Aktywne Wpisy
Tajemniczy58 +286
Sławek wspiął się na wyżyny swojej merytoryczności.
#neuropa #bekazprawakow #bekazkonfederacji #konfederacja #4konserwy #polityka
#neuropa #bekazprawakow #bekazkonfederacji #konfederacja #4konserwy #polityka
PiotrFr +29
Jednym ze sposobów sztucznego wytworzenia reakcji syntezy termojądrowej jest inercyjne uwięzienie plazmy. W centrum kuli umieszcza się gigantyczną ( #gigakula ) kulkę o średnicy paru milimetrów, kuleczka zbudowana jest z mieszaniny trytu oraz deuteru. Następnie na #gigakula z każdej strony kieruje się wiązki lasera o wysokiej energii. Następują po sobie cztery etapy:
1) Ablacja warstwy zewnętrznej
2) Kompresja paliwa
3) Zapłon
4) Synteza termojądrowa
Najbardziej znanym ośrodkiem prowadzącym badania nad tego rodzaju syntezą jest amerykański National Ignition Facility, istnieje również projekt europejski HiPER.
#ejdlakazdego <- mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
#fizyka
Komentarz usunięty przez moderatora
W Polsce w Warszawie robią takie eksperymenty w Centrum fizyki plazmy
Komentarz usunięty przez moderatora
Komentarz usunięty przez autora
Intuicja podpowiada ze skoro materiału jest mniej to i zanieczyszczeń też.
Inna sprawa ze promieniują głównie ciężkie jądra, a w syntezie łączymy lekkie aż powstaną te cięższe wiec jest ich znacznie mniej.
Chciałbym móc Ci odpowiedzieć w pełni profesjonalnie na to pytanie, ale ja jestem bardziej into jądrowe.
Kontrolowana synteza jądrowa będzie miała podobny plus co reaktory podkrytyczne, w których neutrony podtrzymujące reakcje dostarcza się z zewnątrz. Inaczej mówiąc, będzie można w każdej chwili po prostu ją wyłączyć i zapomnieć m.in. o cieple powyłączeniowym paliwa, które występuje w reaktorach jądrowych.
@RR_Woda: @Salty_donut:
Ale nie są też to tak bardzo czyste
Ryzyko niekontrolowanej reakcji w generatorach opierających się na fuzji podtrzymywanej poprzez dostarczanie energii z zewnątrz praktycznie nie istnieje, mowa tu co najwyżej o eksplozji kotła parowego. Podtrzymanie reakcji jest w tego typu elektrowni niezwykle skomplikowanym zadaniem i jakiekolwiek zakłócenie procesu przerwie reakcję, która trwa zresztą femtosekundy, więc trudno w takim czasie o zmianę parametrów.
W
Nie w tym wypadku, bo to nie jest chemia, jak by to powiedział Einstein, E=mc² mireczku ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@Salty_donut: @markedone: @RR_Woda: polecam również ten film, to nowe i bardzo ciekawe podejście do tematu, być może są nawet bliżej od fuzji niż NIF:
Elektrownie jądrowe zawsze wzbudzają pewien niepokój, bo mogą być niebezpieczne, dlatego fuzja jest bardziej przyszłościowa, bo może wyeliminować dwa najważniejsze problemy elektrowni jądrowych.
Komentarz usunięty przez autora