Wpis z mikrobloga

Miraski proszę o poradę. Miałem kolizję i zostałem z autem do naprawy z OC sprawcy. Auto 10 letni fiat wcześniej w pełni sprawny technicznie na oryginalnych częściach. Ubezpieczyciel oszacował naprawę na 6k bazując na zamiennikach. Pytanie czy decydując na naprawę bezgotówkową w autoryzowanym serwisie, należy napisać odwołanie od tego operatu? Czy przy wyborze np. aso ubezpieczalnia może podważyć koszty naprawy czy przy bezgotówkowym rozliczeniu nie muszę się niczym przejmować? Czy ASO przy naprawie takiego auta stosuje także części zamienne, bądź też kieruje się w jakiś sposób kalkulacją naprawy ubezpieczyciela?

#ubezpieczenia #oc #naprawasamochodow #warsztat #mechanikasamochodowa
  • 14
  • Odpowiedz
@unea: dobra znalazlem sobie:

Postanowienie Sądu Najwyższego (sygn akt III CZP 85/11) w którym Sąd jasno wskazał sytuacje, w jakich odszkodowanie powinno być ustalane na podstawie nowych, oryginalnych części producenta pojazdu. Sąd twierdzi, że:

ubezpieczyciel nie może odmówić Ci zwrotu kosztów naprawy na oryginałach wtedy, gdy:

1) samochód jest jeszcze objęty gwarancją producenta i w okresie gwarancji był serwisowany w oparciu o części oryginalne bezpośrednio pochodzące od producenta;

2) przemawia za
  • Odpowiedz
  • 0
@Tylko_noc Nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją. Jeśli pojedziesz do ASO to podpisujesz dokument, w którym przekazujesz pełnomocnictwo serwisowi, aby ten kontaktował się z towarzystwem.
  • Odpowiedz
  • 2
@Tylko_noc Tak, oni już dogadują się między sobą. Były takie przypadki, że towarzystwo wyceniło szkodę na 400 złotych, poszkodowany jechał do ASO i otrzymywał nowa część warta 1500 złotych. Nie ma mowy o jakichkolwiek dopłatach.
  • Odpowiedz
@Tylko_noc: decydując się na naprawę bezgotówkową warsztat również prowadzi oględziny i wysyła je do ubezpieczalni, np. informując, że zakres wymaganych prac jest większy. Nie wiem co w sytuacji gdy ubezpieczyciel nie zgodzi się z nową kalkulacją. Na logikę rzecz biorąc, przy rozliczeniu bezkosztowym daję auto do naprawy, a serwis rozlicza się po swojemu z ubezpieczalnią. Dlaczego miałbym dopłacać za naprawę szkody, której ja nie wyrządziłem? Inną kwestią jest, że operat został
  • Odpowiedz
@grinder324 @francesco-pazzesco musi patrzeć co podpisuje warsztaty czasem robią sobie "dupochron" i dają do podpisania "aneks" Pracuje w autoryzowanym serwisie i od początku jego istnienia nikt nigdy nie dopłacał za szkodę z OC. I przy opcji bezgotówkowej auto zastępcze należy Ci się od początku do końca naprawy. Nawet jeśli będzie to trwać 3 miesiące (oczekiwanie na części, mieliśmy taka sytuację z saabem). Polecam takie rozwiązanie sprawy, będziesz miał wymienione co trzeba. Żadnego
  • Odpowiedz