Wpis z mikrobloga

#historia #polska #religia
19 kwietnia 1539 na rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji Katarzyna Weiglowa.
Prawdopodobnie zaczęła wyznawać unitarianizm i nie chciała uznać, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym.
Przyznała się do wyznawania jedności Boga i odrzucania pojęcia „Trójcy Świętej”. W więzieniu spędziła 10 lat.
Spłonęła żywcem na stosie w wieku 80 lat pozostając do końca wierna swoim religijnym przekonaniom.
BojWhucie - #historia #polska #religia
19 kwietnia 1539 na rynku w Krakowie została ...

źródło: comment_3WZHQuOCziJw9KOP6TA48juUBwcBID6y.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@EnricoPallazzo: Hmm... od czego by tu zacząć.
Brak szczepionek, antybiotyków, leków, tragiczna higiena osobista, do tego masa nie znanych wtedy chorób które kosiły ludzi jak żniwo. Zobacz sobie statystyki na temat średniej długości życia w tamtych czasach.

i to w pierdlu, miała kobita zdrowie( ͡° ͜ʖ ͡°)


@BojWhucie: To tym bardziej szacun. Gorszego środowiska wtedy chyba nie było.
  • Odpowiedz
Zobacz sobie statystyki na temat średniej długości życia w tamtych czasach.


@Fistashio: Pewnie o to chodziło Enrico Pallazzowi. Te statystki wynikają z dużej śmiertelności dzieci, głównie niemowląt. Ale patrząc na nie wydaje się jakby ludzie przeważnie żyli po 40 lat czy coś takiego, a jak ktoś dożył 80, to tak jakby dziś 120 - wydarzenie. Tymczasem o ile ktoś przeżył dzieciństwo, to raczej już miał spore szanse na starość. Starcy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kubako: No możliwe że masz rację. Też po części chodziło mi o to że wcześniej dużo łatwiej było zginąć nie tylko z powodu choroby.
  • Odpowiedz
  • 1
@michelney wiesz, nie mam takich danych, nie jestem historykiem. Ale siła rzeczy, jeśli wyciagasz średnią z dużej liczby indywidualnych przypadków, w tym ogromna ilość tych przypadków oscyluje wokół zera, to równie duża liczba przypadków musi być około 2x większa od średniej. Wydaje mi się, że duża śmiertelność niemowląt w średniowieczu nie podlega dyskusji?
  • Odpowiedz