cms, to tak. Inaczej wirus rozsieje się na wszystko dookoła i będzie kilka-kilkanaście godzin zabawy w kasowanie (o ile to bardziej złośliwy kod, przy odrobinie szczęścia ograniczy się tylko do bazowego katalogu).

Nawet jeśli to będzie ich maszyna, to należy zaznaczyć, że:
a) mają sami dbać o aktualizację
b) każde ich zgłoszenie będzie rozpatrywane osobno i osobno liczone
c) jeśli olali punkt a i trzeba
@januzi: Jak z HTML, CSS, JS, PHP. W przypadku CMSów powinienem się na którymś skupić w głównej mierze?
Jak to prawnie się załatwia, żebym w świetle prawa był czysty nie robił na czarno, spisuje się umowę o dzieło?